Nem is olyan régen, meghajtottam 5GHz-en egy 2 magos Pentium D processzort, ami a 900-as szériába tartozott!
Jelen cikkem is egy Pentium D-ről fog szólni, de ez a modell még a 800-as szériába tartozik, konkrétan egy 840-es típus! Ez a példány is Pite71 kollégának köszönhető, hogy nálam landolhatott
Ez a CPU még 90 nanométeren készült, s ez volt az Intel legelső 2 magos Desktop CPU-ja, amit még 2005-ben mutatott be. A Smithfield kódnevű CPU magja lényegében nem más, mint belül 2db 90 nanométeres csíkszélességgel készült Pentium4 CPU összetapasztása. Így ennek a CPU-nak a tulajdonságai megegyezik azok Pentium4-esek tulajdonságaival. SIMD utasításkészletekből is ugyanazokat tudja tehát ez a CPU, azaz MMX, SSE, SSE2, SSE3 érhető el, illetve a 64bites utasítások támogatása. L2 Cache 2X1MB, azaz mindegyik mag a saját 1MB-jával gazdálkodhat.
Ezek a CPU-k 2,66GHz és 3,2Ghz között skálázódtak.
Jelen teszt szereplője, a 840-es típus 3,2GHz-es azaz a leggyorsabb modell, azon belül is a frissebb, B0 steppingre épül, azaz tuning szempontjából bizakodóbbak lehetünk!
Ez a 3,2GHz 16X-os szorzó, és 200MHz-es (belső) FSB szorzatával jön ki
Lássuk a tesztkonfigot:
Abit IX38 Quad GT alaplap
Intel Pentium D 840 CPU
2X512MB A-Data 667MHz DDR2 Memória
Ati Radeon HD2900XT VGA kártya
60Gb SATA HDD
Windows XP SP3 oprendszer
A teszt a szokásos felállásban zajlott!
Először a CPU-t alapbeállításokon használtam, s úgy futtattam le a szokásos teszteket, majd elkezdtem emelni a CPU órajelét, először alap feszültségen, ami 1,25V, s mikor már úgy instabil volt a rendszer, akkor természetesen feszültséget emeltem!
Tehát, akkor lássuk, mit megy a CPU 3,2GHz-en:
Szép kövér Linx szerinti nyers számítási teljesítmény, viszont a Super PI 40másodperces lefutási ideje 3,2GHz-en eléggé tragikus! Hát igen. Ilyenkor, mikor egy szálon fut az alkalmazás, lényegébe ez a CPU nem más, mint egy jó öreg Prescott magos Pentium4
Viszont a 3Dmark eredmény is elég szépre sikeredett, ami mondjuk nem meglepő, hiszen a 3Dmark01 szereti a magas órajelet.
A tuningot 10%-os FSB emelésével kezdtem meg, azaz 220MHz-re emeltem azt, így 3520MHz jött ki:
A CPU szépen vetet az akadályt, még alapfeszen is, persze ezt el is vártam tőle! A gyorsulás sem, maradt el ezúttal sem!
Tovább emeltem a processzor órajelét, ismét 20MHz-el emeltem volna az FSB-t ami segítségével 3840MHz jött volna ki, de sajnos ezt már nem tolerálta csak úgy a CPU, feszültséget kellett emelnem neki, egész pontosan 1,375V-ra kellett módosítanom azt:
Így ismét stabil lett a rendszer, s a tesztprogramok is lefutottak, ahogy azt elvártam!
Nem is rossz, ahogy Linx-be sikerült átlépni a 10Gflops-os számítási teljesítményt, de az a fránya Super PI eredmény csak nem akart javulni
De a 3Dmark eredmény is azért figyelemre méltó, hiszen a 30ezer pont nem is olyan rossz!
4160MHz-re módosult a CPU órajele, amint az FSB-t 260MHz-re emeltem.
De ide már rendesen meg kellett emelni a feszültséget! Egészen 1,55V kellett ahhoz, hogy a Linx is stabil maradjon. Viszont ennek a relatív magas feszültségnek köszönhetően a CPU 70fokos körüli hőmérsékleten járt, s elkezdett Throttlingolni, ezt az (is) bizonyítja, hogy az Everest grafikonjának az alsó ablakában a Throttlingolást jelző grafikon piros lett, és 40%-os értéken ugrált. Ez azt jelenti, hogy a CPU a túlmelegedés elkerülésének érdekében üres órajel ciklusokkal tölti ki az „idejét” ezzel is tehermentesítve saját magát.
Ezzel nem is lett volna semmi gond, hiszen elővettem volna a fagyállós hűtésemet, DE!
Komoly terhelés alatt az alaplapból furcsa ciripelő hangot hallottam! Bizony a feszültség szabályzó áramkörök „ciripeltek” Persze nem véletlenül!
Rápillantottam az abit uguru panelomra, ami a számítógép legfontosabb paramétereit jelzi ki, CPU órajel, memória órajel, ventillátorok fordulatszáma, és különböző hőmérsékletek. Szóval kíváncsi voltam, hogy mi a helyzet a FET-ek körül, hát lássátok:
Jól látható a kijelzőn, hogy a CPU ahogy írtam, 4160MHz-en ketyeg, mellette pedig leolvasható a 97 Celsius fokos hőmérséklet
Hozzá teszem, nem, azért mert a FET-ek hűtéséről nem gondoskodtam, lássátok azt is:
Egy elég komoly rézhűtés, ami meg lett támogatva közvetlen egy 12cm-es ventillátorral, így is 100fok környékén alakult terhelés alatt a FET-ek hőmérséklete!
Tehát lehet, hogy a CPU-ban még lett volna némi tartalék, de az alaplap károsodása elkerülése végett én nem kísérleteztem tovább!
Nem véletlenül volt viszonylag rövid életciklusú a 800-as Pentium D család, hiszen eszméletlen a fogyasztása, és a hőtermelése! S ha tuningra kerül a sor, akkor legyen az bármilyen tuninglap, kifekteti garantáltan az alaplapot, illetve annak a feszültség szabályozó áramkörét!
A CPU-t szeretném megköszönni még egyszer Pite71-nek egy élmény volt a tuningolása, hisz nem mindennap találkozik az ember ilyen CPU-val!
Akinek esetleg felkeltette a CPU az érdeklődését, az természetesen meg is vásárolhatja!