A Medion X7813-as az MSI GT780DXR gépével szinte teljesen megegyezik, a különbség a gépház színvilágában, és a billentyűzet világítás (hiányában) lelhető fel.
A gép házán elsőre is feltűnik, hogy szálcsiszolt, ám míg többnyire az alumíniumházas laptopok kapnak szálcsiszolt borítást, itt ebben az esetben műanyag házról beszélhetünk, Bár ezt, ha nagyon akarjuk, előnynek is vehetjük, hiszen legalább a gép súlya nem éri el a 4kg-ot, mindössze csak 3,9kg-os. Ha azt vesszük, hogy 17,3 colos a laptop, ez nem mondható soknak.
Ha felnyitjuk, elénk tárul az, aminek elénk kell, hogy táruljon. Azaz látható a 17,3 colos full HD felbontású kijelző,
aminek a felülete sajnos a tükröződő, ám a fényereje elég erős ahhoz, hogy világosban is bőven látható legyen a kijelző, továbbá nagyon szép éles képe van
Egyből a szemünk elé tárul a teljes kiosztású billentyűzet, azaz nem hiányzik a numerikus billentyűzet rész sem.
Ami nekem nem tetszett a billentyűzettel kapcsolatban, hogy a gombok között viszonylag nagyok a hézagok, és pont az miatt, mert a gombok szélei nincsenek lekerekítve, sajnos ez megnehezíti a gépelést, ráadásul szerintem kényelmetlen is.
Itt ismét egy érdekességen akadhat meg a szemünk! Míg általában a WASD gombok vannak kiemelve, a gamer laptopokon, addig itt a ZQSD, Ennek valószínűleg az az oka, hogy a billentyűzet francia kiosztású, s a francia gomboknál így jött ki a WASD megfelelője, csak aztán a magyar kiosztás miatt a gombok át lettek rakva.
A billentyűzet alatt található egy normális méretű Touchpad,
ami szerencsére nagyon precíz/pontos, nem olyan, szó szerint használhatatlan, mint a napjaink belépő kategóriás laptopjain, ráadásul az egérgombok is különállnak, így ezek mindenkép pozitívumok közé írandók, viszont a gombok nyomáspontja nagyon keményre sikeredett, ráadásul, igaz a touchpad-tól külön állnak, de maga a jobb, és bal egérgomb egyben van, így vagy az egyik, vagy a másik irányba billenik, egyszerre a két gombot lenyomni szinte lehetetlen. Ezzel viszont nagyon elrontották az összképet, mert így még a vállalkozó hajlamúaktól is elveszik azt a lehetőséget, hogy a beépített touchpad-dal játszanak.
A kijelző alatt egy érintő gombsort találunk, amelyek segítségével maximumra tekerhetjük a hűtőventillátort, elindíthatjuk a Media Player-t, a webkamerát, a Wifi-t és a Bluetooth-ot is itt tudjuk ki-be kapcsolni, illetve a Blu-ray meghajtó tálca kiadó gombját is egy ilyennel oldották meg, de kapunk egy gombot amit szabadon paraméterezhetünk fel.
Az érintő gombsor fölött van az 1-1 hangszóró, aminek hangzása kifejezetten jónak mondható, amiket persze az is segít, hogy a gép alján még ehhez a hangszórópárhoz társíva lett egy mélynyomó is. A gyártó ezt el is nevezte Dolby Home Theater Stereo rendszernek.
Amiről még szeretnék megemlítést tenni, hogy sajnos a kijelzőbe nem építettek kijelző nyitó reteszt, tudjátok, azt az „izét” ami oda rögzíti a kijelzőt a házhoz. Ezeknél a gépeknél a zsanérok szorítják oda a kijelzőt a házra lecsukott állapotban, amik az idő előrehaladtával lazulhatnak, és nem biztos, hogy mindig olyan szorosan tartják a kijelzőt. Ez miatt szállítás közben apróbb odacsapódások történhetnek, amik nem biztos, hogy jót tesznek a kijelzőnek.
A gép bal oldalán találjuk a hangkártya csatlakozóit, 2db USB3.0-s, és 1db USB2.0-s portot, és SD kártya olvasót is, továbbá a CPU hűtőnyílását is.
A laptop jobb oldalán a Blu-ray meghajtót találjuk amin ugye nincs gomb, hiszen érintőpanelről lehet nyitni, továbbá még kapunk 2db 2.0-s USB portot.
A gép elején pedig a visszajelző LED-ek kaptak helyet, amelyeket a kijelző lecsukásakor is lehet látni.
Hátulra a töltő nyílása, egy E-Sata, D-sub, LAN, és HDMI csatlakozó került, továbbá a VGA kártya szellőzőrács látható itt.
Ha már töltőről van szó, meg kell hogy említsem, én a gépet már úgy kaptam, hogy nem a gyári, hanem egy erősebb HP tápot került hozzá, amely segítségével később erősebb VGA kártyával is meg fog birkózni a laptop, legalábbis az áramellátással nem lesz gond.
Na, de lássuk, hogy mi lapul a belsejében:
Az Intel 2. generációs Core i7 2670QM CPU-ja található meg, amely teljes értékű 4 magos megoldás, ami a Hyper Threading segítségével 8 szálon tud egyidejűleg dolgozni. Ennek a CPU-nak 2,2GHz-es az alap órajele, de terheléstől függően akár 3,1GHz-ig is felpöröghet Minden egyes mag kapott 256KB L2 gyorstárat, és továbbá elérhető a CPU-nak egy 6MB-os L3-as gyorstár is. Maga a processzor 32 nanométeres csíkszélességgel készült, és 45W-os TDP-s besorolást kapott.
Memóriából a DDR3 támogatott, összesen 4 foglalatba pakolhatunk akár 16GB összkapacitású memóriát, de jelen esetben a hátsó 2 foglalatban van csak memória, melyek 2X4GB-os felállásban vannak. Órajelük 1333MHz
Háttértárból akár 2db 2,5 colos meghajtó is bebiggyeszthető a gépbe, így nem kell lemondanunk az SSD nyújtotta gyors, és a HDD nyújtotta nagy kapacitású háttértárról sem. Igaz az én esetemben csak egy 640GB-os HDD biztosított.
Akinek még ez sem lenne elég, akár, egy beépítő kerettel akár 3db mSATA szabványú SSD-t is belerakhat a laptopba.
A gép legérdekesebb része az MXM3b foglalatú Geforce GTX560M VGA kártya, ami a GF116-os GPU-ra épül. 192 Shader egység, található benne, s a 1,5GB-nyi GDDR5-ös memóriával 192 biten tud kommunikálni. a GPU órajele 775MHz, míg a memóriák gyárilag 1250MHz-en ketyegnek.
Mint fentebb említettem, a gép az MSI GT780DXR-el szinte teljesen megegyezik, így lehetőség van arra, hogy ez a gép is megkapja az MSI BIOS-át, ami ennél a gépnél is megtörtént. Ennek köszönhetően később akár a GTX970m/GTX980m VGA kártya is bepattintható.
Ha asztali VGA-val kellene a teljesítményét összemérnünk, akkor valahol a GTS450, és a GTX550Ti szintje közé helyezkedik a kártya, ami mai szemmel nézve már nem túl acélos, de ha azt nézzük, hogy ez egy laptop, akkor annyira azért nem is olyan rossz.
Itt a gép alján még az akkumulátor az, ami említést érdemel. Ez 9 cellás, ami eredetileg átlag használat mellett 3-3,5 órán át tudta életben tartani a gépet, jelenleg még 1 órás üzemidőre képes, tekintve arra, hogy mi lakozik a műanyag alatt, ez még mindig nem is olyan rossz. Ráadásul ez alapból sem az a fajta méretű gép, amit csak úgy előkapok a vonaton
Amit még szeretnék kiemelni pozitívumként, hogy nagyon könnyen hozzáférünk a ventilátorhoz, és azt eltávolítva könnyedén tisztíthatjuk a hűtő lamellákat, ezzel elkerülvén az esetleges túlmelegedéseket:
Ezeken felül természetesen nem hiányozhat a gépből az n-es szabványt is támogató WI-FI, és a 3.0-s Bluetooth sem.
Még mielőtt bekapcsolnánk, akkor összegezzük, hogy mit is tud a vas:
Intel Core i7 2670QM CPU 2,2GHz@3,1GHZ Turbo
2X4GB DDR3 1333MHz SO-DIMM memória
Nvidia Geforce GTX560m VGA kártya
Samsung 640GB SATA 2,5″ HDD
Blu-ray ODD
17,3″ 1920X1080-as felbontású kijelző
Úgy gondoltam, hogy készítek pár tesztet, ami kifejezetten a CPU-t teszteli, illetve feltelepítek egy-pár játékot, és letesztelem, hogy boldogul a laptop a pár éves játékoktól kezdve a legújabb nevekig. Mivel az Nvidia Inspector nevű programmal sikerült a VGA kártyát túlhajtanom, így ennek hála a 775MHz-es GPU órajelet 870MHz-re, míg az 1250MHz-es memóriát 1450MHz-re sikerült felpörgetnem. A megemelt órajelekkel is lemértem a játékok sebességét, érdemes lesz majd figyelni, hogy ez mennyit számít a játékoknál!
Lássuk tehát, hogy maga a CPU mire képes:
Nyers erőben is simán hozza a 3,8GHz-en járatott 6 magos Phenom II-es CPU-m szintjét.
Aki gyakran olvassa a bacsis-tuningot, az ritkán találkozhat 30Gflops-os nyers számításteljesítménnyel, amit a Linx mért.
Az Intel ezt a processzort még 2011 Októberében dobta piacra, azaz most már az 5. évében van. Ennek ellenére úgy gondolom, hogy nagyon nincs szégyenkeznivalója
Persze a hangsúlyt inkább a játékok fogják kapni! Minden játék 1920X1080-as felbontásban volt futtatva, inkább csak a részleteségeket állítgattam, illetve, ahogy fentebb is írtam, a mérést lefuttattam alap, illetve emelt órajelen is.
De a játékok előtt egy kis benchmark is szerephez jutott, 3Dmark06:
Mivel a CPU elég erős, hogy kihajtsa ezt a VGA kártyát, még 1280X1024-es felbontás mellett is, így a VGA kártya túlhajtása szépen kimutatható, szépen gyorsult tőle a 3Dmark.
Lefuttattam az Unigine Valley tesztprogramot is, 1920X1080-as felbontásban, DX11-es render mellett, High grafikával, élsimítás nélkül, íme az eredmények:
A VGA kártya túlhajtása itt is jól jött, bár a gyorsulás leginkább a maximális FPS-nél látszódott meg, a minimum FPS továbbra is elég alacsony értéken maradt. De szerencsére ez csak egy tesztprogram, nem ezzel fogok játszani órákat, így itt belefér a 13FPS
Első játékom a 2007-es megjelenésű, azaz bő 1 év múlva 10!!!! éves Crysis lesz, ami lassan átlép a retro kategóriába, annak ellenére, hogy máig meg tudja izzasztani a legerősebb számítógépeket is, ha feltekerjük maximumra a grafikát. Én a laptopon, ahogy fentebb is írtam, 1920X1080-as felbontásban próbáltam ki a játékot, High részletesség mellett:
Mint látható, így még pont játszható volt a játék. Ha a többi lehetőséget is Very High-ra raktam volna, az átlag FPS-em is 20-ra esett volna. De még így is jól jött a tuning, mert 3FPS különbséget az ember észre sem vesz, ha csak nem 20FPS környékén gyorsul ennyit a játék, mert itt bizony érezhető volt a különbség.
A Crysis gépigénye szinte eltörpül a Grand Theft auto 4 gépigénye mellett, pedig a játék csak 1 évvel későbbi, azaz 2008-as.
Ennél a játéknál (is) High részletességet állítottam be:
Nagyjából itt is ugyanaz mondható el, mint a Crysis-ról, a minimum FPS nem sokkal 20 fölött karcolt, ami már a játszhatóság határát súrolja, ám a VGA kártya túlhajtása itt is jótékony hatással volt.
Na, de váltsunk kicsit újabb játékokra! 2013-ból nagy kedvencem a Tomb Raider, melyet szintén High részletesség mellett próbáltam ki, egyedül a teszelálás volt kikapcsolva:
Szintén 2013-ból a Grid2 is kipróbálásra került, ezúttal is High részletesség mellett:
Látszik, hogy a játék remekül van optimalizálva, hiszen emelt, és alap órajelen is remekül futott a játék, még utóbbi esetben sem esett 30FPS alá a játék.
A Far Cry 4 sem maradhatott ki a tesztből, ami még 2014-ben jelent meg. Ezt a játékot viszont csak alacsony, azaz Low részletesség mellett teszteltem:
Ennek a játéknak a hivatalos gépigénye is egy Geforce GTX460-as VGA kártyát kér, ami ettől a mobil GTX560m-től legalább 30%-al erősebb. Sajnos ez a grafikonokon is meglátszik. Itt is mérhető a megemelt órajel jótékony hatása, de utóbbi esetben is csak fogcsikorgatóan játszható sebességet sikerült kipréselni a játékból. Persze itt még felmerülhet egy olyan lehetőség, hogy a felbontást is lejjebb véve biztosan játszhatóvá lehetne tenni a játékot, de az LCD kijelzők natív felbontásától eltérni annyira nem buli, mert sokat ront a kép élességén
Hivatalosan 2015 decemberében jött ki a Dirt Rally játék, ami egyből nagy kedvencemmé vált, még szép, hogy felkerült a laptopra, amit most is High részletesség mellett futtattam:
Ha egy játék 20FPS-el még elfut, azzal én már ki vagyok békülve, viszont a Dirt Rally-nál nem szeretem, ha 30FPS alá beesik a sebesség. Szerencsére ennél a játéknál is számított a VGA kártya órajelének a megemelése, hogy szinte végig 30FPS fölött futott a játék.
Mint látható, még a legújabb játékok is futtathatóak natív felbontás mellett, némi kompromisszummal, míg a pár éves játékok magas részletesség mellett is teljesen jól futnak, egyedül az élsimítást (és az esetleges egyéb látványjavítókat) nem erőltettem, de bőven szépek a játékok már akkor is, ha a részletességük magasra van állítva, és ezt a laptop szinte minden esetben akadály nélkül vette.
Maga a CPU is elég teljesítményre képes, és ha a HDD mellé később egy SSD is landol, akkor a háttértárhoz sem kell nyúlni, elegendő egy laptopban ekkora HDD, és a RAM bővítése miatt sem kell, hogy fájjon a fejem. Tehát a gép teljesítménye, annak ellenére, hogy egy közel 5 éves gépről beszélünk, még játékos szemmel is elegendő. Viszont a multimédiás képességekre sem lehet panaszunk, köszönhetően a Blu-ray meghajtónak, a minőségi hangrendszernek, vagy akár a gyors USB3.0-s portoknak.
Sajnos, a gépnek viszont vannak árnyoldalai. ilyen a játékra teljesen alkalmatlan Touchpad, aminek használata a napi rutinfeladatoknál is elég keserves, annak ellenére, hogy elég pontosan lehet vele navigálni.
Maga az anyaghasználat is az alsó kategóriát idézi, hiába szálcsiszolt, attól még műanyag marad.
Az összkép mindent egybe vetve mégis pozitív, hiszen egy erős, és igény esetén tovább bővíthető gépről beszélünk, ami jelenleg 150ezer Ft körül megvásárolható, és ezt az összeget igazán megéri.
Ami tetszett:
-Erős hardver
-Későbbi fejleszthetőség/bővíthetőség
-Könnyű szerelni, tisztítani
-Szép/éles kijelző
-méretéhez képest könnyű
-hangrendszer
-Teljesítményéhez képest megfizethető
Ami nem tetszett:
-Touchpad
-Anyaghasználat
-Kijelzőt nyitó retesz hiánya
-Billentyűzet világítás hiánya
-Kényelmetlen billentyűzet
Aki esetleg kíváncsi, az előző, Dell XPS laptopomra, amit ez a gép váltott, illetve annak a teszt eredményeire ő ide kattintson
Közel olyan gyors ez a konfig mint a nagygépem, bár az már a retro határán mozog. Viszont a CoreI SPi- ben verhetetlen. Ha bele lehetne tenni ebbe a laposba egy HD6850- et, xarrá alázná a gépemet.