Pár évvel ezelőtt még, mikor alaplapvásárlás előtt álltunk, sokkal jobban utána kellett néznünk egy-egy adott alaplapnak, mert akkoriban még nem csak az Intel, és az AMD készített alaplapi csipkészleteket. Hiszen ott volt nekünk az Nvidia Nforce alaplapi csipkészlete, de még gyártott a VIA, a Sis, sőt még az akkor különálló ATI is csipkészleteket, ráadásul nem is akármilyent!
A jelenlegi cikkemben, Titagyerek felajánlásával egy DFI LANParty UT cfx3200-dr alaplapot fogok nektek bemutatni, aminek szintén az a különlegessége, hogy ATI csipszettel szerelte a gyártó, méghozzá, ami a nevéből
is adódik, Ati Xpress3200-as chipkészlet került rá! Miután az ATI sohasem arról volt híres, hogy alaplapi chipseteket gyártott, ezért túl sok darab ebből az alaplapból sem került piacra, szóval a maga idejében, 2006-ban, és most is
igazi ritkaságnak számít!
Magának a chipsetnek még az a különlegessége, hogy ez időben vásárolta fel az ATI-t az AMD,s közvetlenül ezután az akkor már AMD tulajdonában lévő ATI marketing miatt ezt a chipkészletet átnevezte AMD RD580-nak, éppen ezért a tesztprogramok javarésze így is ismeri fel a chipkészletet. Az északi híd mellé az ULI1575-ös déli híd párosult.
Maga az alaplap az AMD Socket939-es CPU-ihoz lett felkészítve, legyen az a CPU egy, vagy két magos. Memóriákból természetesen ebből adódóan a DDR1-es modulokat támogatja még, de a leges-legnagyobb különlegessége, hogy ha 2db ATI VGA kártyát helyezünk el az alaplapba, akkor mindegyik kártyának natív 2X16X PCIe sávot tud biztosítani. Ez már csak azért is különleges, hiszen ugyanezt a
megoldást az Intel, csak cirka 1,5 év múlva tudott felmutatni az X38-as chipsetével.
Amúgy az én érdeklődésemet azért is keltette fel, hiszen a DFI Lanparty alaplap család, mindig is, a bika túlhajthaóságáról volt híres, s kíváncsi voltam, hogy a DFI Lanparty Nforce4 SLI-vel szemben milyen különbséget tud felmutatni, ami lényegében ugyanolyan alaplap, csak Nforce-s csipszettel szerelve.
Vessünk csak egy pillantást az alaplapra:
Ha jobban szemügyre vesszük, látható, hogy a CPU tápcsatlakozója is 8 pines, ami manapság is csak a közép felső kategóriás alaplapokon lelhető fel, 2006-ban viszont erre szinte egyáltalán nem volt példa
ÉS akkor lássuk a tesztkonfigot:
DFI LANParty UT cfx3200-dr
Opteron 165 2magos CPU (1800MHz 2X1MB L2)
2X1024MB Corsair Platinum DDR500 memória
ATI Radeon HD3870 GDDR4 512MB VGA kártya
Windows XP SP3 oprendszer
A teszt a szokásos módon fog zajlani, annyi különbséggel, hogy most egy kicsit jobban megismerkedünk az alaplap BIOS-ával, mert higyjétek el, érdemes!
Szóval első bekapcsolás után az utam természetesen ezúttal is a BIOS-ba vezetett, de most megmutatom nektek, hogy mi is tárult a szemem elé:
A szokásos/ismerős Award BIOS-os kezelőfelületét láthatjuk, s ott van jobb felső sarokban a DFI Genie BIOS funkciója, ahol a túlhajtásért felelős opciókat láthatjuk, szóval lépjünk is
csak oda!
A RAM-oknak, és a BUS-oknak, külön opció jutott, itt a Genie BIOS főmenüjébe maga a CPU beállításai állíthatók, azaz a CPU alap órajele, ami az AMD-nél jól ismert 200MHz, ezt egészen 500MHz-ig is állíthatnánk, amit természetesen képtelenség elérni, mármint nem a lap miatt, hanem az azon található külső órajelgenerátor miatt!
És szintén itt állíthatjuk a CPU szorzóját, illetve a Hyper Transport szorzóját is!
A különböző komponensek üzemfeszültsége is itt variálható, amin először lehidaltam, az a memória feszültsége, mert akár 4,15V-ot is beállíthatunk, mindezt úgy, hogy 1-2századonként vannak a lépcsők.
Igaz a DDR1 memóriák alapból 2,6V-ról vagy
akár még többről indulnak, de ez a 4,15V akkor is brutális, korábban, ha már
olyan alaplapot láttam, ahol 3,2V volt állítható, már annak is örültem, mint
pl. a DFI NF4 SLI esetében is.
A CPU-nak 1,55V-ig lehet állítani a fezsültségét, de ezen felül a beállított feszültséget még külön opcióval százalékosan is lehet emelni, egészen 121,6%-al! Azaz ha beállítok 1,55V-ot és ennél az opciónál még beállítom a 121,6%-ot akkor cirka 1,9V-ot is kaphat a CPU, ami még vízhűtésnél (az én esetemben fagyállós hűtésnél) is gyilkos lehet, tehát szigorúan folyékony nitrogénezésnél vállalható feszültség ez! Tehát a DFI nem aprózta el!
Kicsit lejjebb görgetve a Genie BIOS-t látható hogy magának az északi és déli hídnak is emelhető a feszültsége igény esetén, illetve a Hyper Transport és a PCIexpress feszültsége is
emelhető, legalul pedig az aktuális feszültségeket monitorozza az alaplapnekünk
Jahh, jó DFI-hez híven kapunk beépített Memtest86-ot is
Még a memória fülről szeretnék egy képet mutatni!
Ahol látható, hogy a memória időzítéseit is mennyire személyre lehet szabni, az összes funkcióról nem szeretnék most beszámolni, mert egyrészt nincs a weblapnak annyi tárhelye, mint amennyi kellene a képeknek, másrészt meg még holnap is azokat a képeket nézegethetnétek, legyen annyi elég, hogy a mai csúcsszériás százezer Ft-os alaplapok is megirigyelnék ezeket, a beállításokat, finomhangolásokat!
És akkor lássunk egy képet magáról a konfigról:
Látható hogy a hűtés, ami az EKL műhelyéből származik, nem egy apró termet, így léghűtés mellett is igen impozáns CPU tuning érhető el, és miután látható, hogy az alaplap nem kispályás, sem a CPU, így ezért elég komoly eredmény várható!
A Tesztet ezúttal is úgy kezdtem, hogy a CPU-t alap órajelen mértem le, (ami ugyebár 1800MHz) a tesztprogramok alatt, hogy mit tud, majd elkezdtem emelni az órajelen, alapfeszültség mellett, ami 1,35V s mikor már instabillá vált a gép, akkor természetesen elkezdtem a CPU feszültségét is emelni!
Korábban már teszteltem Opteron 165-ös CPU-t, aki olvasta a cikket, vagy most fogja elolvasni, annak az eredmények nem lesznek újdonságok, de most elvégre az alaplapot teszteljük, hogy tényleg tudja-e azt, ami első benyomásra lejő’ róla!
Látható minden eredmény, meg az is, hogy a CPU hiába tartozik a 110W-os TDP osztályba, a hatalmas hűtő kellően alacsony hőmérsékleten tudja tartani!
Természetesen a 3Dmark2001 sem maradhat ki!
A Tuningot úgy kezdtem, hogy a CPU 200MHz-es alap órajelét 250MHz-re emeltem, azaz ez kezdetnek 25%-os tuning, amit erősen ajánlottam, hogy tudjon a CPU, na meg az alaplap is:
Igen, természetesen nem volt gond, lefutottak a tesztek, és gyorsultak is, úgy ahogy el is várható! Látható, hogy a memória órajele 500MHz, a teszt alatt végig igyekeztem arra, hogy ekörül az órajel körül maradjon.
Jöhetett a további órajel emelés, ami ezúttal a 250MHz-es alap órajel 275MHz-re való emelésére történt! Ekkor a CPU már 2475MHz-en járt:
Természetesen a rendszer bőven stabilnak bizonyult úgyis, hogy a CPU nem kapott feszültségemelést!
Ismét 25MHz lett emelve a Ref. Clockon, azaz 300MHz-re lett állítva, így a CPU 2700MHz-en járt, szóval 50%-os túlhajtásba volt része:
A gép még mindig stabilnak bizonyult, és most ne csak a CPU szép túlhajthatóságát nézzük, hanem, hogy az alaplap könnyedén elboldogul a 300-as alapórajellel, amit már nem minden alaplap visel el!
A tuningot folytattam természetesen, méghozzá a Ref. Clock 325MHz-re való emelésével! Ekkor a CPU 2920MHz-en járt! Ez volt az első pont, amikor a CPU már kért némi plusz feszültséget. Így tehát a gyári 1,35V-os ajánlott feszültséget 1,45V-ra módosítottam a tökéletes stabilitás érdekébe:
A gép stabil volt így, a tesztprogramok pedig gyorsultak, és csak gyorsultak!
Ezután kicsit visszavettem a tempóból, hiszen tudtam, közel a CPU vége, kisebb lépésekben emeltem az alap órajelet!
Legutolsó lépésben a 334MHz-es Ref. Clockot próbáltam meg, mert így átlépem a CPU-val a 3GHz-es órajelet, egész pontosan 3005MHz-en járt a CPU, ehhez pedig 1,55V-ot állítottam be:
Mint látható, a Linx már hibát dobott, sőt a 3Dmark2001 is kidobott teszt közben, tehát itt már felléptek kisebb instabilitási problémák!
Először azt hittem, hogy a CPU fulladt ki, de próbáltam kisebb szorzóval indítani a rendszert és valamivel magasabb Ref. Clockal, de sajnos úgy már el sem indult a gép! Tehát úgy tűnik, az alaplap itt fulladt ki! Tehát a tesztnek/rendszernek ez lett a vége!
Végülis az alaplapot nem korlátozta a CPU, így tehát sikerült a lap tényleges tudásáról képet kapni! Nekem az a véleményem, hogy Ref. Clockból már láttam nagyobbat is, hiszen az ugyanilyen S939-es Nforce-s DFI-k mennek 360MHz körül is, de még az Abit és Epox lapok is körülbelül annyit, de mégis azt kell, hogy mondjam, ez a 330 fölötti alapórajel igen jónak mondható! Hát hogy memóriákból mit lehetne kihozni vele, az kérdéses, de valószínűleg ott csak a folyékony nitrogén szabhatná a határt. Tehát nekem nagyon pozitív az összkép erről az alaplapról, és az már csak hab a tortán, hogy könnyedén építhetünk köré Crossfire-s rendszert, az már más kérdés, hogy van is értelme, hiszen pl. egy 3870 Crossfire-t sem tudna kihajtani egy 2 magos CPU, ez már kiderült a korábbi hasonló konfigos cikkemből, de a lehetőség természetesen megvan! Szóval, aki a legdurvább S939-es AMD lapot keresi, én azt mondom, ne keressen tovább
Szép kis tuning..
Akkoriban még tudtak rendes alaplapokat gyártani, nem csak ca pénzről szólt a dolog.
Gigabyte X79-UD3R alaplapokat idézném.
Azért ne felejtsük el, hoyg ez a lap 6 éve a csúcs szériát képviselte, és az ára is megvolt hozzá, cirka 60ezer Ft, és 6 éve még az a 60ezer is valamerlyest többet ért ;-)
na majd a zafír is kap egy kis tuningot ha megfelelően sikerül tápolnom a rendszert :)
érdekes a dfi táp-elrendezése. táp és az EPS csati nincs útban egymásnak?
Komoly lap, a hűtés sem semmi 37 fok 3G- án, egy ilyen hűtőt be kell szereznem az X2- re, de nem tudom elférne- e az AV8- on? Mekkora a hangja?
oPalRx7!
Közel vannak a csatik télleg, de pl az AM3-as 790FX-es DFI-mnek sokkal rosszab helyen van a CPU tápcsatija, mert túl közel van a PS2 porthoz és nem lehet hozzáférni ha ki akarom húzni, de ennél a lapnál semm iilyen problémát nem tapasztaltam…
DarthSun! Igen, nagyon jó a hűtés, és mivel alacsony fordulatos 12centis ventik vannak rajta, így a hangja sem vészes, sőt megfelelő ventivel lényegében teljesen csendes is lehet… ha a lap szabályozta, úgy a VGA kártya ventije terhelés alatt hangosabb volt, ha én szabályoztattam fel a lappal, akkor már votl hangja, de még a bőven elviselhető kalibernél maradt… Na most aztán pontos képet kaptál róla :-DDD
Szép kis konfig! Megjegyzem, ez a chipset volt inteles alaplapokon is(S775), szintén a DFI jóvoltából! Bár azok tuningba nem nagy eresztések, quadok 400FSB-ig mennek benne kb, igaz 45nm-eseket is fogad. Ott viszont 16X és 2X sávkiosztás van csak.
Gondolom sokan nem ismerik, itt van róla jó cikk(angol nyelvű): http://www.tweaktown.com/reviews/1030/dfi_icfx3200_t2r_g_motherboard_amd_rd600_chipset_arrives/index.html
Elég érdekes lap mit ne mondjak de elég hülye helyen vannak a komponensek