FoBCRaistlin barátom adta eme tesztemhez a processzort, egy Prescott magos Celeron D-t, melynek gyári órajele 3GHz. A Celeron D nevű processzorok is a Prescott magra épülnek, úgy, mint a 90 nanométeren készült Pentium 4 nevű társuk. A különbség annyi, hogy míg a Prescott magos Pentiumba 1MB az L2 cache, addig a Celeron D-kbe mindössze 256KB-ot hagytak. Továbbá a Celeron D-k belső FSB-je 133MHz a Pentium 4-ek 200MHz-es órajelükhöz képest. A Celeronok és a Pentiumok közt SIMD utasításkészletbeli eltérés nincs, azaz az összes Prescott maggal rendelkező CPU támogatja az MMX-et, az SSE, SSE2 és az SSE3 utasításkészletet.
Közvetlen elődjük a 130 nanométeren készült Northwood magos Pentiumok illetve Celeronok, amikben a Pentiumoknál 512KB cache volt, míg a Celeronokban 128KB. Továbbá a Northwoodok nem ismerték még az SSE3-at. Tehát a Prescott, nem csak alacsonyabb csíkszélességet jelentet, hanem több cache-t, és fejlettebb utasításkészletet is.
Sajnos annak ellenére, hogy a Prescott alacsonyabb csíkszélességű gyártósoron készült, az elődjéhez képest mégis jobban, sokkal jobban melegedett… Lényegében máig a Prescott az egyik legjobban melegedő CPU. Viszont a tuningot elég jól viselik… csak győzd hűteni.
Persze a minél magasabb/sikeresebb tuninghoz elengedhetetlen egy jó alaplap, így a faintos kis Abit IC7-MAX3 alaplapba került a proci…
Ismerkedjünk meg részletesebben a tesztkonfiggal:
Abit IC7-MAX3 alaplap
Celeron D 345 3, 06GHz CPU
2X1GB Corsair XMS PRO 500MHz DDR memória
ATI Radeon HD 3850 AGP VGA kártya
160GB Samsung Sata1 HDD
Windows XP SP3 operációs rendszer.
A teszt a szokásos módszerrel történt…
Super PI 1M-es tesztjét futtattam le, így ellenőrizve, hogy stabil-e (többé-kevésbé) a rendszer, illetve, hogy mennyit gyorsul a CPU az adott tuningtól. Ezúttal tudtam mérni a hőmérsékleteket is az Everest
Szokás szerint alap órajelen illetve alap feszültségen (ami ezúttal 1, 367V) futtattam a Super PI-t, hogy látható legyen a gyorsulás mértéke is:
Először elfelejtettem a hőmérsékletről grafikont csinálni, utólag mikor meg már meg akartam csinálni, addigra a fagyálló kezdett elég rendesen felmelegedni, s eltorzította az eredményt, szóval most nekem kell elhinnetek, hogy 16 fok volt terhelés alatt a CPU.
Mivel úgy kaptam a processzort, hogy alap feszültségen tudja a 4GHz-et, ezért nem is szórakoztam kisebb órajeleken, belőttem kapásból a 174MHz-es FSB-t a gyári 133MHz helyett:
Lám tényleg tudja, a gép stabilnak bizonyult… tényleg nem rossz 1GHz plusz alap feszültségen.
És akkor lássuk, hogy hány fokosak is vagyunk:
Uhh, már most közel a 30fok… Mi lesz itt később, ha elkezdem csapatni felfele a feszültséget?
Így nem maradt más hátra, minthogy neki álljak a CPU kupakját lepolírozni
Szóval akkor feszültség emelés következett, 1, 51V-ot állítottam be. De a CPU itt már polírozva volt.
Kezdődhetett a szép lassú léptékű FSB emelgetés.
Kezdésnek további 200MHz-et dobtam rá a 4GHz-re, azaz 4, 2-n ment a CPU:
Stabilak vagyunk. De lássuk hány fokon is, jár a proci?
Hehh… Ugye megérte polírozni? 5fokkal hűvösebb még úgy is, hogy a feszültséget megemeltem 1, 5tizeddel
Emeljük az FSB-t még tovább, további 100MHz-el léptem feljebb:
A Gyorsulás szinte, elhanyagolható. Viszont 4, 3GHz.
Méghozzá:
22fok még most is a CPU, azaz szinte semmivel sem lett melegebb
Mehetünk még feljebb?
4410Mhz környékén még mindig stabil a rendszer.
Viszont egy kicsit melegebb lett a proci. 24 fok… De ha azt vesszük, még mindig hűvösebb a processzor, mint polírozás előtt 4GHz-en alap feszültségen.
Következő a 4460MHz lett volna, betöltött az XP, de a Super PI nem tudott lefutni, így ismét feszültséget kellett emelnem, 1, 61V-ot állítottam be, azaz további 1 tizedel magasabb a feszültség. Cserébe stabil a rendszer 4514MHz-en is:
De vajon mennyivel melegebb a processzor az újabb feszültség emelés hatására?
Bizony egyre közelebb van a 30fok, hisz 28fokos volt a CPU terhelés alatt…
Jöhet a még magasabb órajel?
Kerek 4, 6GHz:
Még itt is lefutott 1, 61V mellett a Super PI
Cserébe már 29-30 fokon járt a proci
Ismét feszültséget kellett emelnem, a BIOS-ban beállítható legmagasabb értéket állítottam be, az 1, 735V-ot. Lássuk mire volt ekkora feszültség elég:
További 100MHz pluszra, így a végeredmény valamivel 4700Mhz fölött végződött.
Lássuk hány fokos volt a CPU:
Már stabilan 30 fok fölött üzemelt, szerencsétlen.
Bizony a Prescottok tényleg jól mennek, ha le vannak hűtve, de ez közel sem olyan egyszerű, hisz még a -15 fokos fagyállóval is 15fok környékére tudtam hűteni alap feszültség mellett, míg bármilyen más 1 magos CPU-t sikerült ezzel a hűtési megoldással -2,-8fok környékére is hűteni.
Érdekesség képpen annyit, hogy maga a CPU kimérése a különböző feszültségeken kb 40-50 perc időtt vett (volna) igénybe, valójában 3 napba került, mert 10 perc alatt felmelegítette a fagyállót 0 fok környékére, s hogy ne torzuljanak el nagyon a hőmérséklet eredmények, illetve hogy a CPU jobban bírja a további tuningot, kénytelen voltam újra vissza hűteni a fagyállót. S hogy újra használható állapotban legyen az 12-16óra. Szóval Prescott! Te tényleg „forrófejű” vagy!