Ez annak (is) tudható be, hogy van egy nagyon frankó kis S939-es AMD-s platformom, és ugye az még az első szériás DDR memóriákat „eszi”. Szívesen szórakozok azzal, hogy „finomabbnál finomabb” DDR ramokat teszek be az alaplapba és próbálom minél nagyobb teljesítményre sarkallni őket, hogy jól eső érzéssel nézegethessem, az Everest memória tesztjében DDR2-es memóriák sebességét megszégyenítő eredményeket érek el.
Éppen ezért különösen nagyon örültem a tesztben szereplő Corsair XMS3200 memóriáimnak, mikor végre megkaparinthattam.
Hogy miért? Mert első ránézésre is látszik rajta, hogy ez bizony nem közönséges memória, hisz mérete és súlya is arra következtet, hogy nem irodai gépbe tervezték.
Ha mellé teszünk egy közönséges DDR memóriát, jól látszik a méretbeli különbség, és a vaskos hűtőborda.
Ahogy a képen látható, 2 pár jutott hozzám, mindegyik teljesen egyforma. A hűtőbordán lévő címkén fel is van tűntetve, hogy a memória milyen tulajdonságokkal bír
512MB 400MHZ és CL2
Jól hangzik ugye?
NA nézzük, mibe is fogom rakni ezeket, a gyöngyszemeket:
DFI NF4 Lanparty alaplap
AMD Opteron 170 CPU
4X512MB Corsair XMS PRO memóriák
Geforce 7950 GX2 VGA kártya
Windows XP SP3 operációs rendszer
Még beszerelés előtt az is egyből feltűnik, hogy a memória tetején LED sor látható.
Ezek nem csak arra szolgálnak, hogy csak úgy belevillogjanak a vak világban, hanem terheltség kijelzőként is funkcionálnak. Azaz minél jobban le van terhelve a memória, annál több LED világít rajta
Behelyezés után kicsit megijedtem, hogy nem fog elférni a nem éppen picinek nevezhető CPU hűtésem, de nekem szerencsém volt. A ventilátor igencsak rálóg a memóriák fölé, de nem ér hozzájuk, de tényleg csak 1-2mm-en múlott a dolog.
Kis megnyugvás, csináltam egy cmos clear-t hogy alapbeállításokon induljon a gép, majd bekapcs után megvártam, hogy betöltsön a Windows, mikro felállt a rendszer, de nem indítottam el még semmilyen alkalmazást a memóriákon a LED-ek így mutattak:
Miután jól megtanulmányoztam, hogy milyen mutatós modulok ezek, utána indítottam is az Everestet, hogy mit ír a memóriákról. Ekkor jött az első pofon:
Mit is kell nézni? Hát, azt hogy a CL2-2-2-6 időzítést csak 266MHZ-en tudja, 400MHZ-en a gyári időzítése CL3-3-3-8
Ekkora átverést!!! Gyorsan megnéztem a CPU-Z memória infójánál, hogy ő mit gondol a memóriámról:
Ugyanaz… Viszont ezt 2, 5V-on tudja. Akkor vajon mi a francnak ekkora hűtőborda, mert hogy 2,5V-on nem fog izzani az biztos. Vagy pedig szimplán gondoltak rám, és tudták, hogy 3V-ig meg sem állok, akkora feszültségen pedig már nem árt a vaskos hűtőborda.
Próbáltam leoperálni a bordát a NYÁK-ról, hogy, megnézzem, milyen memória chipeket használt fel a gyártó, de úgy rá volt ragasztva a borda, hogy nem sikerült leszednem, szóval kénytelen vagyok elhinni az Everest és a CPU-Z infóját
Na szóval indítottam is újra a gépet, beállítottam a gyári időzítéseket, órajelet, és feszültséget, azaz hadd menjen 400MHz-en CL3-ban. Ráengedtem a Prime95 Blend tesztjét, mert azért szerettem volna látni, hogy a gyári paramétereket tényleg tudja-e alap feszültségen
Úgy tűnik, tudja.
Ráadásul Milyen szépen világít a memóriákon az összes LED.
Természetesen arra is kíváncsi voltam, hogy így milyen memóriaolvasási sebességet tud fel mutatni
Nahh és akkor kezdődhet is a tuning, először hagytam szépen a 2, 5V-on. De nem jutottam túl sokáig:
Kemény 5%-os túlhajtást sikerült így kihozni belőlük, 420MHz-en még stabil volt a rendszer, de 425MHz-en már kékhalál fogadott. Itt pedig a második pofon. Alapfeszen nem nagyon kell szóval erőltetni a tuningot.
Végül is nem csüggedtem, hisz a 2, 5V tényleg nem sok. Így hát feljebb is raktam 2,7V-ra, de a BIOS 2,74-et írt ki, hogy annyit kapnak a modulok…
Szóval folytatódhat a tuning!
Megpróbáltam a 440MHz-et:
Úgy tűnik ezt még simán, bírja.
Akkor jöhet a 450MHz
Még ezzel sincs gond, és ha nem is drasztikusan, de a gyorsulás is kimutatható
460MHz-nél viszont ismét kékhalál fogadott, így megpróbáltam még egy tized feszültséget emelni, de sajnos úgy tűnik a 2, 8-2, 85V-os feszültséget nem szereik a modulok, mert igaz kékhalál nem volt, helyette szimplán Windows betöltéskor újraindult a rendszer.
Így hát megpróbáltam az időzítéseken egy kicsit lazítani, s beállítottam a CL3-4-4-8-at, a feszültséget pedig visszaraktam az előző 2, 7V-ra
Ekkor ismét betöltött az operációs rendszer, de csak annyira bírták a memóriák, hogy megnézhessem az Everest memóriaolvasás sebességét, Prime95 teszt hatására hibáztak a modulok.
Megpróbáltam ismét 2, 8V-ot beállítani de nem lett jobb a helyzet, szintén csak betöltésig jutott a gép, utána instabil működést produkált. 2, 9V-on a helyzet pedig tovább romlott, már be sem töltött a jó öreg XP
Természetesen megpróbáltam, hogy csak 2 modult raktam az alaplapba, de a helyzet semmit sem változott.
Így ez a bemutatóm itt véget is ér, mert ezek a memóriák ennyit tudnak.
Számomra ez igazán nagy csalódás, mert a noname 400-as DDR modulok is simán tudnak ennyit, sőt valamikor még többet is. Ezektől, a moduloktól némi feszültség emelés mellett 500MHZ+ órajelet vártam, de ezt még meg sem tudták közelíteni.
De nem írnám le teljesen ezeket, a RAM-okat, mert lehet hogy tuningba nem valami bajnokok, de a megjelenésük dicséretes. Igaz ezzel nem megy sokra az ember, de akinek nem fontos annyira a tuning, viszont szeretne mutatós memóriákat a gépébe, annak nagyon ajánlom, mert igen csak fel tudja dobni a gépet a sok villogó LED a modulok tetején, amiknek még értelmük is van, főleg ha az ember gépházába be lehet látni.
Szóval, aki egyedi memóriákat keres, azoknak kötelező darab, de tuningra totálisan alkalmatlanok
A forma és tartalom egységet alkot.Úgy látszik itt nem.Ha lesz átlátszó házam lehet megpróbálom, de talán egy másik típussal.
Látom, „Kitt” csodákra képes…:-)
Amúgy valóban. Jó lenne visszaemelni a DDR1-eket méltó és őket megillető helyükre.
Habár… azért szakmán belül még mindig van respektjük.
„Ne csak a DDR3-at!”.-)
Igen. Ez konkrétan, kétségtelenül \”Kitt\”.
Szövegel, villog, de azért annyira nem… :X
-Az SPD infóban amit kiolvastál everest-el és cpu-z-vel minden Corsair memóriánál CL 3-3-3-8 van kitöltve, függetlenül attól hogy mit vállalnak gyárilag a modulra. Ez nem átverés hanem betartják a JEDEC ajánlásait. Ettől a memória lehet még gyárilag garantált CL 2-es, csak egyszerűen ezt kell beállítani a gépen.
-4db memória modult használtál emiatt a frekvenciatuning korlátozott. Ráadásul AMD-nél amennyire emlékszem még a prociba van építve a memóriavezérlő, ami eleve nem szereti a 4db memóriát.
http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/athlon64-e3-mem_2.html#sect0
2*1GB modullal valószínűleg jobb eredményt is tud a cucc.
érdekes módon a 4X256MB A-DATA ramom ha mind a 4 modul bent van a gépben, úgy is mennek 600Mhz-et kényelmesen CR2-ben
továbbá írtam hogy itt is próbálkoztam csak két corsairral, de semmivel sem bírtak többet…
CL2-t pedig garantáltan nem tudnak 400MHz-en de még 300-on sem :-(((
Nem baj,majd bacsis megmutatja a világnak,hogy Ő még az edo ramokat is megtuningolja XP vagy Win 7 alatt!!!:)
madmaxxx! Abban semmi kihívás nincsen, némelyik EDO ram simán megy 80-90MHz-et is ;-)
Érdekességképp nekem is voltak ugyanilyenek, ha jól emlékszem, ezek CH5 vagy CH6 chipesek. Mindegy, Google elvtárs biztosan tudja.
A feszültséggel nem kellene, hogy bajuk legyen, nálam 3V körül mentek éveken át, és 3.2V-tal sem volt semmi bajuk. Ilyen chippel nem is kellene, hogy legyen, viszont ezeket 500 MHz fölé lényegében képtelenség hajtani. Egyszerre négyet végképp.