Tualatin a kínpadon

Gyerekek! Itt a hétvége, jó idő van, süt a nap!

Mars ki a szobából! Irány a hűtő, elő a fagyállót, hisz ez a legjobb idő tuningoláshoz!

Én is így tettem, s ezúttal egy Tualatin magos Pentium 3 CPU-t veszek kezelésbe, mer’ az jó.

A Tualatin a 3. generációs Pentium 3, s igazi siker processzor volt, sőt még máig nagy népszerűségnek örvend, ezt a máig, kategóriáján belül kimagasló teljesítményének köszönheti. Hogy miért lett ilyen jó? Mert a Pentium 3-S processzorokat az Intel szerverekbe szánta eredetileg, erre utal a nevében szereplő S (mint Server) betűcske is., de ennek ellenére a hétköznapi életben (is) terjedt a CPU mint a tűz, mert nagyon sok desktop alaplap támogatta ezt a processzort, így lehetett venni otthonra is, hisz bárki használhatta, akinek fel volt készítve az alaplapja FCPGA2 CPU-khoz.

A Tualatin CPU-k 2001-ben debütáltak, amikor már javában tombolt a Pentium 4 őrület a csúcs kategóriában, de a Tualatinok bizony akkor is versenyképesek voltak s fel tudták venni a versenyt a korai Pentium 4-ekkel. Ezt köszönhették a nagyon modern gyártástechnológiának, hiszen akkoriban az első szériás Willamette magos Pentium 4-ek még 0, 18 mikron csíkszélességgel készültek, míg a Tualatinok már 0, 13mikrós gyártósorról gördültek le, ráadásul az L2 cache memóriájuk is 512KB-ra rúgott.

FSB-jük ahogy a korábbi Pentium 3-aké, úgy ezeknek is 133MHz-es.

(Számunkra) sajnos az Intel is rájött, hogy „túl jóra” sikeredtek ezek a CPU-k így már 2002-ben le is állították a gyártásukat, s így rövidke élettartamuk alatt a kezdeti 1000MHz-es órajelük 1400MHz-ig emelkedett.

A teszthez én is egy 1400MHz-es példányt választottam, méghozzá egy SL6BY spec számút. Na most ezt azért tartottam fontosnak kiemelni, mert ezzel a Spec számmal rendelkező CPU-k mind tB1 steppingesek voltak. Aki nem tudná, annak röviden elmondanám, hogy minél nagyobb számozású stepping-re épül egy adott CPU, az annál kiforrottabb példány, mert a kezdeti gyártáshoz képest tudták javítani a felhasznált szilícium ostya minőségét, vagy tudtak egyéb hibákat javítani a CPU-n belül. Természetesen a stepping a tuningra is hatással van, hisz minél jobb minőségű szilíciumból épül fel egy processzor, annál nagyobb rá az esély, hogy még magasabb órajelet is képes elviselni.

Tualatin CPU

Az 1,4-es Tualatin CPU

Extrém magas órajelhez extrém magas feszültség sem árt, de mivel az alaplapok nagy része 1, 5 tizednél többet nem nagyon engednek állítani, így lábösszezárós voltmod után néztem, s egy kis fizikai módosításnak köszönhetően a gyári 1, 475V máris 1, 8V-ra módosul.

Figyelem! Csak saját felelősségére csináljon ilyen mókákat mindenki!

Mert ha rossz lábat kötsz össze, az akár a CPU „életébe” is kerülhet.

Én is így jártam, egy 1100-as Tualatin celeronnal közvetlen a teszt előtt, rossz leírást töltöttem le, ami rosszul jelezte a lábak funkcióját, s pár próbálgatás után szegény CPU-m végleg az örök bitmezőkre távozott.

vmod-olva a CPU

Lábtalanítva szegény proci

De ne rohanjunk előre ennyire, hisz először úgyis alapfeszültségen fogom megnézni, mit megy a CPU. De még tuning előtt vessünk pár pillantást a többi fontos tényezőre, elsőnek az alaplapra!

Abit ST6

Legendás Abit ST6 bevetésre készen

Választásom egy Abit ST6-ra esett, mert ez volt az egyik legjobb lap Tualatin CPU alá, ezt a bőséges tuningopciók is alá támasztják. Az alaplap I815 chipkészletre épül, ami hátránya, hogy hiába van az alaplapon 3 memória foglalat, csak 512MB-ot tud lekezelni, jöjjön az ki 2db 256-os modullal vagy 1db 512-essel, 512MB memória fölött nem kezel memóriát.

De nekünk ez most nem túl nagy gond, hisz én most csak egy 128MB-os kapacitású PC133-as SR RAM-ot rakok bele. Viszont nem akármilyent, egy Cruical gyártmányú Micron chipes SD ram ez, ami 133MHz-en CL2-es időzítést tud. Ebből már sejthető, hogy CL3-as késleltetés mellett akkor bizony valószínűleg igen magas órajelre is képes. Erre most nekünk nagy szükségünk is lesz, hisz nem szeretném, hogy a CPU tuningolásakor a memória fulladjon ki előbb

Cruical SD RAM

Cruical Tuning SD RAM

VGA kártyából egy Nvidia Vanta LT-re esett a választásom, mert a VGA kártyás fiókomban ez volt legfelül, s most tök mindegy milyen VGA kártya van a gépben. HDD pedig egy 4, 3GB-os került elő, mert ezen a HDD-n van az Abit ST6 laphoz tartozó Windows XP SP3, meg a HDD mérete is tök mindegy.

Nahh gyorsan fussuk át akkor is, hogy néz ki a rendszer:

Abit ST6 alaplap

Intel Pentium 3-S 1400MHz CPU

128MB PC133@CL2 SD RAM

Nvidia Vanta LT VGA kártya

4, 3GB Segate HDD

Windows XP SP3 operációs rendszer.

Kapásból cuppant is rá a fagyállóval teli vízhűtésem CPU blokkja. De mivel nem volt a blokkhoz gyárilag S370-es lefogató, így nekem kellett hozzá „hajtogatnom”

CPU BLOKK házi lefogatő

Az igényes lefogató

Hőmérséklet adatokat most nem fogok közzé tenni, mert valószínűleg nem működik a CPU hőfokmérő szenzor, mert elég érdekes hőmérsékletet írt ki, ezért elnézést mindenkitől

Amint megtörtént a lefogatás, már röffentettem is a cuccost, és alapfeszültségen, alap órajelen futtattam a Super PI-t, hogy később tudjunk viszonyítani, mennyit gyorsult a vas, íme:

Super PI 1,4GHZ-en

Super PI 1,4GHZ-en

És akkor kezdődhet az alapfeszültségen lévő tuning:

Super PI 1,5,8GHz-en

Super PI 1,58GHz-en

Reméltem, hogy 1600MHz-ig eljutok, ám ez nem jött össze, mindenesetre szégyenkezni való nincs, hátha egy kis feszültség hatására megtáltosodik a proci, így meg is kínáltam 1,6V-al

Super PI 1,8GHz-en

Super PI 1,8GHz-en

Nahh úgy látszik a plusz fesz jó hatással volt a CPU-ra, hisz kerek 1, 8GHz-es órajelen is lefutott a Super PI, igaz lényegesen lassabban, mint az előbb, 1, 6Ghz-en. Ennek az az oka, hogy a memória sebesség visszaosztotta az alaplap, s hiába szoroztam fel, sajnos úgy nem indult a gép, pedig a memória bírta volna, valószínűleg az északi híd nem bírta a tempót.

 További sikeres órajel emelés érdekében a feszültséget még tovább emeltem, s 1, 825V-ot állítottam be, mely meghozta jótékony hatását, egészen elképesztő eredmény született:

Super PI 1,91GHz-en

Super PI 1,91GHz-en

Bizony 1910MHz-en is lefutott még a Super PI, elképesztő ugye?

Gondoltam, hogy igen magas órajelet sikerül elérni ezzel a Pentium 3-as CPU-val, de 1800Mhz feletti órajelre nem nagyon számítottam, nem hiába, a 0, 13mikronos gyártástechnológia megmutatta, hogy mire képes! Személy szerint nagyon sajnálom, hogy befejeződött nagyon hamar a Tualatinok gyártása, mert szerintem, még ha fél évig gyártották volna őket, a későbbi modellekkel könnyen meg lehetett volna akár a 2GHz.

Apropó. 2GHz… Ez az álomhatár sincs már túl messze, valószínűleg ennyivel nem elégszek meg, s meg fogom próbálni később a tuningot még magasabb feszültséggel, szóval… folytatás várható

About bacsis

24 hozzászólás

  1. Ha Pentium 4 ben a 0.13mikron elment 3.4Ghz-ig és tuningolva 4GHz-ig, akkor biztosan lehetett volna P3ból is gyorsabb mint 1.4Ghz. De akkor ki vett volna P4-et?

  2. Ott a piros pont!
    nem vette a jónép a Pénégyest, mert ott volt a tualatin.. nem hüjje a zintel, hogy sajátmaga konkurenciája legyen, így idő előtt kifuttatta a tualatint…
    Tervek szóltak nagyobb órajelű példányokról, sőt nagyon sok alaplap BIOS-a is fel lett készítve késöbbi magasabb órajelű CPU-khoz, erről árulkodik az ST6 biosa is, ahol 1533MHz-es tualatin is beállítható lenne.. ha lenne…
    de némely alaplapoknál 1,7GHz-es Tualatin CPU is állítható lenne… Szóval ha 2GHZ-ig nem is, de 1,7-1,8,ig biztos kitolták volna az órajelet. ha nem akarták volna annyira ránk erőltetni P4-et…

  3. hmmm, szép eredmény :) nem hittem volna, hogy az 1,9 GHz kijön belőle! :)
    A ram mennyin ment? :)

    (a lap műxik még? :P)

  4. én is olyan 1850-et néztem ki belőle, de pozitív csalódás :-)
    Az alaplap olyan 165MHz-es FSB körül osztotta vissza a RAM-ot, mikor a proci 1,9en volt, akkor 182MHz-es FSB-vel volt megkínálva, a RAM ott pedig olyan 160körül mehetett akkor…
    De ez a RAM tudna amúgy 180körül is menni

  5. Nagyon ütős ez a lap+proci, a procit ki kéne adni mai gyártástechnológiával.

  6. A procit már kiadták mai gyártástechnológiával, úgy hívják Corei7. A Tualatinból van közvetve kifejlesztve és az egységnyi teljesítménye is a Tua szintjén van 1 magra nézve. A fejlesztés irányvonala a Pentium Pro->Pentium 3->Pentium M->Core->Core 2->Corei7 út volt.

  7. Köszi, ezt nem is tudtam h közvetlen a családfa, azt gondoltam teljesen áttervezték a procikat.

  8. Igen, a Pentium 4 végén rájöttek, hogy a Netburst architektúra nem járható, s a core2-ket az alapoktól tervezték újra, s lényegében a Pentium PRO, Tualatin Pentium M alapjaira csinálták

  9. Szia
    Egy ilyen extrém (vagy bármilyen más) tuning nem rövidíti a proci élettartamát?
    TSC

  10. Szia!
    A Tuning megrövidít(het)i a CPU élettartalmát, minél komolyabban neki esel, annál hamarabb mehet tönkre..
    de ez nem cask ettől függ.. ha tuning mellett a CPU-d hőmérsékletét nem engeded nagyon „elszállni” akkor nem fog megrövidülni az élletratalma, legalábbis nem oylan komolyan.. mondjuk 20 év helyett csak 15 évet fog futni processzorod.. na bumm…
    Szóval ilyen miatt nem kell aggódnod, arra figyelj, hogy szegény CPU ne 80-90fokon menjen állandóan, és nem lesz gond ;-)

  11. Szia
    Köszi válszodat sokat segített megérteni a témát.
    TSC

  12. Csak szólj bátran, ha valamivel nem avgy képben, ha tudok segítek ;-)

  13. Jó kis procik voltak az szent nekem 2 db tuam volt 1000Mhz-es és a tesztben is szereplő 1,4-es hát én az 1,4-est csak 1,5 körül tudtam feltornászni…

  14. Ha olyan dualos alaplapot talál valaki amibe két tualatin megy ble
    akor azzal megüti a fönyereényt (személyes tapasztalat)
    hogy egy komolyabb játékot simán oda lehet neki küldeni.
    persze van hátránya mert az sse2 nincs benne.
    De ha már két 1200mhz van benne akor már jol járt az illetö

  15. Én a múltkorjában a dual tualatinos rendszeremen Dragon Age-t játszottam :-DD

  16. nekem is volt dual tualatinos alaplapom 2x1400mhz gyárilag de én max 2×1800-ra tudtam felvinni 3darab ojan memóriával mint a tiéd.de kb két hónap mulva meghalt az alaplap.kárérte jól ment

  17. „…rossz leírást töltöttem le, ami rosszul jelezte a lábak funkcióját…”
    Az lenne a kérdésem, hogy honnan lehet ilyen proci lábkiosztás-térképet letölteni??
    Csak a régi prociké publikus, vagy lehet tudni a modernebbek lábkiosztását is??
    Előre is köszi a segítséget :)

  18. Van egy ilyen alaplapom elfekvőben nem is tudtam, hogy ilyen kincs.

  19. Nekem is van ilyen st6 1.4 gépem.De mivel több mint 10 éve egy vagyonért vettem ezért nem adom el.A 10-edét sem kapnám érte.A két 256-os memória volt 40 ezer.

  20. Hello én egy celeron tuatalin s et probáltam ecs P6S5AT alaplappal
    hat sajna csak az fsb-t lehet állítani.

  21. Én egyszer kipróbálnék egy Tuát egy Radeon 9800XT-vel és Windows Vista-val.
    Csak sajnos nem biztos hogy megy,mert az AGP szabvány nem biztos hogy ugyan az.
    Például egy tua alaplapnan 1x-es van, de az xt meg 8x-ossal van. Létezik 8x-os AGP-vel rendelkező tua lap?

  22. A Tualatin REady-s alaplapok hááát 100%-ot nem merek írni, de mondjuk 99%-ban minden esetben 4X-es és ráadásul Univerzális AGP-t támogatnak, azaz az ilyen lapokba belemegy az 1X-es 2X-es 4X-es és 8X-os AGP-s VGA kártyák… pl én hajtottam már Radeon HD3850-est is Abit ST6-osban ;-)

  23. Hello, wire/pin mod leírás esetleg megvan még, vagy tudod linkelni? Köszönöm előre is!

Leave a Reply