Legutóbbi tesztemben egy Palomino magos X1800 volt a főszereplő, ami hát nem a legjobban volt tuningolható.
Ebben a tesztemben a Palomino utódját szemeltem ki, kíváncsi voltam, hogy a következő K7-es generációba passzoló Thoroughbred magos Athlon mire képes, és mennyi tartalék lapulhat benne. A Palominohoz képest ez a CPU már 0, 13mikronocs csíkszélességgel készült, SIMD utasításkészlete viszont ugyanaz, mint a korábbi modellé, azaz MMX, 3DNow! És SSE utasításkészleteket tudja, FSB-je natív 133MHz, azaz ezzel is megegyezik az elődjével.
Természetesen ezek a CPU-k is a jól ismert PR jelölést használták, ami azt jelenti, hogy a nevükben lévő szám nem a valós órajelére utal. A Választásom egy 2000+-ra esett, azért is ez, mert csak ez volt itthon! Ennek a CPU-nak a valós órajele 1667MHz, ez ugye a 133MHz-es FSB mellett 12, 5-es szorzóval jön ki
Igaziból a többi hardverről nem írnék úgy különösebben, hisz minden teljesen megegyezik az előző tesztben szereplő konfiggal, tehát csak a CPU lett kicserélve!
Na jó azé’ gyorsan fussuk át ismétlésül miből áll a vas:
Epox 8RDA+ NF2 ultra 400 alaplap
AMD Athlon XP 2000+ CPU
1X256MB A-DATA 600MHz DDR memória
4, 3GB Segate HDD
Windows XP SP3 oprendszer.
A teszt teljesen szokásosan zajlott, először alapfesszel kínoztam a CPU-t léghűtéssel, majd elkezdtem folyamatosan emelni a feszültséget, ha már nem bírta a beállított órajelet. A teszt vége felé pedig jött a fagyálló.
Minden órajel változtatáskor Super PI-t futtattam, illetve az Eversetel monitoroztam a CPU hőmérsékletét, és futtattam egy kis Winrar benchmarkot is
Első körben azért lessük meg, mit tud a CPU alap órajelen, természetesen gyári feszültség mellett, ami jelen esetben 1,65V volt
Tehát akkor 1667MHz:
Úgy gondoltam alap feszen nem lesz gond a 150-es FSB, de hát tévedtem, bootoláskor restartolt a gép, így kénytelen voltam vissza lépni egészen 144MHz-es FSB-ig, ez a 12, 5-es szorzó mellett 1800MHz-et jelent:
Ez volt a plafon, tehát amit alap fesszel ki lehetett hozni a CPU-ból. Ahogy kell a Super PI is gyorsult, a Winrar is kimutatta a többletet, és mivel feszemelés nem volt, így szinte nem is lett melegebb a CPU.
Következő lépésem, tehát az 1, 65V-os feszültség 1, 85V-ra való felemelése volt.
Itt is nem gyengén szórakozhattam az FSB-vel, hogy mi az amit már bír a CPU, mert amit elsőnek, másodiknak, harmadiknak beállítottam, nem igazán bírta. Végül kemény 80MHz többlet jött össze 2tized volt hatásától:
Sajnos az Everest most sem tudja felismerni a CPU feszültségét, ráadásul a gyorsulás is alig kimérhető, viszont melegedni már el kezdet rendesen…
Úgy gondoltam, majd a 2V meghozza áldásos hatását, így be is állítottam, amivel még további cirka 50MHz jött össze:
Viszont még jobban melegedett:
Itt már lemondtam erről a CPU-ról is, hogy ez sem hajlandó közre működni velem, és nem hagyja magát túl pörgetni.
De azért csak megajándékoztam egy kis hideggel, és megpróbáltam továbbra is 2V-on maradni, hátha a hidegebb hőmérsékletnek hála kicsit többet fog futni.
Be is lőttem 160-as FSB-t ami 2GHz-et jelent:
Ehh tök jól stabil lett a gép
Elvégre cirka 40 fokkal hűvösebb lett, bár ugye volt már olyan példa hogy hiába lett hűvösebb, nem hozott érdemi változást… Na jó nézzük tovább 2V-on, hátha megy még feljebb:
166Mhz-es beállított FSB-vel is tökéletesen stabilnak bizonyult a gép, hihetetlen, hogy meg lódult a fagyállótól!
Megnéztem az Everest mit mond a processzor adataira, és az helyesen ismerte fel a feszültséget, tehát láthatjátok, hogy nem kamuzok, tényleg 2V-on vagyunk még.
Utolsó próbálkozásom az volt, hogy megkínáltam a processzort 2, 15V-al, mit tud annyi kraftal a CPU:
2160MHz-ig sikerült elvinni a processzort.
Igaziból hallottam már jobban túlhajtható Thorouhbred magos AMD procikról is, mert ez összességében nem ment valami jól.. legalábbis léggel nagyon nem, de a fagyálló úgy tűnik meghozta a kedvét
Egy kis bonuszként, oPal fórumtárs kedvéért lefuttattam a gépen a linx nevezetű program tesztjét is, ami annyit tesz, hogy leméri a CPU nyers számítási teljesítményét, azaz hogy egy másodperc alatt mennyi lebegőpontos utasítást tud elvégezni a központi egység. Ezt angolul FLoating point Operations Per Second-nak hívják, röviden FLOPS-nak.
A tesztet nem egész 2 percig futtattam csak, és egy kicsit már visszább kellett vennem a CPU órajelét, mert a fagyálló már teljesen felolvadt, és a CPU hőfok is elkezdett 20fok környékére mászni. Tehát az eredmény 2120MHz-en született:
Azért szépen leolvasható az 1, 5Gflops számítási teljesítmény
Azt hiszem ezt a tesztet is be, fogom vezetni a későbbiekben, és akkor már lesz viszonyítási alapunk is