Kereken 2 évvel ezelőtt megírtam a logouton első nagy sikerű tesztem, a hűtőpaszta vs. lekvár első részét. Szerencsére olyan jól sikerült, hogy folytatást vártatok tőlem, amit természetesen meg is kaptatok ott különböző formában, bizonyos időközönként. A konklúzió minden esetben az volt, hogy bizony ezek a „nem oda illő” anyagok bizony, mégis csak oda illenek, hiszen a direkt erre a célra készített hűtőpasztákkal fel veszik a versenyt.
Ez mind szép és jó, elvégre mindenki felhasználhatja, függetlenül attól, hogy a felhasználó léghűtéssel vagy vízhűtéssel hűti CPU-ját.
Ebben a tesztemben viszont kifejezetten a vízhűtést használó, azaz inkább most így fogalmazok: folyadékhűtést használó felhasználóknak szeretnék kedveskedni!
Sokszor keresnek meg privátban azzal a kérdéssel, vízhűtéssel ismerkedő fórumtársak, hogy ha sima csapvizet töltenek a rendszerükbe, akkor vajon az is megfelelő, vagy a desztillált víz mellé ha nem töltenek adalékot, az komoly probléma-e?
Én természetesen azt szoktam mondani, hogy ha nincs ló, jó a szamár is elven tökéletesen megfelelnek.
Aztán ott van a fagyállós hűtés megoldásom, amivel időnként nagyon „szép” eredményeket szoktam elérni tuning téren.
Ebből felbuzdulva, azt az ötletet találtam ki, hogy vajon mi lenne, ha a különböző, a háztatásban is megtalálható folyékony anyagokkal tölteném fel a rendszeremet, hátha azok is elvezetik olyan jól a hőt, mint a víz, vagy esetleg még további értékes hőfokokat tudnék nyerni. Azaz arra keresem a választ, hogy vajon van-e a vízen kívül olyan hétköznapi folyékony anyag, ami jobban el tudja vezetni a hőt a CPU-ról, illetve a CPU-n lévő blokkról!?
Fogtam ezt a gépem:
DFI NF4 Ultra Ultra-D@SLI Alaplap
AMD Opteron 175 2magos CPU@ 2, 85GHz 1,475V
4X512MB Corsair XMS PRO PC3200 Memória
Geforce 7950 GX2 VGA kártya
60GB HDD
Majd,a jó kis „home made” vízhűtésem,
becsöveztem, majd feltöltöttem a rendszert először vízzel.
Elindítottam a Windowst, majd Everestben lemértem a CPU felületének, illetve a 2 CPU magjának a hőmérsékletét (A maximális értéket jegyeztem fel minden esetben). Majd ráengedtem a gépre a Prime95-t azaz kapott a CPU egy 100%-os terhelést, futtattam cirka 8-10percig, majd feljegyeztem a terhelt hőmérsékleteket is, legvégül Crysis-oztam egy kicsit, a háttérben továbbra is futtattam az Everestet, hogy monitorozza a CPU hőmérsékletét továbbra is, majd némi lövöldözés után ismét megnéztem, hogy a játék alatt hány fokig melegedett a CPU hőmérséklete.
Lássuk hogy alakultak az értékek:
Amint ezzel megvoltam, akkor jött a többi „lötty” amiből hűtőfolyadékot neveztem ki!
Első körben a vörösbort próbáltam ki. Apósom hozta Olaszországból, ott a párom nővérének a férje termeszttette, állítólag nagyon finom, én viszont nem vagyok boros, így saját véleményem szerint, meg nem, de ez nem hátrált attól, hogy beletöltsem a rendszerbe!
Igen, szép piros, a tartálynak kinevezett befőttes üvegben, amilyennek kell lennie:
Viszont ahogy megtöltődött vele a cső, nagyon szépen mutatott szerintem a rendszer:
Amint betöltött a Windows, már tapadtam is rá az Everestre, és kíváncsian leskedtem, hogy ezúttal milyen hőfokokat érek el, természetesen most is feljegyeztem a nyugalmi, a 100%-os terhelt, és a játék alatt elért maximális hőmérsékleti adatokat, íme:
Hmmm, minimális a különbség a vízzel szemben, de 1-2 fok különbséget sikerült kimérni a bor javára…
Egyenlőre semmilyen következtetést nem szeretnék megállapítani, menjünk tovább…
A következő választásom a jó kis acskós tejre esett, ami szerintem egy kicsit sűrűbb, mint a víz vagy a bor.
Először zutty bele az üvegbe
Majd jöhetett a rendszer, illetve a csövek feltöltése vele:
Gép ismét indít, Everest megnyit, hőmérsékleti adatok feljegyez. Íme:
Igen, a tej elég jól szerepelt, terhelve 3-4 fokkal is csökkent a CPU magok hőmérséklete, ezt már mérési hibának sem mondhatnám. Na lépjünk tovább
Van itthon igényes szénasavas üdítő, narancs ízű. Ami a Tescoban kb. csapvíz árban megvásárolható, így még szép, hogy bekerült a tesztbe, mármint az üvegbe
A képen azért nem a dunsztos üvegbe van lefényképezve az üdítő, mert először elfelejtettem lefotózni, most amikor meg pótolni akartam, nem találtam meg az üveget…
Majd a rendszerbe
Most is ugyanaz a folyamat esett meg. Lássuk, mit tud az üdítő ital:
Sajnos elég rosszul szerepelt, én ezt annak tudnám be, hogy a szénsav buborékok eléggé hátráltatják a hő elvezetését a CPU blokkról… vagy nem.. Mindenesetre többet ezt nem használom.
Aztán benéztem a fürdőszobába is, mi bújik ott, és megcsillant a szemem a párom öblítőjén: Há’ virágillat van! Nem kicsit! Főleg, mikor kiöntöttem az üvegbe:
Fú basszus, még most is tele van vele az orrom, fel keveredik tőle a gyomrom, így töményen nem bejövős a szagja nekijje, lássuk a rendszer, hogy emészti:
Gyors méricskélés:
Én igaziból kicsit többet vártam tőle, mert állagra a tejhez hasonlított, vagy inkább még sűrűbb, teljesítménybe pedig kb. a csapvíz szintjét, mutatta fel.
Végül pedig lássunk akkor egy összegző táblázatot:
Először a nyugalmi állapotban lévő CPU-t hogy tudták akkor lehűteni a különböző flyadékok:
Terhelt összegző táblázat:
Na meg a játék alatt elért hőmérséklet:
Végeredménybe elmondható, hogy a különbségek minimálisak, amik vannak azok betudhatóak akár mérési hibának is. De ha megnézzük a legjobb és a legrosszabban teljesítő folyadékot, azaz az üdítőt és a tejet, akkor azért köztük sikerült relatíve nagy különbséget kimérni. Persze alap, hogy a tej nem fogja a világot megváltani hűtés terén, és ez miatt nem fogják a szénsavas üdítő forgalmazását sem befejezni. A lényeg, a lényeg, hogy ami folyékony az ELMÉLETILEG!!!!! Mehet be a vízhűtés rendszerbe! Főleg a tej!
Hosszú távon persze ERŐSEN NEM AJÁNLOTT EGYIK SEM!
Hangos gondolatmenet: Asszem kipróbálom a tejes fagyállót