Ez a tesztem is K7-es architektúrára épülő CPU-ról fog szólni, de mivel már sok Athlont kiteszteltem, úgy döntöttem, megnézek, mit is bír egy Duron. Jó szöveg mi? Amúgy tökre nem így van! Az igazság az, hogy adamka16 fórumtársunk küldött nekem egy Duront, hogy teszteljem ki, mit is tud! Ennek ellenére amúgy tényleg tervezgettem egy ilyen proci nyúzását!
Mit is kell tudni a Duronról? Ezek a CPU-k az Athlonokból jöttek létre, úgy hogy letiltottak bennük némi L2 Cache-t, és így olcsóbban árulták őket. Az első Duronok még a Thunderbird magos Athlonokból jöttek létre, 2000-ben. Ahogy írtam, csak annyi az eltérés az Athlon társaiktól, hogy kevesebb az L2 Cache, azaz 64KB-ot engedélyeztek bennük a mérnökök. A többi minden megegyezik, azaz 0, 18-as mikrométeres csíkszélességgel készültek ezek a CPU-k is, és az utasításkészletből is ugyanazokat tudják, azaz MMX, és 3Dnow+!-t ezeknek, a processzoroknak a magja a Spitfire nevet kapta, kezdeti órajelük 600MHz-es volt és 950MHz-ig skálázódtak.. Ezek a processzorok az Intel Pentium 3-as Coppermine magjára alapuló Celeronjai ellen indultak, és igen nagy sikerrel. Mert igaz, hogy az AMD Duronokba 64KB L2 cache található, míg az Coppermine magos Celeronokba 128KB. De fontos kiemelni, hogy a Duronok L1 Cache kiemelkedő, szintén 64KB-al rendelkezik, továbbá a Duronok ugyanúgy, mint az Athlonok 100MHz-es FSB-vel rendelkeznek a Celeronok 66MHz-ével szemben, és mivel a rendszerbusz használta a DDR (Dupla Data Rate) technológiát ez effektív 200MHz-et jelentett. Így tehát ennek köszönhetően azonos órajelen cirka 20%-al voltak erősebbek a Celeronoknál, és kb. 5-10%-al voltak lassabbak az Athlon társaiktól.
Később, ahogy megjelent a Palomino magos Athlon XP, úgy azokra alapozó Duronok is készültek, amik magja a Morgan nevet kapta, és ezeknél a CPU-knál is annyi volt az eltérés Athlon társaikhoz képest, hogy 64KB volt az L2 Cache elérhető mérete.
Az utolsó szériás Duron CPU-k az Applebred magra épültek, és a Thoroughbred magos Athlonok kistestvérei voltak. Ezek után az olcsó szériába már nem Duron néven kerültek piacra a CPU-k, hanem megjelent a Sempron család, ami váltotta a Duronokat.
Hozzám egy 600MHz-es példány került, azaz a legkisebb órajelű és a Spitfire magra épül. A 600MHz-es 6X-os szorzó segítségével jön ki, mert ugye 6X100MHz a 600Mhz, ehhez gyárilag 1, 6V-ot ajánl a gyártó.
Ez a CPU is S462-es tokozású, így ezúttal is az NF2 Ultra 400 chipsetes Epox alaplapom vettem elő, tehát konkrétan a teszt rendszer:
Epox 8RDA+ NF2 Ultra 400 alaplap
AMD Duron 600MHz CPU
2X512MB Patriot 600MHz DDR memória
Geforce 2 GTS VGA kártya
4, 3GB Segate HDD
Windows XP SP3 operációs rendszer.
A teszt most is a szokásos felállást követi, azaz először alapfeszültségen léghűtéssel teszteltem ki a CPU-t, hogy mi az a maximális órajel, amit elvisel. Később feszültséget emeltem, s mikor már a léghűtés kevésnek bizonyult, bevetettem a jó kis fagyállót, ami igaziból tartalmaz már mindenféle löttyöt. Ma például, mert kicsit után akartam tölteni az üveget, fagyálló helyett, baba vizet töltöttem bele véletlenül, de van már benne a fagyállón kívül ablakmosó, desztillált víz, ioncserélt víz, meg még a fene tudja micsoda.
A lényeg hogy jól lehet a segítségével tuningolni, meg nem fagy meg 0 fok alatt. De a hivatalos neve maradjunk annyiba, hogy fagyálló:-D
Mint a tej, manapság abban sincs túl sok tehéntej, de mégis annak hívjuk, igaz a gyártók sok esetben reggeli italnak hívják, mert csak a színe emlékezetet a tejre.. végül is, a fagyállóm is tartalmaz nyomokban fagyállót szóval nyugodtan, lehet a neve fagyálló.
Hú de elkalandoztam, na akkor kezdjük is a CPU kitesztelését, először alap órajelen, természetesen léghűtéssel, hogy később tudjunk viszonyítani mennyit is gyorsult a CPU tuning hatására, azaz jöjjön a rendszer 600MHz-en:
Hát 1 perc alá itt nem fogunk menni, de ugye nem is ez a cél…
Első karikában 100-ról 120-ra raktam az FSB-t de még POST-oláskor úgy „éreztem”, van még benne kraft alapfeszen, így hát BIOS-ba vissza és egyből módosítottam az FSB-t 130MHz-re:
Ehh, jól gondoltam a CPU simán bírja a 30%-os túlhajtást alap feszen, ez igen jó eredménynek mondható. De lássuk, hogy van-e még benne! Bepróbáltam a 140Mhz-es FSB-t is:
A CPU még ezt is bírta probléma nélkül, így még tovább kínáltam! 150Mhz-en már nem volt stabil a rendszer, így 146MHz-re módosítottam az FSB-t, ami még stabilnak bizonyult:
Majd 50% túlhajtás, igen jó eredménynek számít, kevés CPU megy ennyit, még feszelve is…
Melegedés egyelőre nem volt nagyon tapasztalható, ez a pár fok meg ugye nem vészes.
Úgy folytattam a mókát, hogy 1, 8V-ra raktam a feszültséget! Ettől természetesen a CPU még tovább bírta a strapát, s végül 160MHz-es rendszerbuszig jutottam:
Itt már jobban megugrott a CPU hőmérséklete, de nem csoda, hisz 2 tized volttal többet kap.
Ezután kerek 2V-ra állítottam be a CPU feszültségét:
Ennek köszönhetően sikerült az 1GHz-et is átlépni, de már érezhetően kezdett „fáradni” a proci hisz az újabb 2 tized volt feszültség már alig hozott plusz eredményt. Viszont a CPU hőmérséklete ismét megugrott pár fokkal…
Még megpróbáltam továbbra is léghűtés mellett a 2, 1V-ot is:
A lendület megtört, hisz alig 30Mhz többlet jött össze. Tovább nem akartam, és nem is tudtam kínozni a CPU-t, természetesen a „fagyállót” vetettem be!
Kíváncsi voltam hogy ezen a feszültségen megy-e még többet a procc, ha most így jobban be van hűtve?!
A kérdésemre saját magam megválaszoltam, hogy igen, hisz ezúttal már
1085MHz-nél jártam:
A Hőmérséklet viszont kizárt hogy ennyi legyen, mínimum 30 fokkal hűvösebbnek kellene lennie. valószínüleg a túl hidegtől ezúttal is megbolondult a hőmérő szenzor
Megkínáltam a CPU-t 2,15V-al, majd még magasabb FSB-vel, először 190-en indítottam volna a gépet. De sajnos egyszerűen el sem indult a gép. Lejjebb vettem 186-re, továbbra sem adott jelet, majd a 185-el próbálkoztam, amin adott képet, de Bootolást amitn megkezdte már dobta is a kékhalált.
Ugyhogy sikerült olyannal találkoznom, amivel még AMD-nél soha, “sikeresen” FSB Wall-ba ütköztem. Ami léynegében annyit tesz, hogy lehet hoyg a CPU bírna magasabb frekvenciát, de a túl gyors rendszerbusz miatt a CPU képtelen már működni. ennek az a fő jele, hogy ha a gép esgy bizonyos órajelen stabil, de ha az FSB-t akár 1MHz-el is emeljük akkor már nem induló gépbe ütközünk, akármiylen feszültséggel is próbálkozunk. Sajnos ezt kikerülni nagyon nem lehet, így a tesztemnek ez lett a vége!
A processzor előtt meg le a kalappal, mert nem gyengén sikerült túl pörgetni!
adamka16! Neked pedig köszönöm mégegyszer, hogy kölcsön adtad ezt a remek CPU-t!
Itt viszont ha az L1-nél rövidrezárod azokat az izéket akkor szorzózármentes lesz, nem?
http://www.youtube.com/watch?v=-RrTRuGc6mg
Talán működhet =D
ismerem a megoldást, és tényleg… hogy ez nekem nem jutott eszembe… Még további 50Mhz össze is jönne :-DDDD
De mivel nem az enyém a CPU önkényesen nem vágok bele a moddolásba
Hát szerintem ha még nálad van kérdezd meg hogy tönkrevághatod-e? Nem valami nagy érték =D
Azért nem örülne neki a tulaj ha tönkremenne, de csak óvatosan a forrasztással… :)
Ezek a procik a strapabírás terén a favoritok a mai napig is!Járt már Nálam olyan példány ami totál körbe le volt sarkazva és mégis működött! :)
Bacsis barátom tényleg most a végéig húzta a cpu-t!!!
A Duron igen érdekes jószág.Van amikor teljesítményben odatesz a P4- nek, de sokszor a Copper szintjét sem hozza.Persze ezt most a Morgan- ra és az Applebred- re értettem.Az eredeti árak alapján azonban jó vétel volt.
Ez a Spitfire jól tuningolható, nem is gondoltam ilyen eredményre :)
Grat a teszthez :D príma kis cpu ez is :) by the way – a bartonokat nem kellett volna visszaküldened, és ugy moddolhattad volna ahogy jólesik :D
Naaaaa… mint a proci gazdája azért jó ha tudom mi történik vele, de írtam bacsisnak, hogy moddolja ha meg tudja csinálni!
Erősen antituningosnak gondoltam, dehát megcáfoltál :D
Volt régen egy 1,1 GHz-s Duronom, akkor az Morgan magos volt? :D
Ja am ment Facebook-ra :D ;]
oPal! Jó lesz neked az a Barton majd az NF7-be ;-) Én meg jól el vagyok a 3000+-al!
Ipse89! Pontosan, a tied Morgan magos volt, olyant még nem teszteltem, nem tudom mennyi tartalék lehet bennük, de abból kiindulva, hogy a Palominok nem voltk nagy tuning bajnokok, így valszeg a rá épülő Duronok sem mennek sokkal többet, legalábbis annyit biztos nem mint ez a kis 600-as futott :-D
Szép teszt!
Nekem annó volt egy 1,6Ghz-es duronom, alapfeszen gagyi asrock lappal szépen ment 2,1Ghz-en! :)