Mostani tesztalanyom egy tényleg nem mindennapos darab lesz! És megmondom őszintén, ilyenkor azért dagad a májam, hogy sokszor olyan CPU-kat tuningolok, amik sok más, „nagy oldalak” sem kaparintanak meg, vagy szimplán nem foglalkoznak velük! Bezzeg a bacsis-tuning tele van Opteronok tuningjával, meg csomó érdekességgel, mint pl most is, ezzel a Geode-al!
Na, szóval amint befejeztem az önfényezést, kicsit beszélgessünk erről a Geode-ről!
Az AMD a Geode processzorokat eredetileg beágyazott rendszerekbe szánta, illetve kis fogyasztású MID-ekbe (Mobil Internet Device) Mivel ezeknél a rendszereknél a nagyon alacsony fogyasztás létfontosságú, ezért a CPU-nak is nagyon kis fogyasztásúnak kell lenniük! Természetesen az AMD Geode ezért lett Geode… Hisz ezek a CPU-k arról híresek, hogy alig fogyasztanak!
A tesztben szereplő Geode NX 1750 sem lehet kivétel ez alól! Hiszen (és most kapaszkodjatok meg) 14W az átlagos fogyasztása ennek a processzornak! Ehhez hozzá társul az is, hogy a magfeszültsége mindössze 1,25V. A mai modern processzorok ennél kisebb feszültségen is elmennek, de egy 0,13 mikronos, Thoroughbred magra épülő processzornál ez nagyon durva érték! A Thoroughbred-ről már írtam részletesebben, ezt tessék elolvasni, aki nem lenne képbe! Így a részletesen ebbe most nem mennék bele!
Inkább beszéljünk egy kicsit még a Geode-król! Az első Geode processzorok a K7-es architektúrára épültek, úgy ahogy az enyém is! Viszont a piacra kerülésük igen kései, hiszen 2004-ben debütáltak ezek a CPU-k! Ne felejtsük el, hogy a Barton is piacon volt már ekkor javában, hiszen az is 2003-ban debütált, illetve ekkor már a K8-as architektúra is elérhető volt!
Ezek a Geode CPU-k 1250Mhz-től 1800MHz-ig skálázódtak, az enyém 1400MHz-es, amit 10,5-es szorzó, és 133Mhz-es FSB-vel hoz össze. S ahogy írtam, a Thoroughbred magra épül, így teljesen megegyezik a tulajdonsága azzal, azt leszámítva, hogy a mag csak 1,25V-ot igényel!
Kicsit aggódtam, hogy nem fog elindulni az Abit NF7-S V2.0 lapomban, de minden gond nélkül zajlott, így összeállt a gép:
Abit NF7-S V2.0 alaplap
AMD Geode NX 1750 1400MHz CPU
1X512MB Patriot DDR600 Memória
Ati Radeon HD 3850 AGP VGA kártya
4,3GB Segate HDD
Windows XP SP3 Oprendszer
A teszt a szokásos módon történt! Először léghűtéssel hajtottam a gépet, kezdésnek alap órajelen, hogy láthassuk mit is tud úgy a CPU, illetve hogy a későbbi tuning után tudjunk viszonyítani, hogy mennyit gyorsult a CPU az alap órajeléhez képest. A tuningot alap feszültségen kezdtem, míg bírta úgyis a CPU, de mikor már kellett, adagoltam, amit kért. Mikor már a feszültség sem segített a magasabb órajel eléréséhez, jött a jól ismert fagyálló
A Gép első induláskor 600MHz-en indult, 100MHz-es FSB-t állított a lap, és 6X-os szorzót! Természetesen egy ilyen CPU-nál nem kell aggódni a szorzózár miatt! Így tehát az szabadon állítható felfelé és lefelé is egyaránt! Első utam a BIOS-ba vezetett, ahol manuálisan beállítottam a gyári paramétereket, azaz a 10,5-es szorzót a 133MHz-es FSB-t és az 1,25V-os feszültséget! Majd a Windows betöltése után futtattam a szokásos teszteket:
Egyelőre nem fűznék hozzá sok kommentet!
Kezdjük a tuningot! Igaz hogy nincs a processzorban szorzózár, de én azért inkább FSB emeléssel tuningolnám, a CPU órajelét, mert úgy növekedik a memória órajele is, aminek köszönhetően nagyobb gyorsulás könyvelhető!
Első körben tehát a gyári 133MHz-es FSB-t 150MHz-re módosítottam:
Szerencsére bírta a CPU, lefutott minden teszt! A CPU hőmérséklete stagnál picivel 30 fok fölött, szerintem ez nem is nagyon fog változni! Ilyen kicsi feszültség mellett aligha kell aggódnom az miatt, hogy nem fogja bírni a bazi nagy léghűtés!
Következő lépésbe 160Mhz-es FSB-t zongoráztam be:
Minden úgy zajlott, ahogy az várható volt! Bár nem voltam benne biztos, hogy ezt is bírni fogja. Féltem nagyon hamar ki fog fulladni a CPU, elvégre nagyon kicsi feszültségen üzemel…
A 170Mhz-nél már képet sem adott a gép, úgyhogy ide már kellett a plusz feszültség. Először 5századot adtam neki, minek hatására képet már adott, de Windows betöltésekor restartot nyomott a gép, így végül 1 tizedet kellett emelnem, hogy stabil legyen a vas:
Így már szépen lefutott minden teszt! Ahogy gondoltam, hiába a plusz feszültség, a hűtésnek meg sem kottyan! A tesztek is gyorsultak… Azt hiszem, mehetünk tovább!
Természetesen újabb 10MHz-es FSB növeléshez ismét feszültséget kellett emelnem. s hiába próbáltam csak 5 századdal megemelni, kevés volt neki, így hát ismét 1 tized voltal kapott többet a proci! Cserébe már 1900Mhz-en dübörgött a kis Geode!
Némi gyorsulás, ahogy kell, a CPU hőmérséklete ezúttal sem lett melegebb, a hűtés bírja
A bűvös 2000MHz-et is meg kéne csípni, de ahogy eddig, most is igényelte a plusz 1tized volt feszültséget! Amint azt beállítottam 1,55V-ra, már is meglett a 2GHz:
Na, menjünk tovább! 2100MHz a következő állomás, ami mellé most is kellett feszültséget emelni most is!
Minden az eddigi szerint alakult. a CPU hőmérséklete 1-2 fokkal már melegebb lett, de azt hiszem 3 tized volt feszkó emelés után ez egyáltalán nem mondható soknak.
2200Mhz jön, amihez már 1,75V-ot kellett bezongoráznom:
Nem is részletezném, ugorjunk még egy 100-assal feljebb:
Na, ki veszi észre a változást az eddigi tendenciában? Itt már 1,95V feszültség kellett a procinak, (CPU-Z 1,9V-ot mutat, valószínűleg a DROP-olás miatt)
Na, szóval így azért meglett a 2300MHz is… Lassacskán 1GHz többletet sikerül
Éreztem, hogy innen már nehezebben fog menni a még több plusz kicsikarása!
Léggel sajnos nem jutottam tovább, így nem volt más választás, Jött a fagyállózás:
Megküldtem 2,1V-al, de nem jutottam vele előrébb. Hihetetlen, ez a 2. alkalom egymás után, hogy a CPU lefagyasztása nem hozott többletet! Ennek ellenére azt mondom, hogy piszok jó módon hajtható ez a Geode… Persze nem szabad figyelmen kívül hajtani, hogy elég alacsony órajelről indult a proci, és elvégre egy mezei, vagy csak szimplán egy válogatott T-bred magos Athlonra épül. Így várható volt a 2Ghz fölött i órajel. De az éremnek két oldala van! Ezt a CPU-t alapból nem asztali gépbe tervezték, nem hogy még tuningra! Ahhoz képest a cirka 80%-os órajel emelés igen figyelemre méltó!
Lényeg a lényeg, hogy rég élveztem ennyire egy CPU tuningolását
Na jól van… :D Gratula a processzorhoz, és az eredményhez! ;)
hálás köszi :-)
Grat a teszthez!
Lenne egy kérdésem, nem lehet,hogy magasabb szorzóval többet ment volna?
Üdv
Gratu a szerzeményhez, tényleg nem mindennapi :)
és jól is megy a kicsi :D én bartonos Athlon XP-M procim is néha tud hasonlókat produkálni :D
1.175V-1662 mhz :) 1.375V-on érte el a beállítható max 1995mhz-t :) laptopba sajnos nem lehet tuningolni :D
Petya1981! Amikor a fagyállós üveges kép készült, igaz nem látssik, de akkor 20X100-on indítottam a gépet, 20X120-on sem volt hajlandó betölteni… Szóval próbáltam, de nem jött össze…
Nem semmi.Gratula :)
Üdv, menő. amit kaptam cserébe meg volt percenve 3. pasztázás után eltávozott de ez van. egyébként az geode ereje: alul van feszelve gyárilag.. ha a feszt visszakapja kap egy hűtést akkor el tud szaladgálni mint látjuk:)
Hát ezt jól meghuztad! :D
Tuti jo kis procc ez. :)
Nem is néztem volna ki ennyit belőle. Ehhez képest elég rendesen begyorsult a végére.
Gratulálok a teszthez!
Nem semmi hogy ennyire meg lehet hajtani egy ilyen processzort amit eleve nem úgy terveztek hogy valaha is emelt órajellel müködjön. :))
FOLYÉKONY NITRÓT NEKÍÍÍÍÍÍ!!!!
Szóval egy ennyire alulfeszelt T’bred ilyen szép majd’ 1.7GHz-et vitt? Anno az Athlonnal ki se próbáltam ilyesmit… Azt véletlenül tudom, hogy a Palomino 1700+ is elindult ilyen feszültségen, és 1100MHz-et vitte is, de az se volt szándékos :D
Pedig a Palominok nem voltak kifejezetten tuningra kigyúrt CPU-k…