Nem is olyan régen az abit utolsó felső kategóriás LGA775-ös lapjába tuningoltam egy energiatakarékos 4 magos Q9550s CPU-t.
Végülis arra jutottunk, hogy a CPU-ban még maradt némi tartalék, csak az alaplap nem bírta már a magasabb FSB-t
Ezúttal ugyanebbe az alaplapba egy Q9650-es 4 magos Quad-ot pattintottam, ami szintén Fücsök007-é. Ez a CPU gyárilag 3000MHz-es, amit 9X-es szorzó és 333MHz-es Rendszerbusz szorzatával jön ki!
Mivel ennek a CPU-nak viszonylag elég magas a gyári szorzója, így kisebb FSB emelés hatására is magasabb órabeli különbség mutatkozik meg. Tehát ezt a CPU-t tuningolva, kevesebb az esélyünk, hogy az alaplap fulladna ki!
Mivel előző tesztemben már a CPU-ról írtam részletesebben, ezért ettől most eltekintenék.
Ismerkedjünk meg inkább a gép főbb paramétereivel:
Abit IX48-GT3 alaplap
Intel Core2 Quad Q9650 CPU
1X2GB A-Data Gaming series 1600MHz memória
ATI Radeon HD2900XT VGA kártya
Chieftec 750W moduláris tápegység
60GB HDD
Windows XP SP3 Oprendszer
A múltkori teszt óta még a memóriát cseréltem volna át, egy másik szériára, de sajnos ezekkel a Gaming series modulokkal is azt tapasztaltam, hogy 2 modullal bizonytalan volt a rendszer, sőt sokszor el sem indult. Szóval ezúttal is single chanel-be futott a memória.
A teszt amúgy a szokásos módon zajlott. Leteszteltem a gépet, először alap órajelen, majd elkezdtem az FSB-t emelni, s így növelni a CPU órajelét. Először csak gyári feszültség mellett, léghűtéssel, de mikor már a gyári feszültség kevésnek bizonyult, elkezdtem emelni azt. Mikor pedig a léghűtés korlátozta már a tuningot, jött a jól bevált fagyállós hűtéses módszer.
Először tehát, lássuk, hogy a gép mit domborít a gyári 3000MHz-en:
Fontos megjegyeznem, hogy az Everest hőmérséklet monitorozó grafikonján ismét 103fokot jelez a CPU kupak hőjének, ez ezúttal is hibás eredmény, az alaplap nem tudja rendesen monitorozni a CPU kupak hőmérsékletét, de a mag hőmérsékletek valós eredményt mutattak, szóval azok lesznek a teszt alatt a mérvadó.
Aztán látható, hogy a memória órajele 1333MHz-re lett vissza osztva, ezt azért így állítottam be, hogy ne később teszt közben kelljen vissza osztani a memóriát, s ez miatt ne legyen később teljesítmény csökkenés… Halkan megjegyzem, később még tovább vissza kellett osztanom a memóriát. Továbbá az Everest CPU ID ablakába nekem feltűnt hogy alapból 1,3V-os feszültséget állított be a CPU magnak, ami nekem egy kicsit soknak tűnik, főleg egy E0 steppinges Quad-nál, de végül is elfogadtam ezt az értéket és ezt vettem alapfeszültségnek, következő újraindítás után, ezt az 1,3V-ot fixáltam le.
S már el is kezdtem emelni az FSB-e, első körben 360MHz-re emeltem azt, a gyári 333MHz-ről. Ez 3240MHz-et eredményezett:
Minden rendben zajlott, a tesztprogramok lefutottak, gyorsultak is. Nem is húznám nagyon az időt! Emeljük még tovább az órajelet!
20MHz-enként lépkedtem eleinte, azaz 380MHz-re emeltem az FSB-t, így tehát a CPU már 3420MHz-en ketyegett:
Természetesen még ezt is bírta a CPU a gyári 1,3V-os üzemfeszültségén! További CPU mag hő emelkedés nem igazán történt, elvégre nem emeltem feszültséget, ami ezt indokolná. A tesztprogramok még tovább gyorsultak, azaz a papírforma érvényesült.
Ismét FSB emelés következett, ezúttal a szép kerek, 400MHz-es FSB jött, így a CPU már szép kövér 3600MHz-en járt:
Még most is lefutott minden tesztprogram
Következő lépés a 420MHz-es FSB volt, ami segítségével már 3780MHz-en jártam:
Ide viszont már 1,35V-os CPU mag feszültséget kellett beállítanom! Látható a CPUID ablakba, hogy az Everest 1,3V-ot jelez, ez azért van mert fél századot DROP-ol az alaplap, annak ellenére hogy digitális fázisokat használ. Azaz terhelés hatására esik a CPU feszültsége.
Továbbá az is látható, hogy „drasztikusan” csökkentek a tesztprogramok eredményei! Kivéve a 3Dmark-é, mert ugye ott inkább maga a CPU nyers ereje számít és a VGA kártya képessége. A lassulás annak tudható be, hogy a memóriát is vissza kellett osztanom, egészen 1000MHz-re. Sajnos az egyel nagyobb memóriaosztóval is instabil volt a gép. Ez két tényező, hogy ekkorát DROP-ol a lap, illetve, hogy nem tudtam rendesen beállítani a memóriát, egyértelmű jele annak, hogy az alaplap nagyon kiforratlan BIOS-t kapott…
Maga a deszka többre lenne képes, de a BIOST- tervező mérnökök már nem tudták rendesen befejezni az alaplaphoz való BIOS programot. Ezzel sajnos nem lehet földi halandónak mit csinálnia. Lépjünk is tovább, lássuk, mennyi van még a gépben!
Az FSB-t 440MHz-re módosítottam s máris 3960MHz-en jártam!
790sli chipek azt hiszem tudják simán az 500 fsb quad alatt, olyan kéne :D
5 századot droppol
Ilyen CPU- ra épített retro konfigot majd összerakok, évek múlva, ha már olcsó lesz :-)
Jó teszt lett!
Régen Abit fan voltam, de ezek az új lapok nem győztek meg anno :S
Giga is mondjuk a tuninggal szokott bajban lenni :)
Ez brutál!!!!Kíváncsi lennék egy olyan tesztre,ahol egy jobb lappal teszteled.Akkor mit tudhat a peocc???
MUHAHAHAHAHAHAHAHHHAHAHAHAAHAHAAAAA!!!!!!!!!!!
P45, vagy 790i ultra chipes lapban tudna brutálul menni a proci, de igen szép ez is az abittól! Egyébként a proci eladó a PH-n, ha valaki szeretné megvenni, akkor írjon nekem privit!