2007. január elején Az Intel bejelentette a Core architektúrára épülő, első 4 magos Desktop CPU-ját az LGA775 tokozású Q6600-at. Ez a CPU nem volt más, mint egy kupak alatt 2db 2 magos E6600-as Core2 Duo CPU mag csúnya szóval mondva, összedrótozva. Azaz nem natív 4 magos CPU, de ezzel senki nem foglalkozott, hiszen ennek a CPU-nak a teljesítménye finoman fogalmazva is brutális volt, és még máig bőven elég. Ezzel még egy óriási pofont adott az AMD-nek, aki sokáig erre nem is tudott mit válaszolni. De ez az Intelt nem érdekelte, folyamatosan fejlesztett, s a Q6600 megjelenése után 1 évre rá már a 45 nanométeres csíkszélességű 4 magos processzorokkal akarta elárasztani a piacot az Intel, a Q9000-es szériás CPU-ival. Ezek a Q9000-es CPU-k a kisebb-nagyobb optimalizációknak köszönhetően az előző szériás Quadok teljesítményét még jobban felül tudták múlni, Köszönhetően a megnövelt L2 Cache méretnek, (kivéve a Q9300 és a Q9400) ami akár 12MB is lehetett, és a még magasabb FSB-nek, ami már 1333MHz-es külső rendszerbuszt használt. Az órajel is még tovább skálázódhatott, s a legerősebb példány a Q9650 gyárilag kerek 3000MHz-en járt.
Természetesen a SIMD utasításkészletekből is a lehető legfrissebbet támogatták ezek a CPU-k, nem volt akadály nekik az MMX-től kezdve az SSE1, SSE2, SSE3, SSE4,1-en keresztül a 64bites utasításokig semmi sem, illetve a virtualizáció is könnyedén ment nekik. Még egy évvel később, azaz 2009 elején, amikor már piacon volt az LGA1366-os Nehalem architektúrájú I7 széria, az Intel még tovább csiszolgatta a jó öreg LGA775-ös tokozású CPU-jait, és piacra dobta az energiatakarékos Quad-jait, ezek a CPU-k S végződést kaptak a nevükbe. Jelen tesztbe is egy ilyen CPU fog szerepelni, ami nem más, mint egy Q9550S. Ez a proci 2009 márciusában jelent meg és csak E0-as steppingben készült. Az új stepinget még jobb tuningolhatóság jellemezte. Az S-szériás procikon kívűl csak a Q9650 prociból nem készítettek C0 stepingeset, de a válogatásnak hála az S még jobban bírja túlhajtást.
Ennek a CPU-nak a gyári órajele 2,83GHz, amit 8,5X-es szorzó, és 333MHz-es FSB szorzatával jön ki. Lényegében ugyanazt tudja, ez a Q9550S, mint az „s nélküli” Q9550 társa, csak ennek a CPU-nak a TDP-je (azaz a fogyasztási mutató) 65W-ban lett megállapítva. Ahhoz, hogy a kisebb fogyasztást garantálja a CPU a gyári feszültséget is lejjebb szorították, így ezeknek a CPU-knak a gyártó 1,15V-os feszültséget ajánl.
Ezek az energiatakarékos CPU-k alapos ellenőrzésen/válogatáson estek át, hogy tényleg tudják garantálni ezt a bődületes teljesítményt ilyen kis fogyasztás mellett. De ez a tuningosoknak is kedvező lehet, hiszen, minél jobb szilícium lapkára épül egy CPU annál több benne a tartalék
Sajnos ezekből a CPU-kból elég kevés példány van, főleg kishazánkba, így elég nehéz ezeket beszerezni, esetleg csak külföldi rendelésből. Én hozzám is úgy került, hogy Fücsök007 fórumtársunk vásárolta, s küldte el hozzám tesztre. Szóval a CPU tényleg nem mindennapos darab, de az alaplap, amibe raktam, amit szintén Fücsök007 nélkülözött nekem erre a tesztre, nem más, mint egy X48-as csipszettel ellátott Abit IX48 GT3-as alaplap!
Ez a deszka az Abit tényleg leges-leges-leges legutolsó szériás alaplapja, ami már igazán nem is került komolyabban tömeggyártásba, mindössze csak pár ezer darab készült belőle, ennek tudható be az, hogy lényegében, mostmár sehol nem lehet ezt beszerezni!
Szóval, aki értékeli az ilyesmit, az tudja hogy kincsek ezek. Nem véletlenül én is nagyon nagy izgalommal vágtam bele eme remek konfig kitesztelésébe!
Lássuk, a gép részletes paramétereit:
Core 2 Quad Q9550S CPU 65W
Abit IX48 GT3 alaplap
1X2GB A-Data plus series3 1866MHz DDR3 memória
Radeon HD2900XT VGA kártya
60GB mittomén milyen HDD
Chieftec 750W moduláris tápegység
Még annyit megjegyeznék, hogy memóriából azért 1X2GB került bele, Amit szintén Fücsök007 küldöttmert ezeket az újabb fajta DDR3-as modulokat annyira már nem csipázza a lap, s nem indult el 2 modullal, így kénytelen voltam egy csatornás üzemmódba tesztelni.
Viszont a táppal most úgy hiszem, nem lesz gond. Korábban már teszteltem/tuningoltam 4 magos CPU-t, és akkor a táp miatt fulladt ki idő előtt a CPU, de most ez a veszély nem fenyeget
A tuning a szokásos módon zajlott! Először alap órajelen futtattam le a szokásos teszteket, hogy megtudjuk, így mit bír a CPU, majd elkezdtem emelni az FSB-t, így növelve a CPU frekvenciáját, először a gyári 1,15V-os feszültség mellett, léghűtéssel, mikor már kevés volt a gyári ajánlott feszültség, akkor természetesen emeltem azon, vagy épp annak a komponensnek, ami igényelte.
Tehát, lássuk akkor, hogy a CPU hogy domborít, így gyári, 2,83GHz-es órajelen:
…És most beszélgessünk egy kicsit, ami látható! Az alaplap a CPU kupak hőjét rosszul méri, úgy érzékeli, hogy az 103 fok. Ez természetesen hibás mérés. Viszont a mag hőket, abból is csak az 1. és 2. magnak mérte a hőmérsékletét mérte, azokat helyesen mérte, szóval az lesz az irányadó, azokat figyeljétek.
A másik érdekesség, hogy a Linx mindig hibázott, amire nem jöttem rá mikor… Mindig így 51 másodpercnél. Futtattam Prime95 rendszer stabilitástesztjét, annak a CPU és memória tesztje is tökéletesen, hibamentesen futott, tehát itt valamiért magával a Linx-el lesz a bibi, csak nem tudom mi. Azért a tesztbe végig szerepelni fog, mert ki tudja számolni így is a CPU nyers számítási teljesítményét!
Továbbá látható az Everest CPU információs ablakánál, hogy a memória 1333MHz-re lett beállítva. Tudtam volna feljebb is szorozni, de inkább visszább vettem, hogy később ne ez miatt fulladjon ki a tuning.
Aztán van 3Dmark2001 így alap órajelen is:
Szép kövér 52ezres pontszám, ritkán lát az ember ennyit. De lesz ez még több is!
És akkor kezdődjék a tuning! Első körben a gyári 333MHz-es FSB-t 360MHz-re emeltem:
3060MHz lett a CPU órajele, és természetesen ezt még simán bírta
Szépen gyorsultak a programok, elég durva eredményeket kapott a gép így is, azért kíváncsi lettem volna, hogy ha Dual-ba lett volna benne a memória, akkor még az mennyit dob rá…
3Dmark2001:
Itt is nyomon követhető a gyorsulás!
Emeljük tovább az FSB-t! Ezúttal 380MHz-re módosítottam, ami 3230MHz-et eredményezett:
A szokásos folyamat látható, a tesztprogramok lefutottak, gyorsultak is. Megmondom őszintén, nem gondoltam volna, hogy ezt még bírni fogja a CPU így 1,15V-os feszültség mellett
3Dmark2001:
Egyre közelebb a 60ezres pötty
Jött, a szép kerek 400MHz-es FSB és a 3400MHz-es freki:
Na, ez volt az a pont, ahol már feszültséget kellett emelnem, igaz csak 5századot, 1,2V-ot állítottam be a BIOS-ban
3Dmark:
3740MHz-nél látható, hogy a Winrar benchmarkja némileg visszalassult, igen, mert ez a program nagyon érzékeny a memória adta sávszélességre, de a Super PI, a WPrime, és a Linx is további gyorsulást mutatott ki! S ezúttal a Linx sem szállt el olyan gyorsan… Viszont a feszültséget ismét egy leheletnyivel meg kellett emelnem, 1,275V-ra
3Dmark:
Nahh, lassan meglesz a 70ezer pont is
Majd jött a 3910MHz-es freki 460MHz-es FSB-vel… a bűvös 3910MHz…
Igen bűvös, mert azt hittem, lehidalok, mire stabilizálom!
Mint látható, sikerült! Ehhez a CPU feszültségét 1,35V-ra kellett emelnem, az MCH órajelét (Északi hídba épített memória vezérlő feszültsége) pedig 1,45V-ra kellett emelnem!
3Dmark2001:
Tovább gyorsult ez is, és aki szemfüles, láthatja, hogy a CPU-Z 2763MHz-et mutat, na ez azért van, mert korábban jó pár Cmos clear-en voltam túl, és elfelejtetem kikapcsolni az órajel szabályozást
NA szóval, ha már az MCH feszültségéhez kell nyúlni az nem jelent jót, közeledik az alaplap vége… Kíváncsi voltam, meddig bírja!
Ismét FSB emelés következett, 471MHz-re emeltem, hogy átlépjem a bűvös 4GHz-es órajelet:
A Linx-et egyszerűen nem tudtam stabilizálni, 6 másodperc után lefagyott a gép. Érdekes módon a Prime95 nem jelzett hibát, stabilan futott, tehát a gép tuti stabil volt, csak megint a Linx vacakolt valamiért ezen a gépen!
De a lényeg, hogy megvan a 4GHz! Ehhez már 1,4V-os CPU feszültség kellett, az MCH-nak 1,5V kellett, továbbá a CPU VTT feszültségét is emelnem kellett 1,3V-ra!
3Dmark:
Nagyon közel van a 70ezer.. azt már el kell érnem, szóval még egy kicsit ki akartam facsarni a gépből:
4080MHz-en próbáltam stabilizálni a gépet, amihez 1,45V-os CPU feszültség kellett, 1,55V az MCH-nak és a CPU VTT-nek pedig 1,4V ami már egy kicsit sok is lehet, de azért meglett:
A 3Dmark is:
És igen, végre átléptem a 70ezer pöttyöt, amennyit korábban még egyszer sem sikerült, szóval ez most így dupla öröm volt nekem!
Ki akartam még próbálni úgy is, hogy fagyállóval hűtöm a CPU-t de végül is nem láttam értelmét, mert sajnos az alaplap fulladt ki… visszább vettem a CPU szorzóját, és egyszerűen képtelen elindulni, már 485MHz-es FSB-n sem. Tehát a CPU-ban még lett volna, ha nem is sok, de egy 200MHz biztos, de ezt ezzel a lappal már nem tudtam kicsikarni belőle!
Összegezzünk: Egy energia takarékos CPU volt ez ami 4giga fölé lett húzva, végül is ez egy elég szép eredmény, főleg ha azt vesszük, még egy leheletnyi tartalék így is maradt benne, csak az Abit utolsó X48 csippes alaplapja nem bírta már. De ne húzzuk le az alaplapot, mert 4 magos CPU-val a 480MHz-es FSB is igen jó eredménynek számít, a többi gyártó felső kategóriás lapjai is sok esetben kifulladnak már 450-460MHz-nél. Tehát tényleg jó eredménynek számít ez!
Végezetül még annyit, hogy tényleg piszokmód élveztem ezt a tuningot is, mert ilyen cuccokkal ismét nem mindennap találkozik az ember. És ezt az élményt szeretném megköszönni még egyszer Fücsök007-nek, aki adta a CPU-t és az alaplapot a teszthez
Jó kis teszt lett, bár 4gigán kicsit sokallom azokat a feszeket… :) Fagyálló hol van?
Ktm: A proci ment már 4,3GHz fölött is, kevesebb fesszel P45, illetve 790i chipset-es alaplapban is, csak ezt Sándor nem írta le. Jobb bios mellett viszont 500FSB is meglett volna, mert NB fesz opció nincs, ami ilyenkor nagy érvágás.
Fücsök007: Értem, gondoltam hogy nem proci limit van a dologban. Eddig nem is tudtam hogy az abit gyártott x48-as lapkákat. :)
Gyártottak még kevés P45-öt is, de azt sem adták már ki hivatalosan, csak a 2008-as cebiten állították ki őket. Sőt X58-as lapot is terveztek, de abból csak a prototípusok voltak meg, de kiállítani még azt is kiállították. (A lapkakészletet intel gyártotta még 2007-ben, így nem meglepő, ha még volt idejük készíteni, és eladni X48 lapból párat.) A teljesség kedvéért írom, hogy emiatt az IX38-Max nem jelent meg forgalomban, és a legyárott IX48-Max lapokat is IX48-GT3 néven adták el utánna, ez annyit tesz, hogy 1 matricában, illetve 2 ventivel csomagoltak kevesebbet a lapokhoz (meg persze más az ábra a post képernyőnél, meg a dobozon.)
jóóó proci:D jó teszt :D :D
Sztem nem a linX hibázott :) nekem is sokszor van hogy prime se akad ki, orthos se, linX megteszi, ibt megteszi, játékok megteszik. prime nagyon sokáig fut, akkor talán kimutatja hogy bug van a palacsintában. linX meg ha 8 óra alatt nem, akkor stabil :D
amúgy linX nagyon feszültség-éhes program. ami prime és effélék alatt stabilak, az linXnek már kevés szokott lenni. Az energiatakarékosság úgylátszik ki lett mutatva :)
Elsöprő.Mennyit mutatott a táp fogyasztásmérője? Csak kíváncsi vagyok mennyit zabál egy ilyen cucc.
oPalRx7!
Biztos hogy a Linx nem csipázta a platformit mert olyan nincs hogy minden full alapon hibázik, miközbe minden más betonstabil ;-)
DarthSun! ENm hinném hogy olyan sokat fogyasztott volan a cucc, szerintem 300-350W fölé nem nagyon mehetett a cucc :-)
azt..a..mindenit…fúú grat bacsis bá nagyon szépen domborit a 4 mag,4ghz-en,nem is láttam 70,000 pöttyöt még 3dmark2001ben….
Jesszus egy működő HD2900XT!!! Nekem is kajak ilyen gépem volt egy ideig :D Q6600, HD2900XT, 2giga ram :)
Mondjuk 4 magos géphez már nem XP dukál, mivel az nem használja ki rendesen a 4 magot (bár tesztelésnél ez nem tudom mennyire számít)! Na meg valami modernebb 3Dmark, mondjuk a 06 vagy a Vantage-ot is megnéztem volna, nekem ahhoz vannak még eredményeim :D
Durvák a különbségek egyébként! Amint többen is mondták X48 nem a legjobb tuningra, viszont az én procimnak 1.5 V kellett a 3,5 Ghz-hez amíg ez 1.2-n eléri ugyanezt…
Volt pár X48-as lap nálam és tényleg nem a legjobbak tuningra de ez az X48as abit szépen teljesített :-)
Köszi a tesztet, a procim nevében is! :) (Igaz ez kifejezetten “tuningEr” széria, nem az energiatakarékosságáról ismert.)
Magam is úgy vettem észre, hogy 3.9 a lélektani határ, addig eléggé széles skálán és könnyedebben lehet vele játszani.
Megállapodtam 1.25-1.28V között, 3.86Ghz-n, ez bőven elég mindenre (napi szinten talán sok is…), s nem sül ki az “agya” sem ebben a melegben. (Amúgy is ritkán fut magas %-on.)
/4.2Ghz-t sikerült kipréselnem vele 1.36V-n *felette nem reszkírozom* egy Validáció erejéig, de persze mindenhol máshol elhasalt… Meg a lapom úgysem bírja a magas fsb-t, türelmem meg nem volt a további finomhangoláshoz./
Legközelebb hosszabban, máshol is!
Aztán remélem, megint, mihamarabb viszontlátjuk egymást egy “partin”! :)