A múltkori Wolfdale magos Pentium Dual-Core tesztem után most egy olyan CPU-t fogok bemutatni, ami szintén a 45 nanométeres Wolfdale magra épül, viszont már egy egészen más kategóriát képvisel. A tesztben szereplő E8400-as CPU a Core2 Duo család csúcs szériájába tartozik. Ehhez a gyártó bele adott apait anyait, és a CPU azon tulajdonságait, ami a minél nagyobb teljesítményt hivatott szolgálni, a gyártó igyekezett minél magasabb szintre emelni.
Az ebbe a családba tartozó CPU-k közös tulajdonsága, hogy FSB-jük 333MHz-re lett emelve (1333MHz-es külső FSB) Az L2 Cache pedig 6MB-os lett. A család legkisebb tagja az E8200-as CPU 2,66GHz-re lett hitelesítve, míg a leggyorsabb példány, az E8600 3333MHz-es órajelre lett beállítva. A tesztben szereplő E8400-as CPU kerek 3GHz-en üzemel, ez úgy jön össze, hogy a 333MHz-es FSB-hez 9X-es szorzó társul.
SIMD utasításkészletekből ugyanazok támogatottak, mint a többi Wolfdale magos CPU-knál, azaz MMX, SSE, SSE2, SSE3 illetve a 64 bites utasítások sem akadály a CPU-nak, továbbá ez a 8000-es széria ismeri a hardveres virtualizációt is.
A bemutatómban szereplő E8400-ast Helkis fórumtársunk adta kölcsön egy(pár) körre, amit előtte le is polírozott a jobb hőátadás végett. Szeretném még megemlíteni, hogy a CPU már az E0-s stepping-re „épül” ami az esetek nagyon nagy százalékában még jobb tuning potenciállal rendelkezik. Így hát főleg ígéretes kis tesztecskének ígérkezik.
Lássuk a tesztkonfigot:
Abit IX38 Quad GT
Core2 Duo E8400 CPU
2X1GB A-Data Vitesta 800+ Memória
Geforce 8800 Ultra VGA kártya
60GB HDD
Windows XP SP3 Oprendszer
A teszt a szokásos módon zajlott!
Először a CPU-t alapfeszültségen, ami jelen esetben 1,175V, és alap órajelen teszteltem le a szokásos programokkal. Majd elkezdtem a CPU órajelét FSB emelésével emelni. Amikor már instabillá vált a rendszer, a CPU feszültségét is elkezdtem tovább emelni. Aztán majd a többit meglátjátok.
Szóval, lássuk, hogy a CPU mire képes kerek 3GHz-es órajelen:
Hát igen. A Wolfdale mag, a 6MB L2 Cache, és az alapból is elég magas FSB megmutatja tudását, és már így alapból is brutális teljesítményt nyújt! A Linx 17Gflops-os teljesítménye kicsit sem nevezhető alacsonynak.
Még két dologra hívnám fel a figyelmet! Az egyik, hogy az Aida64 azt mutatja, hogy a CPU-nak 103 fokos a „kupak” hője. Ez természetesen hibás érték, de azt már többször is tapasztaltam, hogy ez az Abit IX38 Quad GT alaplap az E8000-es és a Q9000-es CPU-k felületi hőmérsékletét mindig ennyinek érzékeli. Természetesen a CPU magok hőmérséklete már reálisabb képet mutat. A Memória 666MHz-re lett visszaosztva, azaz amennyire csak lehetett. Egy dolog már most biztos, ha ilyen CPU-t akarunk tuningolni, akkor olyan memória párt szerezzünk be mellé, ami legalább 800MHz-en is, vagy inkább az fölött is tud stabilan üzemelni.
Lássuk a 3Dmarkokat:
Ezúttal a tesztbe bevettem a 2001-es a 2003-as és a 2006-os 3Dmarkot is! Mindegyik szépen „húzott”, nagyon kíváncsi leszek, mit hoznak a végére.
És akkor kezdődjön a tuning! Első körben a CPU órajelét 3600MHz-re emeltem:
A 20%-os túlhajtást a CPU könnyedén vette, még alap feszültségen is, ami elég szép eredménynek mondható! A Gyorsulás is elkönyvelhető, azért nem rossz, hogy a Super PI már most közel van a 10másodpercves lefutáshoz. Mivel a 3600MHz-hez 400-as FSB kellett, így már a memória már most 800MHz-en ketyegett.
Íme a 3Dmarkok:
Mindegyik gyorsult, s jó látni, hogy a 3Dmark2001 már most átlépte a 60ezres pontszámot.
A Következő állomás a kerek 4GHz lett:
Ezúttal már a Linx jelezte, 7másodperc után, hogy a CPU eléggé a határán van, s nem ártana egy kis plusz feszültség neki! A Memóriáim is szerencse, hogy jól bírják a tuningot, mert már a 900MHz-et karistolják!
A 3Dmarkok viszont már csak úgy futottak le, ha egy leheletnyit megemeltem a feszültséget, már kellett az 1,2V, továbbá az MCH-nak (északi hídba épített memóriavezérlő) is kellett emelnem feszültséget, a gyári 1,25V-ot 1,3V-ra kellett emelnem. Igaz ez nem sok, de ez azt jelenti, hogy kezd az alaplap kifulladni a CPU alól.
A tuningot feszültség emeléssel folytattam, 1,3V-ot állítottam be a CPU-nak, ami neki nagyjából elég lett volna. De az alaplap is egyre nehezebben tolerálta a magas FSB-t. így ő is elkérte a „magáét” Így kénytelen voltam annak is tovább emelni a feszültségét, egészen pontosan 1,4V-ra. Így eljutottam 4410MHZ-ig:
A Super PI alig több mint 10másodprerc alatt futott le, a Linx 25Gflops-os eredményt hozott, ami 2 magos CPU-tól szintén bámulatos, ám sajnos a program ismét hibát dobott! Ezt akár a túlmelegedés is okozhatta, hiszen amint elindítottam a programot, a CPU magok hőmérséklete 90fokra ugrott 2 másodpercen belül. A Memóriák immár az 1000MHz-et súrolták alulról!
Lássuk a 3Dmarkokat is:
A 2001-es 3Dmark már nem volt hajlandó lefutni, viszont a többi ismét gyorsulással jutalmazta a plusz órajeleket.
Elhatároztam, hogy még kipréselek a rendszerből minden egyes órajelet, ha kell, szénné égetem az északi hidat! A CPU-nak 1,35V-ra emeltem a feszültségét, gondoltam, ha a Linx-et NEM futtatom, akkor még a CPU nem fog tovább melegedni. Az MCH-nak pedig 1,5V-ot állítottam be. Így 4600MHz-en még betöltött a Windows, és a Linx kivételével lefutottak a tesztprogramok:
Végre sikerült 10másodperc alá tolni a Super PI-t, és a wPrime is 20másodperc alatt végzett
Sajnos ennél magasabb órajelet már nem bírtam kipréselni a rendszerből, és nem, azért mert a CPU nem bírta volna, mert egy kicsit jobban meghűtve, simán futott volna 5GHz-et is, de egyszerűen az alaplap kifulladt alóla.
Így tehát a tesztnek ez lesz a vége.
Végül összegezve, elmondható, hogy a CPU, annak ellenére, hogy már 4 éves, még mindig brutális teljesítménnyel bír a 2 magos CPU-k táborában. A másik, ami levonható, hogy ha ilyen CPU-t akarunk komolyabban tuningolni, oda brutális memóriák kellenek, amik 1000MHz felett is tudnak stabilan működi, illetve olyan alaplap kell, ami szintén képes az 500MHz-es FSB feletti órajel elviselésére is. Ehhez viszont erősen ajánlott egy P45 chipsetes alaplap.
Én köszönöm még egyszer Helkis-nek ezt a remek CPU-t, ritkán lát az ember ilyen jó tuning potenciállal rendelkező példányt!
Pöpec kis teszt lett mester!
Tegnap visszakaptam a giga ep45t-extreme lapom, megcsinálom rajta a vdrop mod-ot, aztán meglátjuk meddig szalad az e8400.. :)
Azért ez a 1.35v 4.6ghz még a mai prociknak is elég nagy kihívás, szép munka volt, grat!
-Mivel volt hűtve a proci?
-Pár konfigképet is mellékelhetnél a cikkekhez, a száraz bench-eken kívűl, feldobná az összhatást!
üdv! helkis
Szép teszt mester! Ide most csak jó ramok kellettek volna szerintem, X38/X48-as lapok tudják woldale procikkal az 580FSB-t is, ha bírja a proci, a legjobbak pedig a 600FSB-t is. Ilyenkor számít, hogy a lap ddr2-es, mert ddr3-mal lazán meglenne a 900FSB is 1:1 arányban, ha a proci és a lap is bírná.
helkis!
Sajna elfelejtettem lefotózni a rendszert, azért nem raktam ki róla képet, pedig általában szoktam :-( Egy EKL full réz hűtéssel hűtöttem a procit, aminek igaz van 6 hőcsöve, de sajna már/még nagyon régi hűtés ezért a hőcsöövei nem elég hatékonyak… ami abban mutatkozik meg, hogy ha hirtelen kell sok hőt eldisszipálni a hűtésnek, az már nem megy neki
Fücsök007! A memóriáimmal nem volt gond, mert szaladnak 1200MHz-et is, pont ebben a lapban teszteltem ki… Egyszerűen ennyit bírt az alaplap
DDR3 rammal pedig lehet 900-as FSB-t 1:1-ben hajtani, mert az 2400MHz-es memória órajel lenne, csak sajna nincs az az alaplap illetve proci ami bírna akkorát ;-)
De az 1200MHz-et nem 1:1-ben szaladják a ramjaid! A legtöbb ddr2 ramnak ez a gyengéje, van olyan ram, ami 1500MHz-et is megy felszorozva, de 1:1-ben meg jó ha 1200MHz-et, szóval nem valószínű, hogy a lap hasalt el!(Ebben remekelnek a Team Xtreem ramjaim.) 900FSB 1:1-be ddr3-nál is 1800MHz, a ramok ezt bírnák 1:1-ben is, ha lenne olyan proci és alaplap, ami szintén menne ennyit. A proci mint írtad te is, bírná tovább is, DE egy mezei P5K alaplap is lazán hoz 530-540FSB-t megfelelő E8*00 procival, szóval nem az alaplap a gyenge.
Na itt azé’ már kezdődik az erő.Ezek az Intelek nagyon gyúrnak, kollégám most vett I5-GTX560Ti párost és lefutatta a 3DM06- ot, csekély 26800 pöttyöt kapott tuning nélkül :-)
Nagyon mennek ezek egy jó lappal.. Bacsis arra nem gondoltál, hogy ilyenkor az NB-re és feldobhatnál egy blokkot és azt is fagyállóznád? (tudom macerás..), de úgy jobban bírná a lap vagy nem? :)
Jahh biztos meglódulna még ha az északi hídat is lehűteném szobahőmérséklet alá, igaziból sokszor gondoltam rá hogy nekiesek, de valahogy ennyibe is maradt mindíg a dolog és nem valósult meg… na de majd következő ilyen esetnél… :-)
Az első képek a prociról olyanok, mint ha az ihs neonnal körbe lenne világítva :D (ugye a rész kupak mellett a nikkelezett felület kékes színt tükröz vissza :D )
Sziasztok!
Helkis: „Azért ez a 1.35v 4.6ghz még a mai prociknak is elég nagy kihívás, szép munka volt, grat!” Az én procim 4,5GHz-et 1,21V load megy. Az akkor nagyon jónak számít?
Bacsis: Véleményem szerint nagyon gyenge az alaplapod, más lapokban megismételve a tesztjeid szerintem alacsonyabb feszekkel operálhatnál mind az alaplap, mind a proci feszeit illetően. És még 1 dolog: az én alaplapomban az E8400-am 4,00GHz-en 28GFlops számítási teljesítményt produkál Linx-ben. Az több, mint 25%-os sebességkülönbség. Szerinted ez mitől lehet? (én ismét a lapnak róvom fel, mint hibát)
Mért nem cseréled le egy felsőkategóriás P45-ös giga lapra? (pl ep45-ds4, ud3r/p…)
Üdv mindenkinek!
kicsipapucs! Igen brutál jó procid van ha 4,5GHz-et megy lényegében gyári feszültségen, vagy inkább valamivel az alatt…
A lappal nincs semmi baj, egy nagyon jó kis X38-as csippes deszka…
Hogy miért nem cserélem le? hát elhiheted, hogy nem jó kedvemben… Kis költségvetésből kell megoldanom minden cuccot, ha érted a célzást ;-)
A VID-em 1,1875V, így kicsit fölötte viszi a 4,5GHz-et. Viszont 4GHz-hez elég neki 1,072V, 4,3GHz-hez pedig 1,136V.
A most eladott Maximus II Formula lapomban 500-as FSB-hez is elég volt 1,1V Északi híd fesz és 1,15V VTT(Fsb) fesz.
A linx-eink sebességkülönbségére van tipped?
A kis költségvetésre is van tippem. Végy hibás lapokat és javítsd őket. Pikk-pakk szerezhetsz 1-2 közepes P35/45 lapot, legfeljebb eladod őket és veszel az árukból egy topos 775 lapot. De távol álljon tőlem, hogy beleszóljak.
Amúgy hol tudok regisztrálni az oldaladra?
Üdv.
Ennek a procinak nem kéne tudnia az SSE4.1-et? :S
Támogatja, de az alaplapok nem támogatják…Nekem egy IP35V Abitom van tegnap találtam rá biost. Az Abit még készített a wolfdale inkompatibilis lapok alá biost, felnyomtam a megfelelő biost és már a hőfok is megoldódott. Ezen az oldalon megvan a megfelelő bios: ftp://91.121.194.115/ E0 stepping bios update néven megtalálható minden problémás laphoz a megfelelő cucc. :))
Hello Mindenkinek. Láttam 3 hetes kommentet válasszal. Remélem én is kapok. Nekem két kérdésem lenne. Nem értek a procik tuningolásához. Nekem is egy e8400-as om van és egy MSI G41-P26-os lapom mellé. A Procim 2997 Mhz-n fut. Ha jól emlékszem, akkor a feszültség 1,25V . Benne van 2 db 2 Gb-os DDR3-as 1333 Mhz-s ram, ami 1066 Mhz-n fut. Ennél feljebb nem ment. A kérdésem az lenne, hogy tudnám-e húzni a procimat anélkül, hogy a tuning miatt tönkremennyen, mert nem bírja huzamosabb ideig. És, ha igen, akkor az lenne a kérdésem, hogy mennyivel húzhatom, hogy biztonságosan működjön. Egy sima hagyományos egyszerű proci hűtőm van.
http://content.hwigroup.net/images/products/xl/000660/intel_socket_775_boxed_cooler.jpg
Köszönöm a segítséget.
Gaben
Szia!
Nekem jelenleg 3,6 ghz-en üzemel 400-as fsbvel. Sajnos nem egy tuningbarát az én CPU-m, de 1,31 volttal kínáltam meg, hogy stabil legyen és játék alatt sem megy föl 48 foknál feljebb. Hasonló hűtőm van nekem is, mert az arctic alpine gt-7 nem bírtam így a régi cedar mill p4-es hűtőm hűti. Ezzel nem lehet semmi baj szerintem, amúgy 1,36-ig lőheted a feszt ha hűtve van mert az intel addig adta meg a proci VID-jét. Aztán már a ramok is 1333-on kell, hogy menjenek. :) Neked lehet, hogy kevesebb fesz is elég.
Köszönöm.