Egyik ismerősöm szerzett Németországból egy Dell Inspiron 8500-as laptopot, amibe egy HDD kellett csak. Engem bízott meg hogy pótoljam a gép eme hiányosságát. Amit gyorsan meg is eszközöltem, s feltelepítés után tapasztaltam, hogy ez egy finoman fogalmazva sem mindennapos laptop, s igaz nem fiatal, de a korához képest az abszolút csúcs hardvereket kapta meg, miközben konfigoltam a gépet, maga a használata is rabul ejtett, nagyon kényelmes kis gép, így gondoltam, írok nektek róla egy gyors tesztet!
Tehát a főszerepben egy Dell Inspiron 8500-as laptop szerepel:
Külsőleg a Dell Latitude D szériás család kinézetét kapta, 15, 4colos fizikai méretben.
Ha a gépet kinyitjuk,
itt is az üzleti szériás Latitude-k jellemzőivel büszkélkedhet ez a gép is, azaz a touchpad-on kívül kapunk trackpoint egérmutató pozícionálót is. A billentyűzet felett találjuk a bekapcsoló gombot, illetve a hangvezérlő gombokat is.
Mivel multimédiás laptopról van szó, ezért még a billentyűzet jobb oldalára kapunk 4 multimédia gombot is, amik segítségével film/zenelejátszó programot vezérelhetünk.
És akkor most lássuk, hogy milyen hardver elemek rejtőznek a gépben:
Intel Pentium 4m 2000MHz CPU (20X100MHz)
512MB DDR RAM 266MHz
Geforce 4200GO 64MB VGA kártya
40GB IDE HDD
Integrált WIFI, Bluetooth, infraport
15,4 colos 1920X1200-as felbontású IPS paneles kijelző
Miután egy 2004-es modellről beszélünk, alap, hogy egy 2GHz-es mobil P4 CPU-t kapunk, és az 512MB RAM is teljesen átlagosnak nevezhető. Viszont a Geforce 4200GO VGA kártya elég brutál, ami az NV28M GPU-ra alapszik, s ugyanazt tudja, mint egy Geforce4 TI4200, némileg alul órajelezve. Mert míg a Geforce4 TI 4200 250MHz-es GPU és 444MHz-es RAM órajelet kapott, addig a Geforce 4200GO 200Mhz-es GPU és 390MHz-es RAM órajelre lett hitelesítve. Ám ez még mindig elég komoly 3D teljesítményt nyújt(ott a maga idejében) Ami még ennél is ütősebb, az a 15,4 colos IPS paneles kijelző 1920X1200-as felbontással. Ez az a pontja a gépnek, ami közel 10 éves létére a mostani csúcs kategóriás laptopok szintjére emeli a színvonalát, hiszen egy mostani felső kategóriás laptop sem kapja meg minden esetben ezt a magas felbontást, főleg nem 15,4 colon.
Amit még kiemelnék, az a WIFI jelenléte, ami igaz manapság full alap, de 10 éve még annyira nem volt jellemző. Ezen felül kapunk még Bluetooth-t és a jó öreg infraport is beépítésre került, ami már egy jó ideje sajnos elhagyásra került
A bemutatót azzal kezdeném, hogy egy szokásos CPU tesztet mutatnék, igaz annyira nem nagy szám egy 2GHz-es Pentium4 teljesítménye, és nagyjából előre lehet is tudni, hogy fog szerepelni a gép, na de azért akkor is, a tisztánlátás végett miért ne:
Igen tényleg úgy alakult, amire számítottunk, 1,5 perc alatt futott le a Super PI, és szintén átlagos ebben a kategóriában a 200Kb-os Winrar benchmark, és a 0,44Gflops-os Linx eredmény is.
Látható, hogy a CPU terhelés alatt 80 fok fölé is ment, de a kifejezetten mobil P4 CPU üzemi hőmérséklete 100 Celsius fokig belefér.
Amúgy a „sima” és a mobil Pentium 4 között mindössze csak annyi a különbség, hogy a mobil Pentium 4 már tudja szabályozni terheléstől függően az órajelét a szorzó visszafelé állításával, a Speedstep-nek köszönhetően.
És akkor lássunk egy kis 3Dmarkot, kezdésnek a 2001-el:
Majd pedig futtassunk egy 3Dmark2003-at is:
Itt azért tűnik elég kevésnek a pontszám, hiszen a 3Dmark2003 már használná a Directx9-es API-t, amit a gép VGA kártyája nem támogat, ezért a program eléggé lehúzza az összpontszámot.
És akkor jöjjön pár játék is!
A Játékokat kétféleképpen tesztelem, először úgy, hogy a VGA kártya alap órajelen ketyegett, majd feltornáztam a GPU-t 200-ról 240MHz-re a VRAM-ot pedig 390-ről 440MHz-re
Kezdésnek az NFS Most Wanted
Amit 1024X768-as felbontásban, és közepes részletesség mellet teszteltem!
Sajnos a játék nem engedett ennél nagyobb felbontást beállítani, pedig áldoztam volna a részletesség oltárán a magasabb felbontásért cserébe
Igaziból magasabb FPS számokat vártam, bizony ilyen beállítás mellett elkélt a VGA kártya Overclock, viszont úgy már egészen játszható sebességgel ment a játék
Következő játék a Counter Strike: Source volt, amit 1600X1200 medium/low részletességgel teszteltem. Itt már beállítható volt az 1920X1200-as felbontás is, de nagyon sok helyen hibás/hiányos textúrával dolgozott a gép, azaz nagyon úgy tűnt, elfogyott a 64MB VRAM. 1600X1200-ban viszont még nem tapasztaltam grafikai anomáliát:
Tuning hatására gyorsult a játék, viszont mivel elég jól optimalizált a Source motor, ezért még ilyen magas felbontás mellett is elég jó sebességgel futott a játék, még alap órajelen is.
Utolsó játékom pedig a Far Cry volt, ahol 1920X1200-as, azaz natív felbontást sikerült beállítanom, igaz a részletesség csak alacsony volt:
Meglepő módon a játék aránylag játszható volt, még ilyen magas felbontás mellett is. És ne felejtsük el, hogy a VGA kártya mindössze csak 64MB memóriából gazdálkodhat. Szóval szerintem nagyon szép eredményt pumpált ki magából a gép.
Sajnos időhiány miatt több alkalmazással nem tudtam tesztelni a gépet, de még ez a pár eredmény is elég volt ahhoz, hogy engem meggyőzzön a gép. Igényes hardverelemekből lett összerakva a gép, a maga kategóriájában pedig kimagasló teljesítménnyel bír. A kijelzőről nem is szólva
Amiről még nem írtam, az a beépített hangszórók, amiknek szintén nem kell szégyenkezni. Hallottam már jó pár laptopot szólni, és meg kell, hogy mondjam, simán felveszi a JBL hangrendszeres laptop hangszórókkal a versenyt, kellően hangosak és tisztán szólnak, s magukhoz mérten a mélyet is vissza tudják adni.
Az akkumlátorról nehéz véleményt írni, elvégre egy közel 10 éves akkuról beszélünk, s csoda hogy egyáltalán működik. Egy 72WH-s akkumlátort kapott a gép, s kb. 30 percet, bír átlagos használat mellett, ami elég gyatrának tűnhet, viszont abból kiindulva, hogy az akku már jó pár töltési cikluson van túl, és egy nagy kijelzőt, sokat fogyasztó CPU-t, VGA kártyát kell ellátnia, s ha így nézzük, akkor ez a 30 perc nem olyan rossz, új korában sem hinném, hogy 1 óránál többet bírt volna.
Egy negatívumot tudok felhozni a gép ellen, hogy piszokmód teker a ventillátora, azaz elég hangos, és ezen felül ráadásul még forrósodik is az alja.. Piszok módon… De igaziból ez annak fényében, hogy mi is lapul belül, egyáltalán nem meglepő.
Tehát szerintem a Dell egy piszok jó gépet alkotott a Dell Inspiron 8500-as gép személyében, amit manapság ha feltűnik, kb. 20-25ezer Ft-ért lehet megvásárolni. Ha azt vesszük, egy ilyen paraméterekkel bíró desktop gépet kb. 10-15ezer Ft-ért tudunk megvásárolni, viszont itt még kapunk egy akkumlátort (jó esetben működik is) és egy nagyon jó minőségű kijelzőt, tehát az ára is rendben van. Szóval én csak ajánlani tudom.