Jumptec littleMONSTER2 ipari alaplap, te mit kezdenél vele?

Jumptec littleMONSTER2 ipari alaplap, te mit kezdenél vele?

…Én játszanék rajta, de hát én mindent játékra hegyezek ki, aminek van órajele.

De most tulajdonkép miről is van szó?

Hát egy, a Bosch-nak gyártott ipari alaplapról, ami elég spéci felhasználásra lett kihegyezve, de mivel x86-os processzort visel, és teljesen szabvány asztali számítógép alkatrészeket lehet „ráaggatni” így simán be lehet fogni akár otthoni használatra.

Ezt szeretném nektek bemutatni!

Szóval, enyhe rábeszélésre vásároltam egy, a Bosch-nak gyártott Jumptec ipari alaplapot.

20160714_191351

 

Maga a Jumptec mint gyártó, már megszűnt, s a termékek egy az egyben átkerült a a Kontron-hoz, aki máig gyárt többek között beágyazott rendszerekbe, vagy más ipari körülményekhez szánt alaplapokat.

A tesztemben szereplő picike alaplap azért is tetszett meg, mert apró mérete ellenére jobban felszerelt, mint néhány asztali számítógép alaplapja.

Az alaplapra maga a processzor forrasztva van, ami egy 266MHz-en járó laptopokba szánt mobil Pentium MMX Tillamook maggal.

20160714_191622

Valószínűleg a fogyasztás alacsonyan tartása miatt választotta ezt CPU-t a gyártó. A processzor fölött helyezkedik el az egyetlen memória foglalat, amibe SD modul helyezhető el, maximum 256MB kapacitásig. Maga a memória foglalat amúgy majdnem végig is éri az alaplapot.

A RAM foglalat fölött van az alaplap speciális foglalata, ami segítségével fürtözni lehet, és akár több ilyen gépet össze lehet fűzni, de önmagában is használható, abban az esetben a memória foglalat mögött van a tápcsatlakozója,  ami a molex tápcsatlakozóval szemben ez 5 pines, tehát egy szabvány tápról nem tudjuk közvetlen betáplálni, de sikerült készítetnem hozzá egy molex tápcsatlakozót, ami segítségével bármilyen táppal áram alá lehet helyezni, s könnyedén be lehet üzemelni.

Chipsetből a jó öreg ALI M1542-es északi, és az M1543C déli híd került, amely hivatalosan támogatná a 100MHz-es FSB-t is, ami jelenleg nincs kihasználva, mert a Mobil Pentium MMX FSB-je csak 66MHz-en jár, viszont az alaplapon található 2MB-os Chips & Tech Videovezérlő az AGP buszon kommunikál amit szintén támogat ez az ALI chipset.

Ha tovább nézzük az alaplapot, nagyon sok tüskesort láthatunk, ilyen kivezetések formájában biztosított 4db soros port, párhuzamos port, infraport, 2db IDE csatorna , továbbá van olyan modell ami még egy Yamaha hangkártyát is kapott, ami valószínűleg az én példányomról lemaradt. Sebaj.

Természetesen található az elején egy D-sub csati a monitornak, egy LAN csatlakozó, 2 PS2 port és egy USB is

20160714_191124

 

Általában az alaplap alja nem túl érdekes, ám most érdemes oda is vetni egy pillantást

20160714_191602

Az összes tüskesor úgy lett kialakítva, hogy a hátoldalon is használhatóak, azaz ezen az oldalon is csatlakoztathatjuk a kábeleket, ha netalántán „fejjel lefelé” lenne beépítve az alaplap.

Továbbá látható még egy speciális csatlakozó, amelyre, a hivatalos dokumentáció szerint LCD monitort lehet kötni. Gondolom közvetlenül magát az LCD panelt.

Ha már szóba került a dokumentum, megemlíteném azt is, hogy maga az architektúra nagyjából a 90-es évek végén volt aktuális, de maga a BIOS dátum is 2001-es volt, tehát lehet, hogy maga a platform már elavult volt, de bizonyos területeken bőven megfelelt a tudása, így sokáig gyártották. Már itt csodálkoztam, de mikor megláttam, hogy a Kontron honlapján az alaplaphoz tartozó dokumentum, illetve a driverek 2013-as dátummal szerepeltek, leesett az állam. Ezt hívják igazi szupportnak!

Miután kellőképpen megismerkedtem az alaplappal, nem volt más hátra, jött az üzembehelyezés.

Lássuk, hogy pontosan milyen komponensekből állt össze a konfiguráció:

Jumptec LittleMosnster2 alaplap

Intel Pentium 266MMX mobil CPU

Integrált Chips and Tech 2MB VGA kártya

256MB PC133@PC66 SD RAM

40GB Maxtor IDE HDD

500W Hig Power ATX Tápegység a fogyasztásméréshez, utána standard 200W AT táp

Általában nem szoktam fogyasztást mérni, de itt igen kíváncsi voltam. Éppen ezért, miután összeraktam a cuccost, a High Power tápom fogyasztásmérőjéről leolvastam az aktuális fogyasztást:
20160714_192648

Windows telepítés közben, tehát mikor elég aktívan tevékenykedett a konfiguráció 5-10W között mért a tápegység. Ne felejtsük el, hogy ebben már benne van egy 40GB-os IDE HDD fogyasztása is.

Szóval lehet, hogy az ATOM alapú CPU-kkal jött el a nagyon alacsony fogyasztású desktop gépek korszaka, de korábban is voltak igen kedvező fogyasztású x86 alapú termékek.

Feltelepítés után jött a driverezés, majd a programok, játékok telepítése

20160714_214528

 

Windows 2000-et telepítettem fel a gépre, eredetileg Windows ME-t szerettem volna, de az istenért sem ment fel a VGA-hoz passzoló driver.

Első körben arra voltam kíváncsi, mire képes a platform nyers erőben. Lefuttattam a szokásos Super PI+ Winrar+TestCPU kombót:

1

Csodát nem vártam a géptől, hozta azt, amit egy combosabb Pentium MMX-nek tudnia kell.
Lássuk mikkel lehet azért nagy vonalakban játszani!

Játékokat is így próbáltam összeválogatni, persze figyelembe kellett vennem azt is, hogy 3D támogatás nuku.

Kezdjünk egy kis könnyed Quake-el

20160714_221217

 

Ez a játék már a legegyszerűbb Pentium alapú gépeken is elfut, szóval nem volt probléma

kicsit csapattam a GTA-val is:

gtasimán ment a játék 16bites színmélységgel is, igaz csak 640X400-as felbontásba, az fölött már kicsit recegősen ment a játék.

 

Autós játékok közül elsőnek a Test Drive 4-et próbáltam ki:

20160714_221452

Anno még 100MHz-es Pentium1-esen játszottam vele nagyon sokat, így tudtam, hogy most sem lesz a futtatással probléma

A Need for Speed 3-hoz már erősen javasolt a 3D supportos VGA kártya, de elmegy még software render-el is, igaz abban az esetben ne nagyon akarjuk a grafikát alacsonyról feljebb kapcsolni:
nfs3640X480, Low beállítás, és a játék szépen ment ezen a Jumptec alaplapon

 

Az egyik kedvenc, és örökzöld stratégiai játékomat is feltelepítettem, az Age Of Empires-t:

20160714_220325

 

Ez a játék is eldöcög akár egy combosabb 486-oson, de ha sok egység van a pályán, bizony egy Pentium MMX-et is meg tud akasztani, sőt… Természetesen az esetek bő 90%-ában a kis Mobil 266MMX szépen állta a sarat, és jól tudja ezt a játékot is futtatni

 

Összegezve: Mégis mire jó egy ilyen?

Nos, nem feltétlenül kell arra gondolni, hogy elavult technika, és semmire sem jó már, mert ez így nem, vagy csak félig meddig igaz. Mivel a fogyasztása tényleg nagyon minimális, lehet írni saját programokat, például vezérelhetjük vele a karácsonyfa izzókat, vagy írhatunk programot ami megérkezésünkkor kinyitja a bejárati kaput, vagy felkapcsolgatja a házban az okos izzókat stbstb. Tehát ilyen téren a felhasználási határok csak a fantáziánkon is programozási tudásunkon múlik csak. Tehát ha így vesszük, máig egy tök jól használható dolog, és azt meg vegyük plusznak, hogy klasszikus értelembe vett számítógépnek is használhatjuk, amivel alacsony fogyasztású retro gépet építhetünk amivel ismét végig vihetjük a régi kedvenceinket. Mivel az alaplap fizikai mérete is igen pici, ezért egy kis barkácsolással igazán kicsi fizikai méretekkel rendelkező gépet is varázsolhatunk belőle

 

 

 

 

About bacsis

8 hozzászólás

  1. "Smakuje jak marmolada z owoców dzikiej róży…"Oj, Basiu , Basiu, ale siÄ™ uÅ›miaÅ‚am… ! Bo ja nie wiem jak smakuje tak a marmolada z owoców dzikiej róży – kompletnie nie wiem, ale jak widziaÅ‚am ostatnio, że Starszy Pan to tez mi siÄ™ zachciaÅ‚o. Nie zrobiÄ™ jednak, bo muszÄ™ do pracy biegać i to dużo…:(CaÅ‚ujÄ™ zdjÄ™cie drugie i Ciebie w buziaka:*

  2. Újabb kérdés: L2 cache megy rendesen a Tillamookkal? Csak mert nekem egyedül az 5ALI61-ben indul el, de a cache azon is inaktív ilyenkor.

Leave a Reply