Az Nvidia, a 6-os szériás Geforce-ktől kezdve kezdett átállni a PCI Express csatoló felületre, s innentől kezdve egyre jobban a háttérbe szorította a régebbi, AGP csatolós VGA kártyáit, amit végül is a 7000-es szériákkal be is fejezett végleg. Az Nvidia az utolsó AGP-s kártyája a Geforce 7800GS volt, melyet a G70-es chipre építette. Már ez a GPU is natív PCI Expresses volt, de a gyártó egy úgynevezett HSI csippel vissza tudta alakítani AGP kompatibilissé. Viszont voltak olyan gyártók, melyek még tovább erőltették az AGP szabványú kártyákat, és még 2006 év vége felé is készültek G71-es chipre épülő VGA kártyák. Mivel az Nvidiának nem volt hivatalosan ezekre a GPU-kra épülő referencia kártyái, ezért a gyártók szabad fantáziája szabhatott csak határt eme VGA kártyák megjelenésében, és teljesítményében is!
A cikkben szereplő VGA kártya egy AGP csatolós 7950GT, de nem ám akármilyen, nagyon sok jellemzője teszi egyedivé/különlegessé!
Igaz hivatalos, referencia Nvida AGP-s 7950GT kártya nincs, de azért annak a pár gyártónak, amely készített ilyen kártyát, hasonló mindnek a megoldása. Ha ezekhez, a kártyákhoz viszonyítjuk eme 7950GT kártyát, akkor is eléggé ki tűnik!
Lássuk először a dobozt!
Első körben még nincs semmi szemet szúró, bár gyanús, hogy a kártya úgy van feltűntetve, hogy Nvidia Gefore 7950GT AGP Tehát konkrétan a gyártó neve nem szerepel, és hogy az Nvidia nem gyártotta, na az is biztos!
Azt már csak mellékesen jegyzem meg, hogy a doboz alján ott szerepel az SLI Ready! Egy AGP-s kártyánál elég vad lenne az SLI!
A Dobozt kibontva, látható maga a VGA kártya, amin továbbra is csak az van ráírva, hogy Nvidia Geforce 7950GT, és az egy szem használati útmutató sem, utal semmiféle gyártóra sem! Némi keresgélés után találunk néhány hasonló kinézetű AGP-s 7950GT-t, de azoknak a hűtésükön a gyártó fel van tűntetve, itt nincs!
A következő ami szemet szúrt, az maga az AGP csatlakozó:
A kicsit jártasabb olvasóknak feltűnhet, hogy a csatolón két bevágás is található, azaz univerzális AGP-vel rendelkezik a kártya, így akár egy Pentium2-es vagy AMD K6-os CPU köré alapozó gépbe is elhelyezhetjük a kártyát! Halkan megjegyzem, hogy ilyen AGP-vel rendelkező VGA kártyák a Geforce FX szériás VGA-k voltak, még 2003-ban!
Lessünk egy pillantást a kártya hátoldalára:
Itt nincs semmi eget rengető, viszont a gyártó nevére továbbra sem derül fény!
A VGA hátulján azért egy szem molex tápcsatlakozó azért el van helyezve, legalább itt nincs semmi különleges!
Na jó, helyezzük be valami faintos kis AGP-s gépbe:
Abit IC7-MAX3 alaplap
Intel Pentium4 3400MHz@3915MHz
2X1GB Geil Ultra DDR400 Memória
Geforce 7950GT AGP VGA kártya
Windows XP SP3 Oprendszer
Természetesen egy gyors driver feltelepítés után, máris indítottam a GPU-Z-t, hátha mutat valamit, hogy konkrétan mivel is van dolgom:
Hát a gyártó továbbra sem derül(t) ki, így ez már biztosan nem fog kiderülni a cikkben! Megmondom őszintén, ilyennel még nem találkoztam! A másik, ami feltűnt, hogy a GPU órajele 450MHz! Tehát egy kicsit ez is meg van babrálva, mert a referencia, akarom mondani, hogy a más gyártók AGP-s 7950GT-je 550MHz-en ketyeg! Ezt szóval némileg vissza fogták
Na jó, de kit érdekel, hogy ki gyártotta, lássuk, már mit megy! Így alap órajelen, már futtattam is a 3Dmark2006-ot:
Manapság a 4ezer pötty nem valami sok, de egy AGP-s platformtól nem is olyan rossz! Kíváncsi voltam, hogy hogyan bírja a VGA a túlhajtást!
Első körben, naná, hogy a többi 7950GT órajelét próbáltam megcsípni, így nemes egyszerűséggel 550MHz-re emeltem a GPU órajelét:
Erős 10%-os gyorsulás követhető nyomon, tehát a CPU, (legalábbis 3Dmark alatt) nem fogja vissza a kártyát!
Persze ez még nem olyan nagy szám, lássuk, mit mondd a kártya 600MHz-es GPU órajelre:
Azt mondja rá, hogy már 4600 pötty fölött dobott a 3Dmark!
Még a 650MHz-et is sikerült kipréselni belőle:
Így máris 4700 pont fölé repítette a rendszert a 3Dmark2006! Szép kis teljesítmény! Cirka 45%-os túlhajtás alapfeszen nem mindennapos egy VGA kártyánál!
Ezután a VGA kártya effektív 1100MHz-en ketyegő memóriáját próbáltam megemelni, ami egészen 1260MHz-ig bírta:
További gyorsulás jellemezte a túlhajtás sikerességét, s sikerült a majd’ 5ezres pontszámot elérnem! Tehát a kártyában van tartalék rendesen! Összességében cirka 25%-ot gyorsult a 3Dmark tesztprogram!
Egy kis játékot is kipróbáltam! A Crysis-al is leteszteltem a VGA kártyát, melyet 1280X1024es felbontásban, közepes részletességgel futtattam, íme az FPS-ek grafikonja
Sajnos itt a gyorsulás már szinte alig volt értékelhető, úgy tűnik a CPU már jobban vissza fogta a VGA kártyát! Ráadásul a GPU a játék alatt csak 630MHz-en üzemelt hibátlanul, bár nem az a 30MHz-es különbség hozta volna meg a gyorsulást, hiszen míg 450 és 550MHz-es GPU frekvencia között még egy kevés gyorsulás tapasztalható volt, de 550MHz fölött már szinte semmi…
Hogy mi a véleményem a kártyáról? Érdekes… kifejezetten érdekes… Arra gondolok, valami kisebb Kínai gyártó koppintással volt dolgom, persze ez mit sem változtat a kártya teljesítményén, és túlhajthatóságán, amire nem lehet panaszunk! HA valami erős AGP-s Nvidia VGA kártyára pályázunk, akkor ez még jó választás lehet, az más kérdés, hogy nagyon ritka az ilyen kártya. Konkrétan ezt a kártyát pedig még ritkaságán még különlegessé teszi, hogy a gyártóról túl sokat nem sikerült megtudni
mintha hallottam volna 8as szériában is AGPről. szintén nem hivatalosan, agp+purevideo képességei miatt. hogy ne csak az amd-nek legyen agp+uvd támogatása.
a 8-as szériából AGP-s nem, de PCI-os készült :-DDD
Ha minden igaz, ez a HIS HD5450 a legizmosabb PCI-os vas.:D
http://www.hisdigital.com/gb/product2-580.shtml
A kártyára nem tudok mit mondani, érdekes darab. Főleg, hogy a gyártóra még véletlenül sem utal semmi.
Az SLI címke befigyel a dobozon.
Nem láttam még 2AGP-s alaplapot.
czunder! Inkább csak legmodernebb! Az Nvidia 9500GT PCI az jóval erősebb ;-)
iday! Én már igen, méghozzá az Asrock-tól, az már más dolog, hogy egyszerre vagy az egyik mehet, vagy a másik CPU(board)től függően :-D
Jahh azt kifelejtetem, hogy van egy olyan Radeon 9800XT-m és hozzá passzoló dobozom, ami szerint támogatott a 16X-os!!! AGP, ezen felül a PCI express is :-D
A cikkben és a hozzászólásokban szereplő kártyákról a biológusok jutnak eszembe, még mindíg fedeznek fel olyan állatfajokat, melyeket már kihaltnak hittek.
Én pld. egy PCI Radeon7000- est szeretnék 486-ba bepakolni de állítólag nincs Win3.11- es driver hozzá, bár lehet hogy beleteszem, legfeljebb DOS alatt használom és mivel van DVI kimenet rajta, majd meghajtom vele a 26″- os Samut :-)
Érdekes cucc…szerintem ez csak egy kínai OEM piacra szánt vga… ezért nincs rajta a gyártó.
A hűtése milyen a többi 7950GT-hez képest? :)
Trebron09! Pl a Galaxynak a 7950GT-je annyira hasonló, hogy még a hűtőbordán a minta is megegyezik, illetve az Axle3D-nek is abszolút megegyezik a kártyája ezzel, de azokon minden esetben fel van tüntetve a gyártó, illetve kiolvasható szoftveresen is
jó kis cikk grat
Amúgy olyanról hallottál-e hogy geforce4 MX 4000. És nem 400 nem elírás 4000-es. A GeForce 4-es családból. Csak azért kérdem mer ahány helyen megkérdeztem azt se tudták miről beszélek, meg visszakérdeztek hogy „nem a 400-as”?
Létezik mx4000
Olyan mint az mx400 csak tud 8x agp-t.
Ha jól tudom.
Érdekes kártya eza nevesincs” 7950GT. Eléggé hasonlít egy Galaxy-ra mintázat alapján, csak más az írás a bordán, meg elvileg a Galaxy 7950GT már alapból 550-en jár. Lehet valami kínai koppintás akar lenni alul méretezve, de attól független jó lett a teszt. Egy Radeon 2600XT-hez képest mennyivel jobb a 7950GT? Én 3000-es Prescott-tal kaptam a 2600XT-re 40xx pöttyöt, és valszeg jobban megrúgná egy közel 4GHz-es Presy :)
Amúgy MX4000-ről énis hallottam. MX400-ról GF2 szériáról tudok, GF4 szériában viszont MX420/440/460 valamint a Ti 4200/4400/4600/4800 királyok voltak. Elvileg az MX4000 – GF2 MX(s) és GF4 MX(s) között lehet a teljesítménye, ha nem tévedek.
mezarius és iday!
Létezik MX4000 persze jóval később jött ki mint az MX440, és jóval gyengébb, elvileg 32bites a memória vezérlője, bár asszem van 64bites is, mindenesetre a még visszább vett órajelek miatt lassabb akkor is az MX440-nél..
az MX400 amúgy még ugye a Geforce2 szériából lett míg az MX440 már a Geforce4, Amúgy létezik „sima” MX440-ból is 8X AGP-s verzió, sokszor úgy is van feltűntetve hogy MX440 8X :-)
snk34oo!
Hááát sztem egy 2600XT szintje körül lehet, illetve nem sok lehet a különbség… csak ugye a 2600XT már modernebb gyártástechnológiájú, kevesebbet zabál illetve tud hardveresen gyorsítani.. de az ugye ATI, és valaki nem szimpatizál vele…
érdemes lenne kipróbálni egy 775-ös kétmagos proci társaságában is, ott biztos nagyobbat domborítana
blackp! Játékok alatt még hozna egy keveset biztosan :-)
Ezek nagyon érdekes kártyák nekem DDR2-es HD3850 került a kezembe „pwoered by ati” szöveggel a burkolaton és a pwoeredet nem írtam el. xD
http://www.alibaba.com/product-gs/295100915/ATI_HD3850_1GB_256BIT_PCI_E/showimage.html
Az is nagy kincs :-P
HAsonló ATI itt is lapul, 9800XT radeon tényleges R360-as GPU-val, viszont 128bites memória vezérlővel… érdekes…
a dobozán nagy betűvel feltüntetve hogy a VGA támogatja a 16X-os AGP-t de a PCI express-t is :-D
hali mindenkinek ez gyári 7950gt amit partnerek készitenek ha nem maga az nvidia
nem*
***hali mindenkinek ez gyári 7950gt amit nem partnerek készitenek ha nem maga az nvidia****
Csak hogy, amint írtam, az Nvidia ilyen kártyát már nem készített, az csak egészen 76GT-ig volt AGP-ben…