Legutóbbi tesztemben egy Palomino magos X1800 volt a főszereplő, ami hát nem a legjobban volt tuningolható.
Ebben a tesztemben a Palomino utódját szemeltem ki, kíváncsi voltam, hogy a következő K7-es generációba passzoló Thoroughbred magos Athlon mire képes, és mennyi tartalék lapulhat benne. A Palominohoz képest ez a CPU már 0, 13mikronocs csíkszélességgel készült, SIMD utasításkészlete viszont ugyanaz, mint a korábbi modellé, azaz MMX, 3DNow! És SSE utasításkészleteket tudja, FSB-je natív 133MHz, azaz ezzel is megegyezik az elődjével.
Természetesen ezek a CPU-k is a jól ismert PR jelölést használták, ami azt jelenti, hogy a nevükben lévő szám nem a valós órajelére utal. A Választásom egy 2000+-ra esett, azért is ez, mert csak ez volt itthon! Ennek a CPU-nak a valós órajele 1667MHz, ez ugye a 133MHz-es FSB mellett 12, 5-es szorzóval jön ki
Igaziból a többi hardverről nem írnék úgy különösebben, hisz minden teljesen megegyezik az előző tesztben szereplő konfiggal, tehát csak a CPU lett kicserélve!
Na jó azé’ gyorsan fussuk át ismétlésül miből áll a vas:
Epox 8RDA+ NF2 ultra 400 alaplap
AMD Athlon XP 2000+ CPU
1X256MB A-DATA 600MHz DDR memória
4, 3GB Segate HDD
Windows XP SP3 oprendszer.
A teszt teljesen szokásosan zajlott, először alapfesszel kínoztam a CPU-t léghűtéssel, majd elkezdtem folyamatosan emelni a feszültséget, ha már nem bírta a beállított órajelet. A teszt vége felé pedig jött a fagyálló.
Minden órajel változtatáskor Super PI-t futtattam, illetve az Eversetel monitoroztam a CPU hőmérsékletét, és futtattam egy kis Winrar benchmarkot is
Első körben azért lessük meg, mit tud a CPU alap órajelen, természetesen gyári feszültség mellett, ami jelen esetben 1,65V volt
Tehát akkor 1667MHz:
Úgy gondoltam alap feszen nem lesz gond a 150-es FSB, de hát tévedtem, bootoláskor restartolt a gép, így kénytelen voltam vissza lépni egészen 144MHz-es FSB-ig, ez a 12, 5-es szorzó mellett 1800MHz-et jelent:
Ez volt a plafon, tehát amit alap fesszel ki lehetett hozni a CPU-ból. Ahogy kell a Super PI is gyorsult, a Winrar is kimutatta a többletet, és mivel feszemelés nem volt, így szinte nem is lett melegebb a CPU.
Következő lépésem, tehát az 1, 65V-os feszültség 1, 85V-ra való felemelése volt.
Itt is nem gyengén szórakozhattam az FSB-vel, hogy mi az amit már bír a CPU, mert amit elsőnek, másodiknak, harmadiknak beállítottam, nem igazán bírta. Végül kemény 80MHz többlet jött össze 2tized volt hatásától:
Sajnos az Everest most sem tudja felismerni a CPU feszültségét, ráadásul a gyorsulás is alig kimérhető, viszont melegedni már el kezdet rendesen…
Úgy gondoltam, majd a 2V meghozza áldásos hatását, így be is állítottam, amivel még további cirka 50MHz jött össze:
Viszont még jobban melegedett:
Itt már lemondtam erről a CPU-ról is, hogy ez sem hajlandó közre működni velem, és nem hagyja magát túl pörgetni.
De azért csak megajándékoztam egy kis hideggel, és megpróbáltam továbbra is 2V-on maradni, hátha a hidegebb hőmérsékletnek hála kicsit többet fog futni.
Be is lőttem 160-as FSB-t ami 2GHz-et jelent:
Ehh tök jól stabil lett a gép
Elvégre cirka 40 fokkal hűvösebb lett, bár ugye volt már olyan példa hogy hiába lett hűvösebb, nem hozott érdemi változást… Na jó nézzük tovább 2V-on, hátha megy még feljebb:
166Mhz-es beállított FSB-vel is tökéletesen stabilnak bizonyult a gép, hihetetlen, hogy meg lódult a fagyállótól!
Megnéztem az Everest mit mond a processzor adataira, és az helyesen ismerte fel a feszültséget, tehát láthatjátok, hogy nem kamuzok, tényleg 2V-on vagyunk még.
Utolsó próbálkozásom az volt, hogy megkínáltam a processzort 2, 15V-al, mit tud annyi kraftal a CPU:
2160MHz-ig sikerült elvinni a processzort.
Igaziból hallottam már jobban túlhajtható Thorouhbred magos AMD procikról is, mert ez összességében nem ment valami jól.. legalábbis léggel nagyon nem, de a fagyálló úgy tűnik meghozta a kedvét
Egy kis bonuszként, oPal fórumtárs kedvéért lefuttattam a gépen a linx nevezetű program tesztjét is, ami annyit tesz, hogy leméri a CPU nyers számítási teljesítményét, azaz hogy egy másodperc alatt mennyi lebegőpontos utasítást tud elvégezni a központi egység. Ezt angolul FLoating point Operations Per Second-nak hívják, röviden FLOPS-nak.
A tesztet nem egész 2 percig futtattam csak, és egy kicsit már visszább kellett vennem a CPU órajelét, mert a fagyálló már teljesen felolvadt, és a CPU hőfok is elkezdett 20fok környékére mászni. Tehát az eredmény 2120MHz-en született:
Azért szépen leolvasható az 1, 5Gflops számítási teljesítmény
Azt hiszem ezt a tesztet is be, fogom vezetni a későbbiekben, és akkor már lesz viszonyítási alapunk is
Ez is jó, élvezetes teszt lett bacsis!
Ennek a linx nevű programnak betennéd a linkjét?
Remek teszt, és ezer köszönet a LinX hez is :)
1.5Gflops szép teljesitmény – az AthlonXP-M (Barton)133×15-ön csak 0.7-et tud.
FSB látszik hogy kell a procinak :)
Örülök, hogy tetszett a teszt urak!
kicsit féltem, hogy uncsinak fogjátok tartani, mert ugye itt képek sincsenek nagyon… Meg ugye eléggé sokat szerepelt már ez a konfig különböző procikkal, és féltem, hogy már unni fogjátok ;-)
^Clown! oPal nekem ezt a linekt küldte, ahonnan lekaptam ezt a kis progit:
http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=201670
Az én procijaim sztem messze nem mennek jól :S
de kíváncsi leszek rájuk, ha sorra kerülnek :)
Az ilyen tesztek soha nem lesznek unalmasak. Én is sokszor lefuttatok egy-két tesztet némelyik gépemen, főleg ha olyan tesztprogi kerül a kezem ügyébe, amit még nem vagy régen futtattam. Persze én csak fagyálló nélkül tudom.
Fagyálló itt tényleg meg tette hatását jól:). Ez a FLOPS os dolog bevezetése pedig nagyon tetszik. A terminátor 3 ban is valami FLOPS -ot említettek a Skynet teljesítményére. Amúgy az 1,5Gflops nem valami sok, mert a Radeon HD5870 3Terraflops-t tud!
1.5Gflops egy régi procitól igenis szép eredmény :) uj procik is épp hogy elérhetik az 50 gflops-t i7 van kb csak fölötte.
azokhoz képest egy „régi” vga, mint a 3870 tud 500 Gflops-t
4870 lépte meg elsőként az 1 Tflops-t. ugye csak Unified Shader óta tudnak a vga-k számolni. G80 értékeit nem tudom, R600 420Gflops-ot tudott.
ebből is látszik hogy vga-k és cpu-k alig összevethetőek ebből a szempontból.
egy PIII 900 még 0.43 Gflops-al megy :)
P4-et ma fogok megnézni (Northwood és Prescott is)
AthlonXP-k 1.2-1.5 környékén mennek ezekszerint :)
Athlon II M320 ment 7 Gflops-t (ezt még lecsekkolom, mert kevésnek tűnik)
Phenom II 2maggal, az M320 órajelein 24 Gflops
Phenom II 955 40 Gflops körül megy
q9400-at is megnézek ma :)
intel ráadásul jobb lebegőpontba mint az amd.
Akkor jól elvannak maradva a CPU-k a GPU-k teljesítményétől. Megnéztem én is mobil Core2duo T7500 procim és 13GFlopsot tudott. Amúgy meddig érdemes futtatni a progit? Én csak 3 percet adtam neki…Unified Shader mióta van? Videókártyára létezik ilyen tesztprogram?
Atom_Anti!
A radeon HD sorozat illetve a Geforce 8000-es sorozat támogatta először hogy általános számítási feladatokat is rájuk bízhatunk,szal cirka 3,5 éve van ilyen :-)
Jó kis teszt lett grat:!
Viszont az én jó öreg 1800+ Athlonon Léggel ment 2.5Ghz-et. Szar Msi KT4V-ben Persze hogy learkaztam :@
Az kéne neked. 100-120% tuning biztos lenne belőle:)
Hamarosan lesz a tesztnek folytatása, ahol ha minden jól megy egy bitangabb proci már fog tudni villantani ;-)