Ismét egy 4 magos CPU tuning bemutató fog jönni! Méghozzá egy Q6600-as típus, amit ezúttal OC kolléga küldött hozzám, aki nem mellékesen a subcooling.hu tulajdonosa!
A CPU-t a múltkori tesztben is szereplő Abit IX38 Quad GT-be raktam bele, mert szerencsére czundermák barátom nem kért még vissza.
A Q9400-as CPU tuningjának a tesztjében már pár szóban megemlítettem a Q6600-as CPU-t, mint az Intel első 4 magos processzora, de mivel most ez lesz a főszereplő, így ezúttal akkor kicsit részletesebben is írnék róla!
Szóval. Az Intel a Q6000-es szériát 2006 év végén mutatott be. Ezek a CPU-k voltak az Intel első 4 magos processzorai. Ezek a CPU-k úgy jöttek létre, hogy két Conroe magos CPU-t hoztak össze egy kupak alatt. Ezáltal ezeknek a processzoroknak a tulajdonságai pontosan megegyeznek a Conroe magos Core2 Duo CPU-kkal, csak éppen dupla annyi mag, illetve dupla annyi az L2 cache.
Természetesen a gyártástechnológia sem különbözik a 2 magos Conroe-khoz képest. 65 nanométeres gyártástechnológiával készült magok a Kentsfield névre lettek keresztelve. Amik 8MB L2-t kaptak, de ebből 2 magonként csak 4-4MB jut.
A tesztben is szereplő Q6600-as processzor 2,4GHz-es órajellel büszkélkedhet, és támogatja az MMX, SSE, SSE2, SSE3 illetve a 64 bites utasítás készet.
Szeretném megemlíteni, hogy a tesztelt CPU a G0 steppingre épül, azaz egy elég kései modell, ami már igen kiforrott gyártástechnológiára alapoz, így igen jó eséllyel vághatunk neki a szerencsés tuningnak.
Lényegében ennyi, amit tudni kell erről, a máig igen bitang CPU-ról.. Lássuk akkor részletesen a teszt konfigot:
Abit IX38 Quad GT alaplap (köszi czundermák)
Intel Core 2 Quad Q6600 CPU (Köszi OC)
ATI Radeon HD 3870 VGA (Még mindig, köszi czundermák)
2X2GB DDR2 800MHz Kingston memória (köszi frescho)
400W-os Chieftec táp (Köszi osztraksajt)
20GB „LaposMaxtor” HDD
Windows XP SP3 Oprendszer
Igen, jól látható, hogy a gép, különböző alkatrészei úgy vannak „összetarhálva” Szóval ezért hála nektek! Magyarul, ha nem lennétek ti, ilyen adományozó lelkűek, akkor nagy bajba lennék én, és a bacsis-tuning is…
Visszatérve a teszthez, az egész a szokásos módon fog történni! Alapfeszen, alap órajelen letesztelem a CPU-t a szokásos tesztprogramokkal, majd elkezdem a CPU tuningját, először alapfeszültségen, és léghűtéssel, mikor már elkél a plusz feszültség, akkor nem fukarkodok, megadom, amit kér. Mikor már a feszültség is kevésnek bizonyul, hogy magasabb órajelet érjek el, jön a jól ismert fagyálló! Remélem, hamarosan most már tényleg elkezdem a szárazjegezést is, de erről majd legközelebb.
A Léghűtésről annyit, hogy a Q9400-as tesztben is használt, bazi nagy két ventillátoros full réz hűtést használtam
Ahogy fentebb írtam, a CPU 2,4GHz-es alapból. Ezen az órajelen, és 1,25V-os feszültségen kezdtem el a CPU sebességének kimérését, amihez később ugyebár tudunk viszonyítani, mennyit gyorsult a CPU a tuningtól!
Lássuk akkor:
Mivel bent volt a lapban a 3870-es ATI, így egy kis 3Dmark is belefért, mint a Q9400 esetén. ugyanúgy a 3Dmark2001-el csapattam:
Ha már tudjuk, mit tud a CPU, ezen az órajelen, akkor kezdhetjük is a tuningot! Az alap 266MHz-es FSB-t feljebb is böktem 300-ra, ami 2700MHz-et eredményezett:
Ennyit elvár az ember, hogy tudjon tuningba egy ilyen processzor, főleg ha G0 steppingessel van dolgunk! Bírta is! Menjünk tovább!
Következő lépés a 333MHz-es FSB beállítás volt! Reménykedtem benne, hogy azért ez is menni fog alapfeszültségen!
És persze hogy ment, szépen lefutottak a tesztek, a gyorsulás sem maradt el, és Everest szerint sem melegedtek különösebben a CPU magok, illetve a CPU felülete. Pedig a 4 mag az 4 mag, s mégis egész jól tudtam hűteni…
Következő lépés a 3150MHz lett volna, de sajnos a Super PI már nem futott le. Így kicsit visszább kellett vennem a tempóból… 3090Mhz-et állítottam be, ahol viszont még stabilnak bizonyult a gép:
Ezután feszültséget kellett emelnem értelemszerűen. csak egy keveset emeltem első körben, ahogy szoktam! az 1,25V-os feszültséget 1,35V-ra emeltem, amivel 3300MHz-et értem el:
A gyorsulás továbbra is kimutatható, de ahogy az lenni szokott, a hőmérsékletugrás is látszik! egy tized volt emelés hatására cirka 10fokkal lettek melegebbek a CPU magok.
Természetesen itt még nem állunk meg! Toljunk oda még egy tizedet, azaz 1,45V-ot állítottam be!
További 200MHz-et sikerült kicsikarni a CPU-ból, ami szerintem nagyon jó, hisz elég jól skálázódik a CPU feszültség emelés hatására. De a CPU hőmérséklete is egyre magasabb! További 10-15fokkal lettek melegebbek a magok!
De ugye valamit valamiért! Ne felejtsük el, hogy most már több mint 1GHz-et emeltünk a CPU órajelén!
Persze itt még mindig nem álltam meg, beállítottam 1,5V-ot a CPU-nak, ami léghűtéssel már elég sok lehet egy ilyen CPU-nak. 24\7-es beállításra nagyon komoly léghűtést javaslok ilyen feszültség használata mellett!
A CPU-ban még mindig van tartalék, hisz az 5század volt emelés hatására még 100MHz-et kipréselt magából. Megy ő, csak tudjuk etetni! Szóval megvan a 3600MHz is!
Azért érdemes megnézni az Everestben a hőmérsékleteket is! a magok 75fok körül alakultak Linx alatt. Ez még belefér. De ne feledjük, hogy nem kispályás hűtéssel csapattam!
Kíváncsi voltam, hogy léggel tud-e a CPU még többet. Így 1,55V-ot lőttem be a CPU-nak! Figyelem! ez már léghűtéssel sok a CPU-nak! De mivel úgy terveztem, hogy 10percnél tovább nem fog így futni a rendszer, bepróbáltam! Lássuk mi jött össze!
Bizony még mindig van a CPU-ban kiaknázatlan tartalék, hisz 3700Mhz-en is lefutottak a tesztek, kivéve a LinX-et.. amint azt elindítottam, lekapcsolt a gép. Ami arra enged következtetni, hogy a 400W-os Chieftec táp nem bír akkora áramot leadni, hogy kiszolgálja a CPU-t. S innentől kezdve már nem tudtam a LinX-et lefuttatni.
Mivel már így is elég sok feszültséget kapott a CPU, főleg így léggel, így természetesen jött a fagyálló!
CPU blokk már ugrott is a CPU-ra, majd bepróbáltam a 3800MHz-et, ami nem akart összejönni az előző 1,55V-os feszültség beállítás mellett. Így hát 1,6V-ra módosítottam. De továbbra sem semmi. Így kénytelen voltam a CPU VTT feszültséghez is hozzányúlni, ami alapból 1,2V. ezt gyorsan1,4V-ra lőttem be! Ez után ismét stabil lett a rendszer, meglett a 3800MHz is:
Hol a 3Dmark2001 eredmény? Hát izé… az úgy volt, hogy ki kellett kapnom a VGA kártyát is, hogy ne terhelje a tápot „fölöslegesen” így egy 8MB-os PCI-os Matrox került a helyébe, cserébe hogy magasabb órajelen mehessen a CPU…
Viszont akkor alap, hogy összejöjjön a 3,9GHz is. a CPU core feszültséghez nem nyúltam, maradt az 1,6V, viszont a VTT feszültséget már 1,58V-ra kellett beállítanom:
Bizony így még egy kicsit kipumpáltam a CPU-ból, hisz elértem a 3,9GHz-et is!
Következett a 4GHz! Megvolt! Eskü! Képem nincs róla, mert sajnos miután betöltött a Windows, és elindítottam a CPU- Z-t vagy a paintot, a gép ismét lekapcsolt. Próbáltam az 1,65V-ot is, illetve az 1,6V-os VTT feszültséget is, de a helyzet inkább még rosszabb lett. Szóval sanszos hogy a táp fulladt ki végleg… Nagy kár!
Életem első processzorával hozott össze a sors, amikor a táp fulladt ki. Hát igen… Komoly tuning mellett kér kajálni a kis 65nanós 4 magos, de cserébe, hogy lassan 4 éves lesz a CPU, máig kimagasló teljesítményt nyújt, legyen szó játékról, vagy videó szerkesztésről, és még sorolhatnám!
És azon kívül, hogy nagyon bika, nem kevés tartalék van benne!
HAli!
“3.00 Ghz: 1.3V (9x szorzó) [max 42 fok 100% terheléssel] ” ??
Ez a G0 ás verzió? , mert nekem 3 GHZ en TX3 evo hűtővel, és szellős házzal max terhelésen 22-23 fokos szobában volt 63 fok
és automatikusan állította a gép a feszültséget 1,358-1,370 V
Hali!
Nem tudom milyen verzió, valószínüleg újabb ennyire nem mentem bele, de lehet majd megnézem a cpu-z vel. Van benne egy XXL méretű nagy böszme hűtő. Wattmérővel olyan ~70-100W-ot eszik az egész 100% terheléssel, 3,5Ghz Ghz felett állítólag a dupláját is elfogyasztotta. Azt a ~100W extrát meg értelemszerűen a hűtő alatti két egymás meletti kétmagos sziliciumlapka kellett hogy leadja:)
Szerintem próbáld meg alapfeszültséggel elindítani, én nem bíztam az “auto” beállításban. Maximum RMclock-al próbáld egyesével csökkenteni a feszültséget és ha lefagy, akkor a +3 Vid növelés már biztosan elég lesz a stabilitáshoz. Így meg tudod nézni, hogy mennyi tartalék van még. Feszültségemeléssel az enyém is gyorsan elérheti az 50 fokot.
Még a 2.4Ghz-en is leteszteltem a 3Ghz előtt:
2.40 Ghz: 1.2V (9x szorzó) kis +feszültség kellett a stabilitáshoz, 1.1675V-n rövid idő alatt lefagyott.
2.13 Ghz: 1.1675V (8x szorzó)
2.86 Ghz: 1.1675V (7x szorzó)
1.60 Ghz: 1.1675V (6x szorzó)
~36 fokos lehetett ekkor, 2.4Ghz-en.
Mivel igen sok tartalék volt 266fsb-n, ezért előbb 300-ra, majd 333Mhz-re emeltem az fsb-t
Látható hogy ~2.4Ghz-ről ~3Ghz-re emelve is már nem lineáris fogyasztás a frekvencia függvényében. Mindössze 3,00/2,4=1,25 azaz 25% teljesítménynövekedésért, 33%-al nagyobb fogyasztással fizetünk. (42-18)/(36-18)=1,33
Tovább emelve a feszültséget a helyzet csak egyre rosszabb.
1.05 volton is megy @1.8Ghz-en ha úgyakarom.
Hőmérsékletszenzorok meg elég pontatlanok az egyik magra 38 fokot mutat, a másikra magra meg 45-öt is.
Ha a biosban állítod a feszültséget, mindíg ugyanannyit fog kapni a processzor. Így hiába veszi vissza a Speedstep szorzót 9x-ről 6x-ra nem fog kapni kevesebb feszültséget, így magas lesz az üresjárati fogyasztása is.
Ugyanezért C1-C1E “energiatakarékos” állapotoknak se lesz túl nagy hatása. Ekkor ha minden igaz, 1.1-1.0V alá megy a feszültséggel, cserébe hogy a processzorban pl nincs órajel.
Köszi a választ !
Szevasz, bacsis! sikerült másik tápot szerezni? :D
Hello!
Nemrég szereztem be egy ilyen q6600 csoda cpu-t, egy Gigabyte GTX260 super overclock társaságában azzal a céllal hogy majd ennek segítségével GTA 5 élményekhez jutok :)
Nos, ez sikerült is. De lenne 1 kérdésem…
Az AIDA64 CPU Steppingre G0-t ír. A CPU-Z viszont azt írja hogy: Stepping B ; Revision G0. A 2 ugyanazt jelenti? És ezáltal akkor jó a tuning potenciálja?
Ha valaki tudna nekem segíteni “normálisan” maxra tuningolni a gépem, nagyon megköszönném neki.
Gigabyte GA-965p-S3 rev 1.0 ALAPLAP
q6600 CPU
4×1 Gb hyperX 1066Mhz RAM
Gigabyte GTX 260 Super Overclock 896Mb VIDEOKÁRTYA
600W NBase táp
szia!
Igen, a tied is a jobban túlhajtható lesz.
A hűtésen nagyon sok, és még annál több is múlik… viszont a 965-ös lapod nem teljesen quadhoz való, lehet hogy nem fogsz elérni 4GHz-re, mert ennek a lapnak még nem a 4 magos procikhoz volt felkészítve a tápáramköre… Persze azért nyerhetsz jópárszáz MHz-et is :-)
kezd el emelni az FSB-t hőmérsékleteket meg monitorozd, arra figyelj hogy terhelés alatt ne menjen 80 fok fölé nagyon a CPU mert az már hosszú távon sok lesz neki