triklin kollega felkeresett, hogy lenne neki egy S939-es tokozású AMD Athlon 64 X2 4200+ CPU-ja ami megy, mint a mérgezett egér, és én is megnézhetném, hogy mit produkál, főleg ha egy kicsit „meg is fagyállózom”!
Én természetesen szívesen fogadtam a CPU-t, főleg mert így már készültem rá, hogy tényleg sok van/lesz benne!
Lássuk mit is kell tudni a S939-es 4200+ CPU-ról!
Ez a CPU is már az AMD K8-as architektúrájára alapul, amit az AMD még a S754-es CPU-kkal mutatott be!
Ezek a K8-as CPU-k hordozták magukban először a memóriavezérlőt, illetve a CPU és a memória úgy nevezett Hyper Transport porton kommunikált, így szüntetve meg az FSB fogalmát, amit az Intel egészen a 2008-ban debütált Nehalem-ig (Core i7 és társai) vitt magával.
Ez a CPU 2005-ben jelent meg, és az AMD első 2 magos szériájába tartozik, ami SOI technológiával, és 90nanométeres csíkszélességgel készült! Memóriavezérlője a DDR1-es memóriákat támogatja, L2 Cache-ből magonként 512KB-ot kapott, SIMD utasításkészletből pedig támogatja a jó öreg 3Dnow!-ot az MMX-et, és az SSE1, SSE2, illetve az SSE3-at is. Illetve boldogul a CPU a 64 bites utasításokkal is!
Mivel itt már FSB nincs, így a CPU alap órajelét, a máig ismeretes alap 200MHz-es referencia clock, és a 11X-es szorzó szorzatából jön ki, tehát nem nehéz kitalálni hogy ez a 4200+-os CPU 2200MHz-es gyári órajellel üzemel!
Most hogy röviden átfutottuk a CPU tulajdonságát, lássuk a tesztrendszert:
DFI NF4 Ultra@SLI alaplap
AMD Athlon64 X2 4200+ CPU
2X1GB A-Data Vitesta Extreme DDR500 memória
Nvidia Geforce 7950GX2 VGA kártya
80GB Maxtor SATA HDD
Windows XP SP3 Oprendszer
480W Levicom tápegység
Home made vízhűtés
Nahh, szóval a gép egy én általam barkácsolt vízhűtéssel rendelkezik, s ez hűtötte végig a CPU-t túlságosan, nem kell tőle hanyatt esni, egy 8-10ezer Ft-os léghűtés teljesítményét hozza, szóval nem olyan nagy szám!
Ezt leszámítva a tuning a szokásos módon zajlott! Először a CPU-t alap órajelen hagytam, s úgy futtattam a szokásos teszteket, amiket most kibővítettem közkívánatra a 3Dmark2006-al is, mikor megvoltak a mérések, a CPU-nak referencia Clock-ját elkezdem felfelé emelni, így emelve a CPU órajelét, s a teszteket ezután ismét futtattam, hogy egyrészt lássam, hogy stabil-e a CPU illetve hogy az mennyit gyorsult. Mikor már a CPU instabil lett, a gyári 1,35V-os feszültséget elkezdtem emelni, hogy azzal stabilizáljam a rendszert, de amikor már az is kevésnek bizonyult, illetve, mikor már nem bírtam vízzel hűteni, jött a jól ismert fagyállós hűtés!
Nyahh, akkor lássuk, első körben alap órajelen
A tesztek máris dobták az eredményt, semmi érdekes! Még esetleg annyit megjegyeznék, hogy látható, hogy a memória 366MHz-en futott, az alap 400MHz-ről egy-el visszább osztottam, hogy a CPU tuningját ne a memória kifulladása fogja vissza!
Ahogy ígértem, két 3Dmarkot is futtattam, a 2001-et, illetve a 2006-ot:
Ezek is szépen lefutottak, a 3Dmark2001 nagyon, de nagyon CPU limites, míg a 3Dmark2006 kevésbé, bár ott is sanszos, hogy a CPU fogja vissza a jó öreg GX2-est!
A tuningot úgy kezdtem, hogy a ref. Clockot 200-ról 230-ra módosítottam, ez máris 2530MHz-et jelentett:
A tesztprogramok úgy gyorsultak, ahogy azt elvárná az ember! Illetve látható, hogy a az Everest hőmérséklet monitorozó grafikonján a CPU 2-es magja átlépte a 60fokot, míg az 1-es mag 50fok környékén van, ez nem sejtet túl jót, hogy a CPU-n belül bő 10 fok különbség van, már most. Meglátjuk, mi „sül” ki belőle.
Lássuk a 3Dmark-okat:
Látható, hogy mindegyik gyorsult, még a 06-os is, szóval igen, az Nvidia hivatalosan első duplanyákos kártyáját a CPU fogja vissza.
Újabb ref. clock órajel emelés következett, lazán beállítottam a 260MHz-et, s így 2860MHz-re emelkedett a CPU órajele!
Hehh, tényleg tuningos ez a CPU, hiszen még mindig alapfeszültségen vagyunk, de a CPU stabilnak bizonyult! A kötelező gyorsulás ezúttal is jelen volt, amúgy semmi extra! Lássuk a 3Dmarkokat:
Itt is a kötelező papírforma érvényesült, a tesztprogramok újabb kövér pontokkal jutalmazták az extra órajelet!
Tovább kínoztam a CPU-t, s ezúttal újabb 20MHz-et emeltem a CPU ref. Clockján, 280MHz-re lett beállítva, így a CPU órajele 3080MHz-re emelkedett:
A Linx itt már hibát jelzett, 9másodperc után, ami azt sejteti, alapfeszültségen itt a vége a processzornak, ám a többi tesztprogram szépen lefutott, Winrarban is sikerült átlépni az 1000KB/sec-es számítási teljesítményt!
Gondoltam, még a 3Dmarkok is le fognak futni, s így is lett:
Újabb gyorsulás szemtanúi lehetünk! Mindegyik 3Dmark gyorsult még!
Újabb órajel emeléshez feszültséget kellett emelnem! 5MHz-et emeltem ezúttal csak a ref. Clockon, azaz 285MHz-re emeltem, így 3135MHz-en járt a CPU:
A Gyorsulás szinte elhanyagolható, ami nem is csoda, hiszen a CPU csak 50MHz-el ketyeg gyorsabban! Viszont látható, hogy a proci magjainak a hőmérséklete drasztikusan megemelkedett! Főleg a 2-es magé, a 2 mag között már 15 fokos lett a hőmérsékletkülönbség!
Lássuk a 3Dmarkokat:
Lényegében itt is ugyanaz tapasztalható, alig gyorsultak a tesztprogramok!
Tovább emeltem a CPU órajelét, s megcéloztam a kerek 3200MHz-et, amihez 291MHz-es re. Clock kellett:
Úgy jött össze, hogy a CPU feszültségét 1,57V-ra kellett emelnem, s a Linx semmiképp nem volt hajlandó már stabilan futni!, sem pedig a 3Dmarkok!
Ez után nem volt kérdéses, hogy jött a jó kis fagyállós hűtésem, ami segítségével a CPU-t lényegében alsó hangon 20-30fokkal tudom szobahőmérséklet alá hűteni!
Amint a -15fokra hűtött fagyállót keringettem a rendszerbe, még tovább emeltem a CPU órajelét, ezúttal a szép kerek 3300MHz-et akartam elérni:
Ezt részben sikerült is, de a Linx-et itt sem tudtam már stabilizálni! Látható, hogy a Winrar némileg lassult, ez annak tudható be, hogy hiába osztottam a teszt elején egyel vissza a memóriát, most még egyel visszább kellett, mert a memóriák így is kifulladtak.
Ez lett végül is a CPU vége, de mivel jönne a végszó, még egy 3Dmark2001 belefért:
Egy kevéske gyorsulást azért még látható itt is, és akkor jöjjön a végszó!
Tényleg elég jó példány ez a CPU, hiszen ezek a procik a nagy átlagba 2800MHz-en kifulladnak, sokszor, még feszültség emeléssel is, viszont ez a példány alapfeszültségen 3GHz fölött futott! Viszont itt már kijött magának az architektúrának a határa, hiszen hiába emeltem feszültséget, az már minimális többletet tudott csak eredményezni. A hideget a proci meghálálta, hiszen a fagyállónak köszönhetően további 100MHz-el még meg lehetett emelni a proci órajelét, igaz ez annak is betudható, hogy a 2-es mag drasztikusan melegedett, s pont ez miatt fulladt már ki a CPU 3200MHz-en is.
Akárhogy is, ez a 50%-os túlhajtás ettől a processzortól tényleg szép eredmény! Én pedig köszönöm triklin-nek a lehetőséget, hogy kicsit megcibálhattam ezt a remek példányt
Remek írás!
És én köszönöm… :)
a lányod a cumisüveget a gép mögött hagyta!
nagy érdeklődésre utal!
Mit fut egy mai X2-hoz kepest?
Komoly teszt lett, szépek a 3DMark eredmények, persze a VGA se 7800 GT, amivel én csak 4-5000 pont között kaptam :) Anno nekem is volt 4200+ procim, csak az újabb AM2-es foglalattal, de istenért se ment 2.4ghz-nél feljebb, ráadásul win7 alatt 2.3ghz-en volt a stabil. Viszont a maga idejében tényleg jó kis proci volt, a 2800+ Barci után :)
Jó kis teszt lett.Bár az látszik hogy a 939-esemben már nem érdemes procit cserélnem, megy retro gépnek :-)
Szép teszt lett, gratu :D
sajnos nehezen tudom most összehasonlítani az erejét a 175, és 185ös tesztekhez :D akkor még nem linXeltél :)
amúgy érdekes: opteron és 4200+ közt szinte “csak” a cache a különbség, és mégis az optik erősebbek voltak lebegőpontosban. ergo elég sokat számít a memória alrendszerük cache-támogatása :-o 3300on a superpi nem volt jobb mint a 175nél a 2800as tempónál…
Menet Elek: a mai procik elég erős cache, és modernebb ramok miatt sokkal inkább ki tudják használni a számítási kapacitásukat, az Athlon II M320asom 10-12Gflops körül teljesít (2100mhz) egy Phenom II 555 20-25gflops környékén (3200mhz) egy 955 36-38gflops.
Hát, nem rossz teljesítmény!
A mai napig ezt a procit használom (alap órajelen), és úgy látom, anno jó választás volt:)
A tuning viszont nálam valamiért sosem akart normálisan működni, x időnként az alaplap visszadobta a gyári órajelre. Nem is vesződtem vele, így is kiszolgál. De jó látni, hogy más konfigban azért meg tudja mutatni a foga fehérjét.
Azért a s939 processzorok erőre és tudásra is forradalmi cuccok voltak.
opalrx7: visszanézve a régebbi teszteket az opteronok sem jobbak superpiben:
http://bacsis-tuning.hu/wp-content/uploads/2010/10/3040MHz.jpg
http://bacsis-tuning.hu/wp-content/uploads/2010/05/3146MHz.jpg
Nekem am2 4400×2-m van ebben is sok a tartalék gyári hütővel értem el 3Ghz-t valami jobb hütővel sztem lenne még tovább de sose érdekelt anyira a vége hogy vegyek rá coolert jön a leváltása már:D
Hali érdekes egy teszt volt számomra így hát ki is próbáltam, bár nálam 260 clock felett már durcás volt a gép és sokszor fagyizott szal nem próbálgattam tovább
“Hali érdekes egy teszt volt számomra így hát ki is próbáltam, bár nálam 260 clock felett már durcás volt a gép..”
Laca csak 1 költői kérdés ,ha jársz még erre. A HT szorzóját X5 vagy Auto-ról vissza vetted 4X-esre? Gyanítom amiatt feküdt meg a “proci” 260-on,de lehet tévedek.:)
vagy pedig a memóriák nem bírták a tempót már…
Vagy 3x-osra..inkább késő este már számolni se tok…és jah ram se kizárt bár az elég evidens ,hogy v’színűsítem 400-as ramok “dübörögnek” nála(d) /enyémek “noname” amit kaptam ép…4×512-es 440-et bírtnak)nem árt visszaosztani.
Üdv.ismét Ma került hozzám 1 ilyen proci.(E4),melegedéssel akadnak problémáim…V’ki tudna ajánlani léghűtést hozzá? Különböző árszegmensbe?Sokat nem akarok rá költeni ,de 250-260 “FSB-t” jó lenne kicsiholni belőle ,perpil Igloo 7300 Light van rajta ,de az annyit is ér..,Előre is kösz a választ Ui…hűtés 1. körbe a fontosabb ,de gyanús ,hogy 1.35V-on talán ha 230-at bír..Amit te teszteltél az E6…létezik hogy ennyi legyen a 2 között a különbség?Vagy a deszkám tré hozzá? (GA-K8NF-9),bár ami benne volt AMD Athlon 64 3000 kényelmesen eldöcögött 280-on 1.525V-on..no remélem világosan fejeztem ki magam..:)