Ezúttal, egy Pentium D került hozzám, méghozzá egy D0 steppinges 945-ös modell!
Azért hangsúlyoztam ki, hogy D0 steppinges, mert ez már az utolsó szériás példány, s mivel addigra még tovább javult a waffer minősége, amiből készült a CPU, s így több esély van még magasabb órajel eléréséhez, mint egy korai modell esetében. Ezt a CPU-t is Pite71 cimborám küldte, hogy hozzak ki belőle minél többet!
De mit is kell tudni a Pentium D szériáról? Ez a CPU család volt az Intel utolsó NetBurst architektúrára épülő CPU családja, illetve ezek a CPU-k voltak az Intel első asztali gépekbe szánt 2 magosai. Ezek a processzorok úgy jöttek létre, hogy egy magon belül lényegében két darab Pentium 4-es CPU volt csúnya szóval fogalmazva, összedrótozva.
Így tehát ezeknek a CPU-knak a tulajdonságaik is megegyezik az LGA775-ös tokozású Pentium 4-es társaikkal, annyi különbséggel, hogy itt ugye két magról beszélünk!
A Pentium D-ből két széria létezett, a 800-as számozású, illetve a 900-as számozású. A 800-as család 2005-ben debütált, ami tagjai még 90 nanométeres csíkszélességgel készültek, azaz két darab Prescott magos Pentium 4 CPU lett „öszetapasztva” ezeknek a CPU magoknak Smithfield lett a kódnevűk.
A 900-as szériába tartozó Pentium D-k 2006-ban kerültek piacra, magjaik a Presler kódnévre hallgatnak, s már 65 nanométeres csíkszélességgel készültek. Továbbá az L2 gyorstár a 800-as szériával szemben 2MB-ról 4MB-ra duzzadt! Ha már az L2 Cachnél járunk, szeretném megemlíteni, hogy az elérhető 4MB gyorstár ketté volt osztva, s mindegyik magnak 2MB jutott, azaz nem egyesített volt, mint a Core2-es családnál.
Ezek a processzorok 2,8GHz-től egészen 3,6GHz-ig skálázódtak, a hozzám került 945-ös példány 3,4GHz-es, tehát a második legmagasabb órajelű! A Pentium D 950-hez képest annyi a különbség, hogy ebből hiányzik a virtualizációs képesség, úgy, mint az összes többi 5-ösre végződő Pentium D-ből.
A 3,4GHz-es órajel 200MHz-es FSB és 17X-es szorzó szorzatából jön ki.
SIMD utasításból támogatott az MMX, SSE, SSE2, és az SSE3, illetve a 64 bites utasításokkal is elboldogul a CPU. Virtualizáció pedig a 0-ra végződő Pentium D-knél támogatott.
Tehát a tesztben szereplő Pentium D 945 3,4GHz-es és Spec száma SL9QQ, amiből már könnyen ki lehet deríteni, hogy ez bizony egy D0 steppinges példány, így bizakodóak lehetünk a tuningal szemben.
Lássuk a tesztkörnyezetet:
Abit IX38 Quad GT alaplap
Intel Pentium D 945 3,4GHz CPU
2X512MB A-data 667MHz memória
Ati Radeon HD2900XT VGA kártya
60GB SATA HDD
High Power 500W tápegység
Windows XP SP3 Oprendszer
A teszt a szokásos módon zajlott!
Először a szokásos tesztprogramokat alap órajelen, és alapfeszültségen, ami ezúttal 1,3125V futtattam, hogy lássuk, így mire képes a CPU, illetve, hogy később tudjunk viszonyítani, mennyit gyorsult a CPU a tuning hatásától, majd utána FSB emeléssel elkezdtem növelni a CPU órajelét. Amikor már instabil lett a rendszer, feszültséget emeltem, amikor már az is kevésnek bizonyult, hogy stabil legyen a gép, a léghűtést lecseréltem a már jól ismert fagyállós hűtésre!
Akkor lássuk, a gyári 3,4GHz-en mire képes a CPU:
Látszik, hogy a Linx szereti a magas órajelet, elég komoly nyer számítási teljesítményre képes a Pentium D, köszönhetően a magas órajelének, de ez csak a Linx, a többi tesztprogramba egy 2GHz körüli Core2 lazán oda ver neki, ezt ne felejtsük!
És akkor kezdődjön a tuning! Első körben 10%-al pöcköltem feljebb az órajelet, az FSB-t 200-ról 220MHz-re emeltem, így 3740MHz-en járt máris a CPU:
A gyorsulás ezúttal sem maradt el.
Azt hiszem mehetünk is tovább! 240MHz-es FSB-t állítottam be, s így máris 4080MHz-en ketyegett a CPU:
Minden úgy történt, ahogy azt elvárná az ember! Nem is rossz, ahhoz képest, hogy még mindig alapfeszültségen vagyunk!
Még 10MHz FSB emelés után már 4250MHz-en járt a CPU, de ide már, hogy stabil legyen a rendszer, a CPU feszültségét 1,4V-ra kellett belőnöm:
Így stabil volt a gép, a tesztprogik még tovább gyorsultak!
Azt hiszem, mehetünk még tovább, de mostmár csak 5MHz-es lépésekkel haladtam! Ezúttal 265MHz-es FSB-t állítottam be, De így már 4500MHz-en ketyegett a proci:
Még mindig jók vagyunk, de már 1,45V-os feszültséget kellett beállítanom!
Igaziból szerettem volna a szép kerek 4700-at belőni, de sajnos nem sikerült stabilizálnom, Viszont 1,6V-os feszültséggel, és 275MHz-es FSB-vel a 4675MHz összejött, azt leszámítva, hogy a 3Dmark2006 kidobott állandóan, annak ellenére, hogy még a Linx is stabilnak bizonyult. Viszont itt már a CPU erősen Throttlingolt, azaz próbálta üres órajel ciklusokat bevetni, a túlmelegedés elkerülése végett. Egyértelmű, hogy ha tovább akarom emelni az órajelet, itt bizony keményen „be kell” hűteni a CPU-t!
Jött a jól bevált fagyállós hűtésem!
További 10MHz-el emeltem az FSB-t, 285MHz beállításával már 4845MHz-en ketyegett a CPU, de ehhez már 1,65V-os feszültség kellett:
A hőmérséklet szépen visszazuhant, bár Linx hatására 30fok környékére melegedett így is a CPU, bár nem csoda 1,65V-os feszültség mellett… Viszont így, a rendszer beton stabilnak bizonyult!
Még a 3Dmark2001 is belefért:
Nem semmi, hogy sikerült átlépni a 40ezret, ez igazán szép eredmény!
Remegő kézzel állítottam be a 295MHz-es FSB-t, hiszen így már az 5GHz-es álomhatárt is túllépné a CPU, egész pontosan 5015MHz-en szárnyalna!
A Windows szépen betöltött, minden egyes tesztprogram után nyomtam a print screen-t, mert nem tudtam, hogy meddig bírja a gép!
Végülis a Super PI-t és a wPrime-t tudtam lefuttatni, ezek szépen lefutottak, de a Winrar elindítása után nem sokkal lefagyott a gép. És ezután már a Windows sem töltött be, ez annak tudható be, hogy a fagyállós palack szépen lassan kezdett felmelegedni, azaz már nem tudtam annyira hűvösen tartani a CPU-t! Szóval ez lett a vége
Azt hiszem, nem kell részletezni, hogy ez az 5GHz-es eredmény nagyon szépnek mondható! Igaz így is, ha tartható lenne 24/7-be, akkor is egy 2,5GHz körüli Core2 szintjét tudná hozni, vagy ahol csak egy szálon fut a program, még annyit se, hiszen akkor lényegében egy Pentium4-nek felel meg. De az 5GHz, az 5GHz Pite71-nek köszönöm, hogy elküldte ezt a CPU-t, számomra is nagyon nagy élmény volt ez a tuning, mert korábban 2 maggal még nem sikerült átlépnem ezt a határt!