Elég gyakran indulnak különböző nemzetközi versenyek a Hwbot.org nevű oldalon, ami kifejezetten a számítógépes különböző perifériájának a túlhajtásával foglalkozik.
Nem régiben is indult egy verseny, aminek az egyik pontjába igyekeztem én is minél jobban beleszólni. Egész pontosan az volt a kikötés, hogy egy AGP foglalatos VGA kártyával/platformmal kell minél magasabb pontszámot összeszedni 3Dmark2003 nevű tesztprogram alatt.
Szeretném tehát nektek bemutatni, hogy miként is próbáltam minél magasabb pontszámot elérni a kiszabott feltételek mellett!
Az előkészületeken, mint mindig, most is nagyon sok múlott. Gondosan kellett összeválogatnom az alkatrészeket, azokból, amikből van a birtokomban, de a kiírásnak megfelelnek, továbbá minél magasabb pontszámra lesznek képesek előreláthatólag.
Alaplapból az Asrock AM2NF3-VSTA-t választottam.
Méghozzá azért, mert ez az alaplap annak ellenére, hogy AM2-es CPU foglalattal van ellátva, támogatja a 4 magos Phenom II-es CPU-kat, és VGA kártyákból természetesen az AGP csatolósak helyezhetőek el benne.
Persze az alaplap valamilyen szinten csak félkarú óriás, mert hiába rakható bele akármilyen bika 4 magos Phenom II CPU, az északi hídja még a S754-es CPU-k fogadására lett felkészítve, ami annyit tesz, hogy a Hyper Transport órajele CPU-tól függetlenül 800MHz lehet maximum, miközben a Phenom II-es CPU-k már a 2000MHz-et is támogatják. Ez némileg elképzelhető, hogy ki fog hatni a teljesítményre, de majd igyekszem ezt korrigálni, illetve még mindig jobb, mintha valami 1 magos CPU-val még régebbi platformmal próbálkoznék.
CPU-ból mi más választhattam volna, mint egy jóféle Phenom II X4 955-ös processzort, amit Titagyerek bocsátott a rendelkezésemre! Ennek a CPU-nak alapból 3,2GHz az órajele, és természetesen szorzózár mentes, így könnyebben tudjuk tuningolni, és kisebb az esélye, hogy más egyéb alkatrész fog korlátozni.
Memóriából 2X1GB 800MHz-es CL4-es A-Data Vitesta Extreme került az alaplapba_
VGA kártyából mi más is jöhetett volna szóba, mint az AGP-s Radeon HD3850-es VGA kártya. Szegényke első ránézésre elég gyenge teljesítményt sugall, de higgyétek el, előre leszögezhetem, hogy fog villantani!
Miután összeraktam a konfigot, és feltelepült a Windows XP SP3, majd az illesztők is fel lettek rakva, neki álltam a tesztelésnek!
Természetesen először úgy futtattam a 3Dmark03-at, hogy semmihez nem nyúltam, ami befolyásolná a teljesítményt, azaz minden alapon volt hagyva. Íme:
Kicsit több mint 28 ezer pötty, amin tehát van még mit szépíteni! Látható, hogy a CPU HT linkje 800MHz, a memóriák órajele pedig 533MHz. A VGA kártya órajelei sem voltak piszkálva.
Elkezdtem a tuningot! Tudjuk, hogy a CPU szorzózármentes, de azt is tudjuk, hogy a HT link igen alacsony órajelen jár. Így tehát Base Clock órajelét emeltem, ami „magával vitte” a CPU a memória, a HT link és az L3 Cache órajelét is. 10%-os emelést léptem meg, íme:
És lám, máris átléptük a 30ezres pontot. Látható, hogy a CPU órajele 3520MHz-re emelkedett, a HT link 880MHz lett, míg a memóriák órajele 880MHz lett. Utóbbihoz hozzátartozik az is, hogy 800MHz-re szoroztam fel az órajelét, és ezt a 800MHz-et emelte meg a rendszer 10%-al, így jött ki a 880MHz.
Ismét emeltem a tempón, 230MHz-re állítottam az alap órajelet:
Igaz nem sokat, de gyorsult a rendszer. Látható, hogy most is emelkedett az összes komponens órajele.
A Base Clock-ot legvégül 245MHz-re állítottam, mert itt még stabil volt a rendszer. Lássátok hát:
A CPU 3920MHz-en ketyegett, a HT link már 980MHz-en járt, azaz majdnem elérte a S939-es platformnál bevezetett hivatalos órajelet, míg a memóriák 980MHz-en ketyegtek. Az NB/L3 Cache órajele is 2200MHz-en járt, ami már 200MHz-el magasabb is, mint ami a hivatalos maximuma a CPU-nak.
Ha megnézzük a 3Dmark adta pontszámot, látható, hogy a gyorsulás minimális volt. Abban reménykedtem, hogy a tesztprogram átfordult VGA kártya limitbe, azaz ha emelem a VGA kártya órajeleit, akkor a 3Dmark tovább fog gyorsulni. Viszont, ha CPU limites továbbra is a program, akkor a VGA kártya órajeleinek emelése nem, vagy csak nagyon minimálisan befolyásolná a végeredményt.
Tehát első lépésként a VGA kártyán lévő RV670-es GPU órajelét pumpáltam fel, egészen 735MHz-re:
Cirka 10% pluszt sikerült emelni a GPU órajelén, ami szerintem egy erős közepesnek számít!
A magasabb órajel meghozta gyümölcsét, hiszen több mint ezer ponttal többet kapott a 3Dmarktól a konfig! Tehát tényleg a rendszer átfordult VGA limitbe.
Miután a GPU-ból sem tudtam többet kicsikarni, ezért a VRAM órajelét emeltem, amitől nem vártam túl sok sikert, elvégre a GPU és a memória 256bites-es buszon kommunikál, és az ilyen esetekben nem a memória sávszél szokott lenni a szűk keresztmetszet, de úgy voltam vele, hogy minden egyes pont számít
Kezdésnek a natív 700MHz-ről 800MHz-re emeltem a GDDR3-as RAM-ok frekvenciáját, íme:
Először nem akartam hinni a szememnek! Hirtelen nagyot ugrott a 3Dmark pontszáma, hiszen a 31ezer-ről 33ezer pont fölé ugrottunk! Ennek nagyon örültem, és reménykedtem, hogy van még tartalék a memóriákban!
Ismét 100MHz-et emeltem a VRAM órajelén, s a gyári 700MHz-ről 900MHz-re módosítottam az órajelet:
Egy hajszállal sikerült átlépni a 35ezer pontszámot, tehát a kártyát tényleg a memória sávszélesség fogta vissza, de szerencsére úgy tűnik, hogy a memóriákban elég sok tartalék maradt, amit most könnyedén ki lehet aknázni, illetve kamatoztatni a szunnyadó pluszt!
Legvégül 1000MHz-re emeltem a RAM-ok frekvenciáját, s reménykedtem, hogy még bírják a tempót:
Bizony bírták, a tesztprogram lefutott, és közel 36ezer ponttal jutalmazta fáradozásomat.
Ez fölé már nem tudtam vinni a VGA kártya órajeleit, de azt hiszem, a közel 40%-os memória órajel emelés több mint jónak nevezhető, és szerencsére jelen esetben a kártya tudott is belőle profitálni.
Végül tehát itt fejeződött be a teszt. Összességében nagyon elégedett vagyok minden komponenssel, hiszen az alaplap ahhoz képest, hogy milyen chipet köré épült, milyen puritán alkatrészeket kapott, mégis bámulatos módon boldogult a 4 magos Phenom II-vel, s rendesen oda tudta tenni magát túlhajtásban is. A CPU is szépen teljesített, hiszen a közel 4GHz annyira nem extra ezektől a CPU-któl, csak azt nem szabad elfelejteni, hogy milyen alaplap volt alatta…
A Memóriák bírták a strapát, de az A-Data Vitestáktól ez el is várható.
A Legnagyobb meglepetést a VGA kártya hozta számomra. Tudtam, hogy a GPU-ban nagyjából mennyi van, de azt nem hogy a memóriák ilyen sok tartalékot rejtenek, és hogy a kártya profitál is belőlük. Tehát nagyon elégedett vagyok az elért eredménnyel