Ebben a cikkemben egy pár Patriot gyártmányú igazi nagyágyú memóriát fogok megnézni, hogy mit bír, amikhez Atom_Anti fórumtársunk juttatott hozzá. Köszi neki még egyszer!
A tesztben szereplő Patriot memóriákról annyit kell tudni, hogy DDR1-es modulok, és a gyári órajelűk 600MHz-esek, azaz a referencia 400-tól nem kicsit túl vannak hitelesítve, természetesen ez a gamereknek, és a tuningosoknak ez csak is jó hír lehet.
Már korábban írtam egy bemutatót a600-as A-DATA DDR1-es memóriákról, azok 256MB-osak voltak, ha valaki kihagyta volna:
http://bacsis-tuning.hu/bacsis-tuning/ddr-memoriak-tul-a-maximumon.html
De ezek a Patriotok még annyival rá dobnak egy lapáttal, hogy kapacitásuk modulonként 512MB, azaz egy KIT-el összejön az 1GB-os kapacitás.
Természetesen ahhoz, hogy elő tudjuk csalogatni a memóriák igazi oroszlán körmét, oda bizony nem gyengén túl kell pörgetni, CPU-nkat, Így hát ismét az NF4-es DFI lapomat vettem elő a jó kis Opteronnal. Konkrétan:
DFI NF4 Ultra-D@SLI alaplap
Opteron 175 (2,2GHz) CPU
2X512MB Patriot PC4800 memória
40GB HDD
Windows XP SP3 operációs rendszer
Ha közelebbről megnézzük a modulokat:
Látható, hogy fel van tűntetve, hogy 400MHz-en garantálják a CL2-es időzítést, 600MHz-en pedig a CL2, 5-3-3-8-at.
Az üzemfeszültség nincs feltüntetve rajtuk, és sajnos az Everest és a CPU-Z sem tudja meghatározni.
De a Patriot honlapján kicsit utána keresve kiderült, a gyártó 2, 8-2, 9V-os feszültséget ajánl.
Ezt be is kellett állítanom, mert a BIOS felkínálta 2, 6V-os alap feszültség kevésnek bizonyult a stabil működéshez
Szóval a tesztet úgy gondoltam, hogy Everesttel fogom mérni a memóriák sebességét, különböző beállítások mellett.
a RAM-ok minden esetben 1: 1ben fognak menni a CPU-val illetve 1T-s Command Rate-t fogok használni, mert a Command Rate annyit tesz, hogy a memória írási/olvasási parancs egy órajellel tovább tart, így lényeges sebességbeli többletet lehet elérni 1T-ben.
Első karikában a CPU alap ref. Clock mellett fog járni, ami ugye 200MHz, így a memóriák effektív 400MHz-en fognak járni. A késleltetésüket sem bántom, azt használom, amit az alaplap beállított, azaz a CL2, 5-4-4-8-at 1T mellett lessük meg, mit nyújt a DDR memória Everestben:
Szemfülesek észre vehették, hogy az Opteron 175 CPU alap órajele 2, 2GHz, de az Everest 2GHz-et ír. Na most ez azért van, mert a szorzót vissza vettem 10X-re, hogy magas ref. Clock mellett is bírja a CPU a tempót,
Úgy döntöttem, hogy először azt vizsgálom meg, hogy CL2-es időzítések mellett mekkora maximális órajelet viselnek el a modulok, természetesen most még alap feszültségen
Kezdésnek belőttem a 400MHz mellett a CL2-t, mert ugye ezt garantálja a gyártó, hogy bírják a ramocskák:
Látható, hogy ahogy „durvábbra lőttem” a késleltetést, úgy gyorsult az Everest szintetikus tesztjében a memória művelet.
Na jó, akkor kezdjünk neki az órajel emelésnek, és ahogy írtam, CL2 mellett.
Igen, kezdenek a memóriák szépen felfelé kúszni az eredmény listán. Ezután a feszültséget fel raktam 2, 9-ről 3, 2V-ra, de sajnos nem váltotta meg a világot, további 10MHz jött csak össze:
Azért egy kis gyorsulás most is kimérhető. Bő 15%-os túlhajtás CL2 mellett nem is rossz!
Ezután pedig visszaállítottam a késletetést CL2, 5-4-4-8 1T-re, hogy ezek mellett a „lazább” időzítések mellett mire képes a memória!
Belőttem a 10X300MHz-et, ami ugye effektív 600MHz-et jelent a memóriáknak:
Most lódultak csak meg igazán a ramok, szépen viszik a 600-at.
Óvatosan tovább emeltem az órajelet, egészen idáig:
Ez volt az a pont, ahol már nem bírta a CPU sem a magas órajelet, a memóriavezérlő is itt adta be a kulcsot, azaz lehet, hogy a memóriák tudnának magasabb órajelen is futni, de a CPU-ba beépített memóriavezérlő erre nem ad lehetőséget, hogy megnézzük.
Megpróbáltam az órajeleket ismét lejjebb szorítani, de sajnos még feszültség emelés mellett sem sikerült, így tehát 600MHz-en tényleg csak az előírt késleltetést tudják
Összességében bátran állítom, hogy egy ilyen memória KIT bárkinek elegendő lehet, hiszen tovább bírják, mint a CPU(k)-ba integrált memóriavezérlők, továbbá, ha nem akarjuk CPU-nak annyira túl hajtani, vagy csak lightosan, akkor nyugodtan belőhetjük a RAM-oknak a CL2-t mert vígan, elketyegnek olyan időzítések mellett.
Mindezt az óriási teljesítményt 1GB-os összkapacítás mellett nyújtják
Kemény hogy milyen erő van bennük! Talán a DDR-ket kellett volna továbbfejleszteni a gyártóknak és simán nagyobb teljesítményt nyújtanának mint a mai DDR2-DDR3ak!?
Ez jobban megy mint az én memóriám! (2GB Kingmax DDR2 @900MHz)
De még az én 1200-on CL6-ban járatott DDR3-as memóriám is megveri :-DDDD
Igaziból a DDR2-DDR3 fogyasztásba tud villantani, mert azért ezek a modulok 3V-on rendesen esznek… bár mondjuk ez is relatíve mert pár watt töbletről van csak szó…
Írtad a memóriavezérlő beadta a kulcsot, akkor a DDR700-as memóriamodulokat ki sem lehetne használni?
Hát szó szerint nem semmi amit ezek a ramok tudnak és bírnak!Vajon hol lehet a végső MHz,amin még mennek???
Hát igaziból nem tudom mivel lehetne kihajtani…
Nagyon sok 939-es procit hajtotatm már, éééés 620-640 közt mindnek behalt a memó vezérlője…
állítólag az opteronok memória vezérlője is jobban megy, de ahogy most a tesztből is kiderült, ez is beburnyált 610 fölött… az előző, opti170esem is kb így ment…
Egyszer… egyetlen egyszer egy félig döglött Abit lapban egy mezei 3000+-al hajtottam az A-DATA ramjaim 700Mhz-en (na jó csak 693MHz volt)
Nem tudom hogy bírta az a proci annyira… sajna már nincs meg, elég hamar túl adtam, sajna akkro még nem értettem annyira a 939-es platformhoz, s nem tudtam hogy az akkora “érték” volt… és már azt sem tudom kihez került
Valószínűleg ezekbe a ramokba is maradt még némi tartalék, cirka 630-640re saccolom a végüket, de ezzel a procival már nem tudjuk meg.. talán ha minden jól megy, lesz egy opteron 180-asom, hátha azzal jobban muzsikál.. ki fogom próbálni, ha az mellett jobban harapnak a a ramok természetesen be fogok számolni róla :-)
Lehat Abit SA7 lapomban azért sem működtek rendesen, mert csak 2,5-2,6V -t ad nekik, ami tesztedből kiderülvén kevés.
Hát lehet… nálam annyin még 400-on is restartolt.. beraktam az Epox NF2-es lapba, ott alapon ment azaz 400on CL2,5-ben, de ott is sűrgősen feszt kellett emelni ahogy nőtt a memó órajele
Érdekes hogy tuningram- ok, de az alapfesz is nagyobb értékről indul??? Azt várnám hogy 400- on alulfeszelve is működjön. Egyébként jól megy.
Hát ezzel csak az a gond, hogy alapból nem nagyon van olyan lap, ami enged alul feszelni :-)
Azt gondoltam, de azért alapfeszen mennie kellene rendesen.
A TCCD chipes DDR-k az esetek többségében mennek is alapfeszültségen, de a 600 MHz -es változatoknál ez már nem lényeg; tuningosoknak készült, tuningolva lesznek.
…vagy legalábbis tuti hogy a referencia órajel fölött fog menni :-DDD
Ha jól emlékszem, akkor az én A-Data Vitesta ramjaim nem is mentek alapfeszen.
Kellett egy normál memó, biosban fesz fel, aztán ramcsere.
Az alaplapom biosa (Gigabyte) tudja külön kezelni a memória szorzóját (processzorhoz képest 2,5x) – Kingstone Hardcore 500Mhz – így a processzor 200 Mhz-en megy, a memóriák pedig 500 Mhz, esetleg így tovább lehetne húzni őket, már ha a Dfi-be van ilyen menü, és kilehetne kísérletezni mi a vége. megjegyzés: csak 1 ötlet, nem okoskodás
ÜDv