Sziasztok!
Amint látjátok,elkészült a felhasználóm azaz mostmár eme cikket hivatalosan is adam12221-től kapjátok!
(ebben még új vagyok,hibák lehetek benne),és így már tudok saját nevemben cikket kirakni az oldalra(köszönet érte),és ennek megkoronázásaként írtam egy cikket,amivel a kezdőknek próbálok segíteni!
Ez a cikk valószínűleg a hozzáértőknek nem lesz olyan érdekes de remélem,sokaknak segíteni fog!Tegnap turkáltam egy picit a fiókjaimban,és találtam egy halomnyi pga370 es procit!Elfogott a kalandvágy,most muszáj megpróbálnom,mit bírnak ezek… Le is futottam a pincébe, keresek hozzá alaplapot!Találtam is egyet,egy Asus CUPLE-VM formájában,össze is raktam,de sajnos nem tudtam benne az FSB-t állítani.
Hát szétszedtem a gépet,mondom keresek másik lapot,úgyis annyi van belőle itthon…Hát nem volt.Így akkor irány a garázs!Nekiálltam keresgélni,találtam is pár noname ,micro ATX alaplapot de tartózkodtam tőlük,ugyanis féltem,hogy úgy járok velük,mint a kis Asus –al. De ekkor a polc tetején megláttam ezt:
Ez a szerencsétlen Abit már legalább 5 éve ott porosodott,eddig senki nem is vett róla tudomást… A selejtezés oka szemmel látható: Az összes kondit+a CMOS elem tartóját cserélni kell,és ezen kívül ritka retkes. Volt rajt jó pár kifolyt kondi, és kicsit féltem is ,hogy az elektrolit szétmarta a nyákot,de szerencsére csak ráfolyt,nem marta ki. Egy kicsit még kutakodtam,és találtam még pár érdekes dolgot hozzá:
-3Dfx Voodoo 3000
-Rage Pro Turbo , bővíthető!!! memóriával, és hozzá az eredeti ram! 8MB SD a kártyán + ugyanennyi a RAM –ján!
-Éééés a legjobb: 2 DB 128MB –os SD RAM,aminek az a különlegessége, hogy BGA tokozású memória IC-t kaptak!
Na akkor hazavittem a szerzeményeket,és nekiláttam megjavítani az alaplapot. Erről is fog szólni ez a cikk!Akkor a beszerzendő eszközök:
– forrasztópáka
– szippancs (csak ahhoz kell, hogy a régi kondik után a furatokból ki lehessen pucolni a forrasztóónt,de jó helyette egy szimpla fogpiszkáló)
– és új kondik (azt kell tudni róla,hogy az alaplapon lévő gyári kondiknál nagyobb teljesítményű lehet,de kisebb nem!)
– csípőfogó
– forrasztóón
Akkor essünk is neki!Először is ki kell szednünk a régi kondikat!Ehhez nézzük meg az alaplapon a kondi helyzetét,majd az alatta lé vő két lábat a forrasztópákával el kell kezdeni melegíteni!Majd a kondikat jobbra-balra finoman,de határozottan mozgatva ki kell emelnünk,mindezt úgy,hogy mindig azt az oldalát emeljük a kondinak,amelyik lábát melegítjük.
Ezután az eltávolított kondi helyét pákával melegítjük,és a szippanccsal kiszippantjuk!Ha nincs szippancsunk,akkor melegítés közben egy fogpiszkálót beleszúrunk óvatosan a meleg forrasztóónba, majd kihúzzuk! Éééés máris megvan egy!Már csak a többi 25 van hátra!
Következő lépés: az új kondik beforrasztása! Figyelnünk kell a polaritásra!A kondik oldalán van egy csík,ez mutatja,melyik a negatív oldal!Az alaplapon is jelölve van a polaritás,erre figyelni kell,különben a kondi felrobbanhat!Ezután az új kondik lábait átdugjuk az alaplapon lévő lyukakon,majd a kondi lábait kicsit behajtjuk,hogy rögzítse azokat,majd beforrasztjuk őket úgy,hogy melegítjük a kondi lábát tőben,majd hozzányomjuk a páka hegyéhez a forrasztóónt,és egy picit még melegítjük!Elvileg így fog kinézni:
Ezeket a felesleges lábakat ezután le kell csípni csípőfogóval!Ha ezzel készen vagyunk,akkor a kondik máris rendben vannak!Namost jöhet az elemtartó ennek csak ugyan úgy csak két lábát kell kiforrasztani,majd egy donor-alaplapról kivenni egy jót,és belerakni ebbe!
Akkor az uccsó lépés:
Fogunk egy nagyobb ecsetet,és leporoljuk vele az alaplapot!Sok tévhittel ellentétben,nem,az ecset nem tesz kárt az alaplapban! És kész is van az alaplap!
Na már csak az a kérdés,hogy 5 évnyi porosodás és a javítás után vajon elindul -e?
Összeraktam,bekapcsoltam,és egyből indult!Ez már szinte csodaszámba megy!Így hát sikeres volt a javítás,és jó lett az alaplap!Később tervezek majd egy tuning cikket is írni róla,de az majd máskor!Ja még egy dolog:Ha van egy rossz alaplapunk nem csak kondi hiba lehet rajta,hanem akármi más is!Így tehát nem mind javítható ilyen egyszerűen!Ebben az esetben szerencsénk volt,de ez nem mindig van így!Remélem ezzel a rövidke cikkel tudtam segíteni annak,aki ilyennek akar valaha is nekivágni!
Hát úgy néz ki,nem jött össze a képek középre zárása…
Na most ok!
Nagggyon jó! Köszönjük ezt a remek bemutatót!
Lesz a lappal majd tuning bemutató is,am. köszi! :D
Az ilyen melót én nem biztos hogy megtudnám csinálni, pedig jó a kézügyességem.De jó instrukciókat kaptam a cikkedből ha mégis valamikor rászánom magam.
Egyes esetekben arra érdemes figyelni, hogy a többrétegű nyák miatt az egyes forrsávok/szemek rengeteg hőt vihetnek el a pákától, nagyobb teljesítményű páka használata javasolt (30 W-ossal nem sikerült kiszednem egy kondit se régebbi lapból).
8-10 másodpercnél hosszabb melegítés meg már a nyák alaplemezét károsíthatja, úgyhogy határozottan, gyorsan kell dolgozni!
Igen.nem szabad vele sokat várni! :)
Régi lapok szinte mindent túlélnek :D
Cső Ádám!
Gratk a cikkhez nagyon jó és nekem is ilyen alaplapom volt
a mostani Asrock helyett anno 8 éve……
Remélem hogy NEM a képen lévő pákával forrasztasz?
Az a páka nem ilyen célra való.
Már mér ne? Teljesen jól és szépen forrasztok vele már x éve,sőt,apám is ezt használja,aki műszerész!