A kétezres évek elején járunk, tombol a P4 láz. 2000, november huszadikával az Intel megkezdte a Pentium 3 –ak nyugdíjazását, és a szám szerint hetedik, NetBurst mikroarchitektúrás Pentium 4 CPU –kal megkezdődött egy új korszak. Itt a fő hangsúly az órajel emelése kapta, ami valljuk be, hogy a 3,8GHz -s csúcsot nézve sikeresnek tekinthető, és ezen kívül itt vezették meg a külső FSB -t ,más néven a QPB -t, aminek mint a neve is mutatja (Quad Pumped Bus vagy más néven Quad Data Rate) az értéke a belső FSB négyszerese. Az Intel anno valószínűleg nem gondolta , hogy az egyik legismertebb név lesz ez a hozzá nem értők körében is! A tesztben 3 generációt fogunk egymásnak ereszteni,lássuk, hogy fejlődtek az évek során!
Az első szériás, Willamette magos procik, 1,3 és 2GHz között skálázódtak, de még nem mutattak túlságosan nagy teljesítménynövekedést a P3 –akhoz képest. Először s423 -as tokozást kaptak, de ez nem tette lehetővé a 2GHz -nél nagyobb órajelet, így leváltás lett a sorsa, méghozzá rövid úton. Utasításkészletből az MMX, az SSE, az SSE2 támogatott (Utóbbit a P4 -el vezették be). A tesztben egy 1,5 és egy 1,7 GHz –s példány fog szerepelni, az első Pentium,míg az utóbbi egy Cerka. Itt a csíkszélesség még 180 nm volt, ami visszalépés a Tualatinokhoz képest. A Celeron és a Pentium 4 közötti különbség, hogy a Celeron 128KB L2, míg a Pentium4-ben 256KB L2 Cache került Később a Willamette magos CPU-k megkapták az újabb, S478-as tokozást, sé a tesztbe is ezek kerültek be.
A második generáció a Northwood nevet kapta. Ezek a CPU –k sem voltak teljesítmény-bajnokok, de az előzőknél mindenképp jobb a helyzet, főleg hogy a Pentiumok egy része már támogatja a Hyper Threading -ot, ami segítségével az egy CPU mag egy időben akár 2 szálon tudott adatokat feldolgozni, amivel feladattól függően akár 10-15%-os plusz teljesítmény is elérhető volt. A Northwood magos Pentium 4 CPU-k 1,6-tól 3,4GHz –ig skálázódtak, utasításkészeltekből pedig ugyan azokat ismerte,mint előd Willamette. Viszont a gyártástechnológia itt már 130nanométer. Illetve az L2 gyorstárat 512KB-ra emelték, továbbá a Front Siide Bus órajel is emelkedett, eleinte 133MHz-re (533MHz-es külső FSB) Majd később 200MHz-re (800Mhz-es külső FSB) A tesztben egy 2 és egy 2,26GHz –s példány fog szerepelni, itt a második a Pentium.
A Northwood magos Pentium 4 éc Celeron CPU-k közötti főbb különbség, hogy a Pentium 4-esekben már a fentebb említett 512KB-nyi L2 Cache került, míg a Celeronok továbbra is csak 128KB-ot kaptak, továbbá a Pentium 4-esek akár 533 vagy 800MHz-es FSB-vel is rendelkezhettek (igaz készültek 400MHz-es példányok is) míg a Celeronok csak 400MHz-es külső FSB-vel rendelkezhettek
A harmadik,egyben utolsó szériás (legalábbis 478 -as fronton) Pentium 4- ek Prescott maggal rendelkeznek. Ezek szintén 3,4GHz –ig skálázódnak, 90 nm csíkszélességgel. (Pontosabban csak 478 -as Socketben, mert 775 -ben is használták még a prescottot, itt egészen 3,8GHz -ig skálázódtak 65 nm-en, x64 -es utasításkészlet támogatásával.Ezek után következtek még Cedar Mill magos Pentium 4 -es CPU-k is, de ez már csak LGA775 -ben) Támogatják a Hyper Threading –et, kivéve a Celeronok, az L2 Cache-t pedig még tovább bővítették, egészen 1MB-ra. A prescott magos Celeronok itt már megkapták a Celeron D ezzel is segítve a könnyebb megkülönböztetést, az elődöktől. A Celeron D CPU-k-nál végre bővítették az L2 Cache gyorstárat, bár még mindíg elég kevés, 256KB került beépítésre, és az FSB-t is 533MHz-re módosították. Fontos még megemlíteni, hogy a Prescott magos CPU-k már az SSE3 utasításkészletet is megkapták.
A CPU -k tulajdonságai táblázatban:
Most pedig nézzük a köretet:
Nvidia GeForce FX5500 256MB
2x512MB Kingmax HardCore DDR500
Soltek SL-865PRO-FGR
Tagan 380W
Revoltec rézmagos hűtő
80GB Maxtor IDE vinyó
XP SP3
Először egy AIW Rage 128 Pro -val próbálkoztam, de 3DMark -hoz inkább betettem az FX-et. Egypár kép a rendszerről:
Tesztprogramokból a Linx, a Super PI, az Aida64(Everest) CPU Queen, és a 3DMark 2001 SE fogja meghajtani kicsit a CPU -kat! Beizzítottam a rendszert,és had szóljon!
Első felvonás: a Willamette -ek!
Kezdjünk a legkisebbel, jöjjön az 1,5GHz -s Pentium!
Gyalázat… ez még azt sem érdemli meg,hogy eredménynek hívjuk… Egy 1GHz -s Coppermine Pentium többet megy ugyan ezzel a VGA -val, csak feleennyi rammal! Na mindegy, hiszen említettem is,hogy ezek nem igazán voltak előrelépések a P3 -hoz képest. Lássuk a többi tesztprogramot!
Ehhez sem fűznék semmit…
Akkor lássuk a kortársat, ami Celeron,szóval ettől sem várunk csodát.
Javul a helyzet, bár nem sokkal,az 1GFlops így sincs meg…
Második felvonás: a Northwood-ok!
Itt is a kisebbel kezdjük,méghozzá egy 2GHz -s Celeronnal!
Az előzőkhöz képest már szárnyalunk!!! Na jólvan, a röhögést abba lehet hagyni, ezt nem mondtam komolyan.
Éppencsak megvan az 1 GFlops! Lehet ünnepelni!
Most pedig nézzük meg,mit hoz a +pár MHz és a négyszeres cache, jöhet a Pentium!
Ez már alakul!
Ez azért már nem kis ugrás az előzőkhöz képest! Csak nem tudom mire vélni azt a 2220 pontot,amit az Aida adott, ugyanis szörnyen-nagyon-aránytalanul sok. Ugyanis mint később ki fog derülni, ezzel már elvileg ki kéne érdemelnie a Prescott-verő címet, csakhogy ezt azért árnyalja a többi teszt eredménye. Lehet,hogy valamit rosszul mért az Aida? Pedig 3x is ez jött ki… Na mindegy, akkor ezt szerintem tekintsük ezt a tesztet nem hitelesnek!
Naés akkor most tessék szépen kapaszkodni, letérünk a földútról, sebességet váltunk, és már száguldunk is! Ugyanis következnek a Prescottok!
Kezdjük a változatosság kedvéért itt is a kisebbel! A színpadon: Celeron D 2,4 GHz!
És most nyert tanúbizonyságot, hogy az előbb túloztam. Nem kicsit, nagyon!
Hát mégiscsak Cerka, csodát nem lehet tőle várni… És akkor most következik a teszt legmagasabb órajelű versenyzője, mégpedig a Celeron D 2,8GHz!
Kezd alakulni!
Azért nem olyan rossz ez, szerintem már egész vállalható eredmények jöttek ki! Akkor most jöjjön egy kis összefoglaló!
És most pedig nézzük meg,hogy hogy is skálázódtak egyes tesztprogramok:
Tökéletesen látszik a gyorsulás, egész szabályos a grafikon emelkedése!
Ez is teljesen korrekt, itt látszik igazán a Prescott előnye!
Na és itt a gond…Miazott aza ugrás?!? A 2 GHz -s Northwood majdnem egy szinten lenne a 2,8 -as Prescottal? Érdekes, szerintem valami Aida bug. Akkor mi is a végeredmény? Nem lett volna szabad a nagyobb P3 -akat P4 -re cserélni,amíg nem voltak elég kiforrottak az újoncok. Szóval én így visszamenőleg a Prescott érkezéséig nem váltottam volna le egy 1GHz körüli P3 -at,de ezt senki nem tudhatta előre. Bár ott az SD -ram is elég limitáló tényező volt. Jah és igen, lesz folytatás is, de ez még titok, máris túl sokat mondtam! :D